سمینار بزرگان فوتبال؛ نگاهی به آینده

به روز شده:  18:12 گرينويچ - جمعه 12 اکتبر 2012 - 21 مهر 1391

سمینار "بزرگان فوتبال" هرسال در ورزشگاه استمفورد بریج برگزار می‌شود.

سمینار "بزرگان فوتبال" (Leaders In Footbal) یکی از مهمترین رویدادهای ورزشی در قاره سبز است که امسال در روزهای ۱۰و ۱۱ اکتبر در باشگاه فوتبال چلسی در شهر لندن برگزار شد.

این رویداد مهم که پنجمین سال تاسیس خود را پشت سر گذاشت در ۲۷ اکتبر سال ۲۰۰۸ توسط سر دیو ریچاردسون، مدیر لیگ برتر فوتبال انگلستان به طور رسمی گشایش یافت.

هدف از این سمینار و رویداد ورزشی بحث و تبادل و نظر در ارتباط با صنعت فوتبال در تمامی جوانب است، که علاوه بر فوتبال به موضوعات جانبی دیگری از قبیل تکنولوژی در فوتبال، ابزار بدنسازی و کمک به ورزشکاران مصدوم برای باز پروری هر چه زودتر و استفاده از نرم افزارهای پیشرفته در آنالیز بازی ها نیز می توان اشاره کرد.

امسال این رویداد ورزشی با حضور بیش از ۱۵۰۰ خبرنگار، مربیان بزرگ دنیا، بازیکنان معروف و رئیسان فدراسیون فوتبال اغلب کشور های صاحب فوتبال و شبکه های تلویزیونی چون اسکای و بی بی سی برگزار شد که حضور بازیکنان افسانه ای گذشته فوتبال همانند رود گولیت، جان لوکا ویالی، پاتریک ویرا، رونالدو (برزیلی)، مایکل اوون و بسیاری دیگر به همراه مربیان بزرگی مانند ژرار هولیه، استیو مک لارن، گرت ساوث گیت و روبرتو مارتینز مربی ویگان و پیر لوئیجی کولینیا، داور معروف ایتالیایی به این رویداد ورزشی شور و حال خاصی داده بود.

در زیر نظرات بعضی از آنها درباره مسائل فوتبال می خوانید.

پاتریک ویرا

ویرا اکنون مدیر و مسئول تیم های پایه ای منچستر سیتی است

پاتریک ویرا، بازیکن افسانه ای تیم ملی فرانسه که به همراه این تیم قهرمان جهان نیز شد، از میهمانان ویژه این رویداد ورزشی بود. او به عنوان مدیر و مسئول تیم های پایه ای منچستر سیتی و ارگان استعدادیابی این باشگاه نظرات مشابه ای به مانند رئیس فدارسیون اسپانیا داشت و صبر و برنامه ریزی را در تیم های پایه ای از ۹ سال را از دلایل اصلی پیشرفت در فوتبال یک کشور می دانست.

اما نکته قابل توجه در سخنان او مربوط به عدم نتیجه گیری انگلستان در رقابت های بین المللی بود. به نظر او فوتبال جزیره در دو جنبه ضعف داشته است. اولا بازیکنان جوان و با استعداد انگلستان معمولا برای ادامه فوتبال به کشورهای دیگر نمی روند و با نوع فوتبال دیگر کشورها آشنایی ندارند که این بر خلاف کشورهایی مانند اسپانیا، فرانسه و هلند است که معمولا بیشترین بازیکنان جوان را در دیگر کشورهای اروپایی از آن خود می کنند.

از طرف دیگر وقتی بازیکنان به سن ۱۸ سالگی می رسند بهترین زمان برای استفاده این بازیکنان در لیگ برتر است که باشگاه های انگلیسی کمتر مبادرت به استخدام این چنین بازیکنانی می کنند و از سن ۱۸ تا ۲۱ سالگی که مهمترین زمان برای تکامل این بازیکنان است آنها این موقعیت طلایی را از دست می دهند.

آنخل ویار یونا

آنخل ویار یونا سابقه حضور در تیم اتلتیک بیلبائو و تیم ملی اسپانیا را دارد

آنخل ویار یونا، رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا مهمان ویژه این رویداد بود. او که خود از بازیکنان سابق تیم ملی اسپانیا و اتلتیک بیلبائو بود، نظرات جالبی در مورد موفقیت های تیم ملی اسپانیا در این چند سال اخیر داشت.

او گفت که داشتن بازیکنان خوب و با کیفیت به همراه مربی بزرگی مانند دل بوسکه از مهمترین عوامل نتیجه گیری تیم اسپانیا است و به گفته او رابطه بسیار خوب و صمیمی دل بوسکه با بازیکنانش و شناخت بسیار عالی از نوع بازی و رفتار آنها باعث موفقیت اسپانیا در بدست آوردن دو جام معتبر در سالهای اخیر شده است.

رابطه صمیمی و گرم و منظم باشگاههای بزرگ اسپانیا مانند رئال مادرید و بارسلونا با برنامه های فدارسیون فوتبال از دیگر عوامل مهم در این موفقیتها بوده. اما نکته اساسی در گفته های او برنامه ریزی از سالهای خیلی دور در پرورش بازیکنان جوان بود که او بیان داشت که بیشتر بازیکنان تیم اسپانیا قهرمان اروپا در سال ۲۰۰۸ از سن ۸-۷ سالگی زیر نظر گرفته شده بودند و بیشتر این بازیکنان تمام رده های سنی را با یکدیگر طی کرده تا به تیم ملی اسپانیا راه پیدا کردند که می تواند الگویی برای تمام کشور های دنیا باشد.

مایکل اوون

تبادل اطلاعات و تجارب اهالی فوتبال در سمینار لیدرز

هر سال در لندن سمیناری ورزشی به نام لیدرز برگزار می شود که رنگ وبوی فوتبال آن بیشتر است.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

مایکل اوون به عنوان یک بازیکن تاریخ ساز در جام جهانی که گل زیبایی او در مقابل آرژانتین هیچوقت فراموش نخواهد شد یکی از میهمانان ویژه این رویداد ورزشی بود. او در مورد تمارض بازیکنان در ۱۸ قدم که منجر به فریب داور می شود گفت که در سنین پائین وقتی فوتبال بازی می کرد گرفتن پنالتی یک هنر بود که به مهارت و توانایی بازیکنان بر می گشت اما این روزها این توانایی تبدیل به حیله و نیرنگ شده است که می تواند به روح فوتبال لطمه بزند.

پی‌یر لوئیجی کولینا

کولینا از طرفداران استفاده از تکنولوژی در فوتبال است

داور مشهور ایتالیایی که از مسئولین فیفا در امر داوری است و از طرفداران استفاده از تکنولوژی در فوتبال است.

او معتقد است به دلیل افزایش سرعت بازی در چند ساله گذشته دیگر یک داور به تنهایی نمی تواند در زمان ضربات آزاد ۱۰و یا ۱۲ بازیکن فوتبال را که در هر ثانیه مشغول درگیری در داخل ۱۸ قدم هستند را کنترل کند و به دلیل استفاده از تکنولوژی در داخل ۱۸ قدم خیلی می تواند در فوتبال مهم و اسامی باشد.

روبرتو مارتینز

روبرتو مارتینز یکی از مهمترین مربیان حال حاضر لیگ برتر است که توانسته تیم ویگان را در این چند ساله با یک سری بازیکنان جوان و گمنام در لیگ برتر انگلستان حفظ کند.

او معتقد است که لیگ برتر انگلستان جذاب ترین و مهمترین لیگ فوتبال در دنیا است. به این دلیل که سبک های مختلفی از فوتبال را در این لیگ می توان مشا هده کرد. گوناگونی این سبک های فوتبال که ایتالیایی، فرانسوی و اسپانیایی و انگلیسی از نمونه های آن است که باعت جذابیت این لیگ در دنیا شده است.

اما نکته دیگری که مارتینز اشاره داشت به تیم فوتبال بارسلونا بر می گردد او معتقد است که از ۸ سال بیش به این طرف بارسلونا به فوتبال دنیا نشان داد که هم می توان زیبا فوتبال کرد و هم می توان پیروز شد و نباید به صرف زیبا بازی کردن نتیجه را از دست داد که این نوع بازی کاملا بر خلاف نظریه رینوس میشل، مربی فقید هلندی است که عقیده داشت باید زیبا بازی کرد هر چند که در پایان نتیجه را واگذار کنید.

آندرا آنیلی

کوچکترین پسر خانواده آنیلی که رئیس باشکاه یوونتوس است، نظر جالبی در مورد آنتونیو کونته، مربی این تیم داشت. این خانواده که نزدیک به ۹۱ سال صاحب باشگاه یونتوس هستند. از دلایل حفظ آنتونیو کونته را به رغم محرومیت ۹ ماه او به برنامه ریزی بلند مدت این باشگاه مربوط می دانست و اینکه یکی از عوامل اساسی در این برنامه ریزی، کونته است که نمی توان به راحتی جایگزینی برای او پیدا کرد.

در پایان می توان گفت که این چنین رویدادهای ورزشی با حضور بزرگان فوتبال از کشور های مختلف دنیا و بحث و تبادل نظر در تمام موارد فوتبال از دلایل اصلی رشد و پیشرفت فوتبال در قاره سبز است و ای کاش شرایطی فراهم شود تا مسئولین فوتبال ایران نیز می توانستند در چنین رویدادهایی شرکت کنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.