بازی با کره جنوبی؛ آزمون بزرگ کی‌روش

به روز شده:  18:15 گرينويچ - دوشنبه 15 اکتبر 2012 - 24 مهر 1391
تیم ملی ایران

تیم ملی فوتبال ایران روز سه شنبه در استادیوم آزادی پذیرای یکی از بهترین تیم های حال حاضر جهان است.کره و ژاپن در یک دهه گذشته با کار زیاد و برنامه ریزی صحیح، خود را به عنوان تیم‌های معتبر در دنیا معرفی کرده اند و جای بسی خوشبختی است که این تیم‌ها به همراه استرالیا در قاره آسیا قرار دارند چرا که موقعیتی برای دیگر تیم‌های این قاره فراهم می شود که می توانند در تورنمنت‌های رسمی با تیم‌هایی که توان فنی آنها حتی با تیم‌های درجه یک اروپایی برابری می کند، دست و پنجه نرم کنند.

در یکی دو دهه گذشته فاصله فنی تیم کره با ایران به این حد نبوده است، اما باید قبول کرد که کره در حال حاضر یک سر و گردن از فوتبال ما بالاتر است اما این بدان معنی نیست که ما توان پیروزی در مقابل این تیم را نداشته باشیم.بهترین تیم‌های دنیا علاوه بر دارا بودن نقاط مثبت فراوان از نقاط ضعفی نیز برخوردارند که می توان از این نقاط به این تیم‌ها ضربه زد.

در این بازی بیشتر از آنکه ما به فکر قدرت کره باشیم باید روی نقاط ضعف این تیم کار کنیم. در فوتبال دو روش برای بازی وجود دارد که روش اول بر مبنای قدرت تیمی خود است و سعی می شود که استراتژی و تاکتیک تیمی خود را بر تیم مقابل دیکته کنند اما در روش دوم که به روش عکس العملی معروف است سعی می شود بر مبنای تاکتیک تیم مقابل استراتژی تیمی خود را انتخاب کنند.

به عقیده من با باید در این بازی تلفیقی از این دو استراتژی را انتخاب کنیم در وهله اول با گزینش یک آرایش مناسب تیم کره را از کار بیاندازیم و سپس با استفاده از نقاط مثبت خود به آنان ضربه بزنیم، شاید این استراتژی کمی پیچیده به نظر برسد اما با داشتن مربی بزرگی مانند کی روش این کار شدنی است.

ما نباید به صرف از کار انداختن بازیکنان این تیم و تاکتیک تیمی آنان، از قدرت بازیکنان خود غافل شویم با توجه به اینکه هر دو تیم با سیستم مشابه ۳-۳-۴ بازی خواهند کرد باید در نظر داشت که با تغییری کوچک در این سیستم می توان فضاهای زیادی را در کناره‌های زمین در اختیار گرفت.

تبدیل سه هافبک میانی که به صورت مثلث بازی خواهند کرد با کمک دو فوروارد کناری که کمی متمایل به عقب تر بازی می کنند و تشکیل یک پنج ضلعی در میانه میدان، می تواند کفه ترازو را به سود ایران سنگین تر کند که این روش ،نوع دیگری از بازی در آرایش ۳-۳-۴ است که البته می تواند در این بازی بسیار موثر باشد؛ به این جهت که کره با روش ۳-۳-۴ فضای زیادی را بین مدافعان و مهاجمان کناری خود ایجاد می کند که مهاجمان ما می توانند از این فضا نهایت استفاده را کنند اما در عین حال نباید فراموش کرد که تمام قدرت کره در کناره ها است و مدافعان کناری ما باید خیلی هوشیار باشند.

به عقیده من ما باید نقاط مثبت و قوی تیم کره را با اتخاذ یک سیستم مناسب به نقطه ضعف آنان تبدیل کنیم. حالا نگاهی به آرایش احتمالی تیم ملی ایران.

مهدی رحمتی

مهدی رحمتی به عنوان دروازه بان اول تیم ملی باید بداند که نقش اساسی و مهمی در این بازی دارد اگر او بتواند به همراه مدافعان مرکزی تیم ملی دروازه ایران را بسته نگه دارد می توان گفت نیمی از راه برای رسیدن به جام جهانی طی شده است.

مدافعان مرکزی

پژمان منتظری و سید جلال حسینی – این دو مدافع باید با تک مهاجم کره پارک چو یانگ بازیکن باشگاه سلتا ویگو اسپانیا مقابله کنند.این بازیکن قدرت زیادی در سرزنی دارد، او بیشتر از آنکه در گلزنی نقش داشته باشد، سعی می‌کند فورواردهای کناری و هافبک نفوذی تیم کره را در امرگلزنی یاری دهد، اما باید توجه داشت در صورتی که فضای لازم در اختیارش باشد در چرخش‌ها وشوت به دروازه می تواند بسیار خطرناک ظاهر شود.

مدافعان کناری

خسرو حیدری در راست و مهرداد پولادی در چپ نقش حیاتی در این بازی خواهند داشت با توجه به اینکه کره ای‌ها تمام برنامه های تهاجمی شان از کناره های زمین است باید خیلی هوشیار باشند.

زمانی که کره ای ها از یک سمت در حال حمله هستند، سریعا با یک پاس کوتاه به مرکز و عوض کردن جریان بازی به پشت مدافع سمت مخالف، موقعیت های فراونی به وجود می آورند که این دو بازیکن باید مواظب فضاهای پشت سرخود باشند.

خط هافبک

تیم ملی ایران

جواد نکونام و آندارانیک تیموریان به عنوان دو هافبک میانه به همراه مسعود شجایی و یا علی کریمی احتمالا خط هافبک سه نفره ما را در میانه میدان تشکیل خواهند داد. جواد نکونام با تجربه بالای خود و حضور دائم در جلوی خط دفاع می تواند نقشی اساسی در تنظیم تاکتیک تیمی ایران داشته باشد اما به نظر برگ برنده ما در این بازی آندرانیک تیموریان خواهد بود او باید در این بازی سعی کند که تمام توانش را فقط در دفاع خلاصه نکند و حضوری چشمگیری در حمله داشته باشد. نوع بازی تیموریان در فوتبال امروز به Box- To- Box مید فیلدر معروف شده است که یحیی توره هافبک و بازیکن منچستر سیتی از نمونه های بارز آن است.

بدین معنی که تیموریان علاوه بر اینکه درفاز دفاعی نقشی محوری دارد باید سعی کند در زمان لزوم در خط حمله نیز شرایطی برای گلزنی دیگر یارانش فراهم کند.مسعود شجاعی و یا علی کریمی در این بازی می توانند نقشی بزرگ در از کار انداختن تاکتیک تیمی کره داشته باشند.

کی سانگ یونگ بازیکن شماره ۱۶ کره که در تیم سوآنسی لیگ برترانگلستان بازی می کند قلب تپنده این تیم است که نقشی کلیدی در اجرای تاکتیک تیمی کره در میانه میدان خواهد داشت و از کار انداختن این بازیکن می تواند خللی بزرگ در روند تاکتیکی تیم کره ایجاد کند.

خط حمله

اشکان دژاگه در راست، محمد رضا خلعتبری در چپ و رضا قوچان نژاد در مرکز، خط حمله سه نفره ما را تشکیل می دهند با توجه به اینکه ما نیاز داریم در تاکتیک تیمی خود کمی تغییر دهیم اشکان دژاگه و خلعتبری باید کمی متمایل به عقب و نزدیکتر به خط میانی بازی کنند که علاوه بر استفاده از فضای موجود بین مدافعان و مهاجمان کره بتوانند در وقت مقتضی به خط دفاع نیز کمک کنند.

اما رضا قوچان نژاد که برای اولین بار است در ترکیب تیم ملی ایران قرار می گیرد آزمونی سخت را در پیش رو خواهد داشت که امیدوارم بتواند از این امتحان بزرگ سر بلند خارج شود .

نتیجه گیری

در پایان باید عنوان کرد در صورت پیروزی در مقابل کره می توان از حالا تیم ملی کشور مان را در جام جهانی برزیل بینیم اما در غیر این صورت هنوز امیدهایمان برای رسیدن به جام جهانی کم رنگ نخواهد شد و بازی های دیگر پیشرو می تواند این شکست احتمالی را جبران کند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.