پیروزی تاریخی ایران مقابل کره جنوبی در ورزشگاه آزادی

به روز شده:  20:49 گرينويچ - سه شنبه 16 اکتبر 2012 - 25 مهر 1391
جواد نکونام

تیم ده نفره ایران با تک گل جواد نکونام در دقیقه ۷۵، کره جنوبی را در تهران شکست داد و گام مهمی برای راهیابی به جام جهانی برزیل برداشت. این اولین پیروزی تیم ملی ایران در تاریخ رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی مقابل کره بود.

ایران در شروع نیمه اول با حرکات رضا قوچان نژاد، چند موقعیت نه چندان خطرناک روی دروازه کره بوجود آورد ولی بازیکنان کره از دقیقه ۲۰ به بعد، بازی را در اختیار گرفتند.

مهدی رحمتی در دقیقه ۲۸، ضربه بازیکن کره‌ای را به کمک تیر دروازه دفع کرد و مانع از گل شدن توپ شد و در برگشت هم توانست ضربه بازیکن کره‌ای را کنترل کند.

اما بازیکنان کره بهترین موقعیت گلزنی را در دقایق پایانی نیمه اول به دست آوردند. کرنر ارسال شده از جناح راست ایران را پارک چو یونگ با ضربه سر به تیر افقی دروازه ایران کوبید و در حالی که توپ برگشتی به بازیکن کره‌ای رسیده بود و او فرصت گلزنی داشت، داور سوت پایان بازی در نیمه اول را به صدا درآورد.

در نیمه دوم علی کریمی بازیکنی که تماشاگران در چند نوبت او را تشویق کرده بودند، برای حضور در زمین خودش را گرم کرد ولی او تا انتهای بازی فرصت حضور در زمین را پیدا نکرد.

مسعود شجاعی که یک کارت زرد داشت، در دقیقه ۵۵ با خطایی خشن و بی مورد روی پای بازیکن کره‌ای دومین کارت زرد را دریافت کرد و از بازی اخراج شد.

در ادامه بازی ایران با وجود یک بازیکن کمتر، روی دروازه کره جنوبی حمله کرد و در دقیقه ۶۶ روی یک ضربه کرنر، جواد نکونام با ضربه سر دروازبان کره را به واکنش وا داشت.

اما در دقیقه ۷۵ و با حرکت اشکان دژاگه، ایران صاحب یک ضربه ایستگاهی شد، ارسال اشکان دژاگه پس از برخورد با تیموریان، به جواد نکونام رسید و او هم با ضربه‌ای عالی توپ را وارد دروازه کره کرد.

دقایقی پس از گل ایران، محمدرضا خلعتبری به جای رضا قوچان نژاد به زمین آمد.قوچان نژاد در اولین بازی ملی‌اش برای تیم ملی ایران بسیار خوب ظاهر شد

خلعتبری پس از ورود به زمین، با انجام حرکتی تکنیکی سرنگون شد که کارلوس کی‌روش به شدت به داور مسابقه اعتراض کرد و داور او را به خاطر این حرکت از بازی اخراج کرد.

کره در دقیقه ۸۴ با شوت چو یونگ می توانست به گل برسد ولی ضربه او با اختلاف کمی از بالای دروازه به بیرون رفت تا یکصد هزار نفر تماشاگر نفس راحتی بکشند.

در دقابق پایانی مازیار زارع جای آندرانیک تیموریان را گرفت. بازیکنان ایران در وقت اضافه به خوبی دفاع کردند تا با به صدا در آمدن صدای سوت پایان بازی، پیروزی تاریخی مقابل کره جنوبی را در ورزشگاه آزادی جشن بگیرند.

واکنش مربیان دو تیم

کارلوس کی‌روش پس از پیروزی ایران مقابل کره جنوبی، درباره اخراج خودش و مسعود شجاعی گفت: "در این مسابقه سه تیم بازی می کردند که تیم داوری از دو تیم دیگر ضعیف تر بود. داور تصمیمات عجولانه ای گرفت و به اشتباه من و مسعود شجاعی را اخراج کرد. با این حال نبود من کنار زمین مشکلی برای تیم ملی ایجاد نمی کند چرا که من دستیاران خوبی دارم که از عهده این کار بر می آیند."

از سوی دیگر مربی تیم ملی کره جنوبی درباره باخت تیم اش در تهران گفته است: "ما روز بسیار سختی را پشت سرگذاشتیم. فکر نمی کنم بی تجربگی عامل شکست ما بوده باشد، چرا که موقعیت های زیادی داشتیم اما نتوانستیم از این موقعیت‌ها استفاده کنیم. با این حال همه چیز برای ما تمام نشده است و در آینده می توانیم این شکست را جبران کنیم."

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.