خونی تازه در رگهای فوتبال ایران

به روز شده:  11:30 گرينويچ - پنج شنبه 18 اکتبر 2012 - 27 مهر 1391

راه آهن امسال تا کنون نتایج خوبی کسب کرده است

باپیروزی حماسی تیم ملی ایران در مقابل کره جنوبی باید اذعان داشت که خونی تازه به پیکره فوتبال ایران تزریق شده است. در حالی که فوتبال ما نزدیک به یک دهه پیروزی اینچنانی در فوتبال آسیا نداشته است برد در مقابل کره توانسته انگیزه ای دوباره به فوتبالیست های لیگ برتر ایران دهد تا به امید حضور در جام جهانی تلاشی مضاعف داشته باشند.

با توجه به اینکه لیگ برتر از روز جمعه شروع می شود مطمئنا باشگاه های لیگ برتری و بازیکنان سعی خواهند کرد با تمام توان در این مسابقات شرکت کنند تا بتوانند شور و شوقی که دوباره به فوتبال ایران تزریق شده است را تداوم بخشند.

این موضوع می تواند موجب حضور مستمر تماشاگران در مسابقات لیگ ایران شود که در حال حاضر فوتبال ما شدیدا به آن نیازمند است.

در بازی با کره بازیکنان ایران نشان دادند که فعل خواستن چقدر می تواند کمبود های فنی یک تیم را جبران کند و در حالی که شاید بعد از اخراج شجاعی همه به مساوی نیز راضی بودند، این شجاعت بازیکنان ایرانی بود که باعث برتری تیم فوتبال ایران در مقابل کره جنوبی شد. شجاعتی که این روزها کمتر در فوتبال ملی و یا باشگاهای ایرانی مشاهده می کنیم.

به نظرم باید این برد سر لوحه فوتبال ما قرار گیرد و باشگاهای ما نیز سعی کنند ترس از باخت نداشته باشند و با تمام وجود در بازی های لیگ شرکت کنند تا شاهد موفقیت فوتبال ایران در عرصه بین المللی و باشگاهی باشیم.

نگاهی به بازی های مهم این هفته لیگ برتر ایران

استقلال – تراکتور سازی، جدال امیر قلعه نویی با شاگردان سابق

استقلال در حالی که شدیدا درگیر مسائل اقتصادی است، باید در تبریز مقابل تراکتور سازی قرار بگیرد. قبل از تعطیل شدن لیگ برتر استقلال نتایج نسبتا خوبی کسب کرده بود و با دو پیروزی خود را به تیم های صدر جدول نزدیک کرده است.

نباید فراموش کرد که استقلال هنوز نتوانسته به یک تیم کامل تبدیل شود. به رغم اینکه در خط دفاع و هافبک تا حدودی توانسته ترکیب خود را پیدا کند اما هنوز از نبود یک بازیکن کامل در خط حمله رنج می برد که تعطیلات نیم فصل می تواند بهترین زمان ممکن برای ترمیم این نقطه ضعف باشد . در مقابل تراکتورسازی قبل از تعطیلات نتایج خوبی کسب نکرده است و این بازی می تواند برای کادر فنی تراکتور خیلی مهم باشد.

نکته قابل توجه در این بازی بازگشت امیر قلعه نوئی به تبریز است. در حالی که حواشی زیادی در ارتباط با او و مدیریت فعلی تراکتور وجود دارد این موضوع می تواند تاثیر منفی بر عملکرد بازیکنان تراکتور بگذارد زیرا از لحاظ تجربه در شرایط پرفشار روحی، استقلالی ها نسبت به بازیکنان تبریزی برتری دارند.

صبای قم – سپاهان، صمد مرفاوی در آزمونی سخت

بعد از حذف سپاهان از جام قهرمانان آسیا، این بازی می تواند شروعی تازه برای بازگشت اعتماد به نفس در این تیم باشد. بعد از کنار گذاشتن علیرضا مرزبان از سپاهان که به عقیده من یکی از مهره های اصلی موفقیت های زرد پوشان در سال قبل بود هنوز مشخص نیست چه کسی جایگزین او خواهد شد که همین مسئله می تواند بر روند تیمی سپاهان تاثیر گذار باشد.

مرزبان علاوه بر اینکه کمک مربی خوبی برای کرانچار بود، با توجه به آشنایی به زبان کروات رابط خوبی بین مربی و بازیکنان بود و به راحتی می توانست دستورهای تاکتیکی تیم را به بازیکنان انتقال دهد.

این دومین بازی است که صمد مرفاوی به عنوان مربی بر روی نیمکت صبا می نشیند و بازی مهمی را پیش رو خواهد داشت. شاید بازی در استادیوم خودی تا حدودی بتواند کفه ترازو را به نفع صبا متعادلتر کند.

صبا در بازی قبلی خود در مقابل استقلال روز خوبی را پشت سر گذاشت و شاید به دلیل تجربه زیاد بازیکنان استقلال بود نتوانست بازی را به تساوی بکشاند، اما باید قبول کرد مرفاوی و همکارانش در شرایطی که صبا بازی های سختی را پیش رو دارد، به این تیم اضافه شده اند و عدم نتیجه گیری مناسب در این بازی ها ممکن است در روند کاری او تاثیر منفی بگذارد. مدیریت باشگاه صبا باید این مورد را در نظر داشته باشند .

فجر سپاسی – نفت آبادان، جدال استاد و شاگرد

فجر سپاسی در شیراز پذیرای نفت تهران است. دو تیم که شاید کسی فکر نمی کرد در بالای جدول لیگ قرار گیرند در حالی مقابل هم قرار می گیرند که هر دو مربی شناخت خوبی از هم دارند. منصور ابراهیم زاده چندین سال به عنوان کمک مربی درکنار آقای یاوری کار کرده است و تقابل این دو که با دو سیستم کاملا متفاوت بازی می کنند می تواند جذاب و دیدنی باشد.

پرسپولیس – راه آهن، علی دایی به دنبال تکرار پیروزی

یک بار دیگر علی دائی باید در مقابل تیم سابقش قرار گیرد . راه آهن امسال تا به اینجای کار نتایج نسبتا خوبی را کسب کرده است .دایی مشکلات خط دفاعی خود را تاحدودی بر طرف کرده است و بر خلاف سال قبل که بیشتر بازی ها را در حالی که پیش بود با مساوی تعویض می کرد، توانسته امسال این برتری را تا پایان حفظ کند . سیستم بازی راه آهن مانند همیشه ۱-۳-۲-۴ است که باید در مقابل ۲-۵-۳ ژوه قرار گیرد. وجود ۵ هافبک از هر دو تیم در میانه میدان می تواند نشان دهنده جنگ دو تیم در خط هافبک باشد.

ملوان – سایپا، احمدزاده و ملوان دوباره به هم رسیدند

ملوان در حالی محمد احمد زاده را بر روی نیمکت می بینند که باید در مقابل تیم خوب و با دیسپلین سایپا قرار بگیرد. محمد احمد زاده را از سالیان خیلی دور و زمانیکه در خط حمله منتخب گیلان و ملوان بازی می کرد به خوبی به یاد دارم. مربی که علاوه بردارا بودن دانش فنی فراوان از شخصیتی منحصر به فرد و مثال زدنی نیزبرخوردار است. اما نباید فرهاد پورغلامی را فراموش کرد او جزیی از تاریخ ملوان است و زحمات زیادی برای باشگاهش کشیده است که مدیریت جدید ملوان باید آنرا در نظر داشته و به راحتی او را از دست ندهند. جدال این دو تیم در زمین تختی انزلی می تواند جالب و دیدنی باشد اما با توجه به شرایط فعلی ملوان و شوک حاصل از تغییر مربی به نظر سایپا شانس زیادی در این بازی نخواهد داشت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.