'کاهش قیمت بلیت فوتبال واقع گرایانه نیست'

به روز شده:  12:41 گرينويچ - جمعه 19 اکتبر 2012 - 28 مهر 1391

در پی اعلام نتایج یک نظر سنجی از ۱۶۶ باشگاه فوتبال در بریتانیا که نشان می‌داد، بهای تماشای فوتبال در استادیوم های این کشور نسبتا بالاست، شرکت مالی دلویت گفته است که کاهش آن،طبق خواسته فدراسیون هواداران فوتبال، واقع گرایانه و عملی نیست.

فدراسیون هواداران فوتبال خواهان کاهش قیمت بلیت ها از طریق درآمد حاصل از حق پخش شبکه های تلویزیونی است.

اما شرکت دلویت که کارشناس امور مالی و تجاری در ورزش است می گوید که درآمد حاصل از این نوع قراردادها همواره برای اضافه حقوق بازیکنان هزینه می شود و نه برای کاهش قیمت ها.

دن جونز، یکی از شرکای این شرکت می گوید: "حقوق بازیکنان قطعا افزایش خواهد یافت."

بر اساس این نظر سنجی که بخش ورزشی بی بی سی در سال ۲۰۱۲ انجام داده است، بهای تماشای مسابقات چهار دسته برتر فوتبال انگلستان ۱۱.۷ درصد افزایش یافته است که این میزان بیش از نرخ تورم در بریتانیاست.

قرارداد جدید لیگ برتر با تلویزیون های داخلی از آغاز فصل بعدی، به مدت سه سال ادامه خواهد داشت.

درآمد حاصل از فروش حق پخش مسابقه ها بیش از سه میلیارد پوند برآورد شده است، که در مقایسه با قرارداد فعلی، ۱ میلیارد و ۲۵ هزار پوند بیشتر است.

مالکوم کلارک، رئیس فدراسیون هواداران فوتبال می گوید که این مابه التفاوت باید به نفع تماشاچیان تمام شود.

او به بی بی سی گفت: " قیمت بلیت استادیوم از مدت ها پیش یکی از نگرانی های بزرگ ما بوده است. در شرایط فعلی اقتصادی، هوادراران فوتبال نیز مانند همه مردم رنج می برند و گرانی بلیت ها واقعا قابل قبول نیست."

آقای کلارک در ادامه گفت: "قرارداد جدید حق پخش رسانه های داخلی به تنهایی کافی است تا باشگاهای فوتبال بتوانند بلیت تماشای هر مسابقه را به میزان ۳۰ پوند کاهش دهند، بدون آنکه چیزی از درآمد فعلی شان کم شود."

اما کارشناسان مالی شرکت دلویت می کنند درآمد مضاعف صرف افزایش حقوق بازیکنان خواهد شد.

دن جونز گفت: "باشگاه ها این حق انتخاب را دارند که به جای اضافه حقوق برای بازیکنان، قیمت بلیت ها را کاهش دهند، اما به نظر من این چیزی نیست که هواداران را خوشحال کند. زیرا دلیل آنکه حق پخش یک بازی بسیار بالاست این است که مسابقه عالی است، بازیکنان عالی هستند و تماشاچیان می دانند که بابت دیدن یک نمایش عالی در استادیوم حضور دارند.تماشاچیان می دانند که برای تماشای بهترین ها باید پول زیادی پرداخت کنند."

او در ادامه گفت: "این یک چرخه است، شما پول زیادی دارید که بتوانید حقوق های بالایی بپردازید، تا بتوانید بهترین بازیکنان را جذب کنید، تا بهترین لیگ را تشکیل دهید تا بیشترین پول را جذب کنید."

به نظر او به همین دلیل است که هیچ باشگاهی حاضر نمی شود درآمد اضافه خود را صرف کاهش قیمت بلیت ها کند، زیرا هواداران فوتبال، هر طور شده برای تماشای مسابقه ها و تیم های محبوب خود به استادیوم ها سرازیر می شوند.

اما دیو ویلان، رئیس باشگاه ویگان معتقد است که باشگاه ها موظف هستند از هوادارانشان حمایت کنند و خواهان تعیین یک سقف حقوقی برای بازیکنان است تا به این ترتیب از افزایش قیمت ها جلوگیری شود.

اما دن جونز می گوید که این اقدام امکان پذیر نیست زیرا بلیت باشگاه ها همچنان به فروش می رسد و تماشاگران هم به قیمت ها اعتراضی ندارند.

او گفت: اگر فروش بلیت ها کاهش یافت و تماشاچیان نارضایتی خود را به این شکل ابراز کردند، آن حرف دیگری است. باشگاه ها در آنصورت مجبور می شوند فکری به حال قیمت ها بکنند. اما تا زمانی که فروش بلیت ها ادامه دارد، باشگاه ها قطعا درآمد اضافه خود را برای جذب بازیکنان نخبه هزینه خواهند کرد."

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.