برخورد فرگوسن با فردیناند به دلیل نپوشیدن تی‌شرت مبارزه با نژادپرستی

به روز شده:  16:40 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391
ریو فردیناند

سر الکس فرگوسن، سرمربی منچستریونایتد پس از آنکه ریو فردیناند مدافع این تیم، حاضر نشد تی شرت کارزار مقابله با نژاد‌پرستی را به تن کند، گفته است که با او برخورد خواهد شد.

مدافع منچستر یونایتد و جیسون رابرتر بازیکن تیم ردینگ هر دو به نشانه اعتراض به نبود اراده کافی و لازم برای مقابله با نژادپرستی حاضر به پوشیدن این تی شرت‌ها نشدند.

سرمربی منچستر یونایتد درباره این حرکت ریو فریدناند گفته است: "این حرکت ناامید کننده و باعث شرمندگی من بود".

او همچنین در گفتگو با تلویزیون باشگاه منچستر یونایتد، حرکت مدافع تیم اش را باعث سقوط این تیم توصیف کرد.

بعد از اتفاقاتی که در بازی تیم‌های ملی زیر ۲۱ سال انگلستان و صربستان افتاد و منجر به اخراج یکی از بازیکنان این تیم شد، موسسه "مبارزه با نژاد پرستی در فوتبال"، همراه با لیگ حرفه ‌ای این کشور از تمامی بازیکنان خواستند که تی شرت این موسسه را در بازی‌های شنبه و یکشنبه این لیگ برتن کنند.

روز پنج شنبه فرگوسن و قبل از بازی منچستر یونایتد گفته بود: "همه بازیکنان این تی شرت‌ها را می پوشند، من تنها شنیده ‌ام که جیسون رابرتز (بازیکن تیم ردینگ) با دیگران فرق دارد، من نمی دانم که او چه چیزی را خواسته با این حرکتش مطرح کند".

اما برعکس فرگوسن، برایان مک درموت سرمربی ردینگ، از حرکت رابرتز، بازیکن تیم اش مبنی بر نپوشیدن این تی‌شرت ها حمایت کرد و گفت: "من صدرصد از او حمایت می کنم، او برای این کار دلیل خود را دارد. جیسون نگاه خود را نسبت به موضوع نژادپرستی دارد که نگاهی بسیار قوی است. من با او صحبت کردم و برای او و طرز تفکر او احترام قائل هستم".

اما از سوی دیگر، هری ردنپ، سرمربی سابق تاتنهام معتقد است که پوشیدن یا نپوشیدن تی‌شرت مقابله با نژاد پرستی، حق فردیناند است: "این وضعیت بسیار پیچیده‌ای است، فردیناند مرد بزرگی است اگر او احساس کرده که کارزا مقابله با نژاد پرستی نتوانسته به اندازه کافی با مشکلات موجود مقابله کند، در نتیجه این اختیار را دارد که این تی‌شرت را به تن نکند."

هفته مقابله با نژاد پرستی از پنج شنبه هفته گذشته آغاز شده و تا ۲۹ اکتبر ادامه خواهد داشت. بازیکنان لیگ برتر انگلستان به طور سنتی در این مدت تی‌شرت هایی بر تن می کنند تا حمایت خود را از این حرکت و پیام اش نشان دهند.

موسسه "بیایید نژاد پرستی را از فوتبال بیرون بیندازیم" از سال ۱۹۹۷، کار خود را آغاز کرده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.