هفته سیزدهم لیگ برتر؛ آیا تراکتور جای سپاهان را در صدر جدول می‌گیرد؟

به روز شده:  13:15 گرينويچ - چهارشنبه 24 اکتبر 2012 - 03 آبان 1391
سپاهان

لیگ بر‌تر فوتبال از روز پنج شنبه در شهرهای مختلف ایران پی گیری خواهد شد در هفته‌ای که گذشت کیفیت تیم‌های حاضر در لیگ بسیار پایین بود که به دلیل تعطیلات مقطعی طبیعی است.

در این تعطیلات استقلال بیشترین صدمه را دیده، در حالی که این تیم روند رو به رشدی را آغاز کرده بود به یک باره همه چیز در این باشگاه بزرگ به هم ریخت. غیبت امیر قلعه نویی به دلایل شخصی و قهر جانواریو و توزی بدلیل مشکلات مالی باعث شده است که آبی پوشان در شرایط خوبی نباشند.

با بازگشت قلعه نویی به تمرینات شاید این مسایل تا حدودی برطرف شود اما سوال اینجاست که چرا باید غیبت سرمربی تیم باعث شود که تمام امور مربوط به باشگاه بزرگی مانند استقلال به این آسانی مختل گردد.

برای مثال در دو فصل گذشته باشگاه تاتنهام از لیگ بر‌تر انگلستان هری ردنپ مربی آن زمان خود را به‌دلیل جراحی قلب به مدت پنج هفته از دست داده بود، در این مدت نه تنها در روند نتیجه گیری این تیم خللی وارد نشد بلکه جوجردن کمک مربی آن‌ها نتایج بسیار خوبی نیز کسب کرد که نشان از یک برنامه ریزی درست و اصولی در باشگاه‌های حرفه‌ای است.

باشگاه استقلال باید در این مورد راهکارهای مناسبی اتخاذ کند تا در صورت غیبت یک‌نفر عملکرد باشگاه تحت تاثیر قرار نگیرد.

بازی‌های مهم این هفته لیگ بر‌تر ایران

سپاهان-تراکتور

سپاهان روز پنج شنبه در استادیوم فولاد شهر اصفهان میزبان تراکتور سازی است.

این دیدار از مهم‌ترین بازی‌های این هفته لیگ است که می‌تواند جذاب‌ترین نیز باشد. قرمز پوشان تبریزی در بازی گذشته خود یک تیم کاملا با انگیزه نشان دادند و با حضور پرشور تماشاگرانشان توانستند استقلال را به‌راحتی شکست دهند.

نقطه قوت تراکتور در جناح راست آنهاست. در این جناح همکاری خوب قاسم دهنوی و میلاد فخرالدینی که هر دو سابقه بازی در مس کرمان را دارند و به نوع بازی یکدیگر بخوبی آشنایی دارند، به همراه حمایت محمد ابراهیمی از آن‌ها در زمان حمله می‌تواند هر تیمی را دچار مشکل کند.

از دیگر نقاط مثبت تراکتور سرعت زیاد این تیم در زمان ضدحمله است که سپاهان باید در این دو مورد خیلی هشیار باشد.

سپاهان خوب می‌داند برای اینکه از صدر جدول فاصله نگیرد باید دیدارهای خانگی‌اش خصوصا این بازی را با پیروزی پشت سر بگذارد.

زردپوشان اصفهانی در نیمه اول بازی با صبا یک فوتبال فوق العاده زیبا را به‌نمایش گذاشتند، حرکت از دو جناح به همراه پاس‌های دقیق دربین خطوط ودر عمق دفاع حریف از نقاط مثبت این تیم دربازی گذشته مقابل صبا قم بود که محرم نوید کیا و امید ابراهیمی بیشترین نفش را در نوع بازی سپاهان ایفا کردند، خصوصا امید ابراهیمی که این روز‌ها خود را به عنوان یک گلزن نیز مطرح کرده است.

اما مهم‌ترین مشکل سپاهان که به پاشنه آشیل این تیم تبدیل شده است جای‌گیری غلط خط دفاع این تیم در زمان ارسال از دو جناح‌ است که کادر فنی سپاهان باید هر چه زود‌تر این ضعف را برطرف کند.

استقلال – نفت تهران

استقلال تهران

استقلال خوب می‌داند که در روزپنج شنبه بازی سختی را پیش رو دارد. نفت با مربی‌گری منصور ابراهیم‌زاده نشان داده که یک تیم کاملا سازمان یافته و با برنامه است که می‌تواند برای هر تیمی خطرناک باشد.

نفت به‌ر‌غم دارا بودن بازیکنان جوان، گمنام و بی‌تجربه درجایگاه خوبی از لیگ قرار گرفته است. یکی از دلایل اصلی آن کار خوب تیمی و نظم و انضباط این تیم در زمان حمله و دفاع است.

بیشتر بازیکنان این تیم سعی می‌کنند که دستورات تاکتیکی مربی خود را به درستی انجام دهند که از نکات مثبت این تیم است.

در مقابل استقلال وضعیت خوبی ندارد، غیبت دو هافبک برزیلی این تیم می‌تواند در خط هافبک این تیم تاثیر منفی بگذارد.

جان واریو و توزی که در بازی‌های گذشته نقش پر رنگی در حرکات تاکتیکی تیم استقلال به خصوص در زمان حمله ایفا می کردند در تمرینات حاضر نیستند و شرایط نه چندان مناسب مهاجم‌های این تیم از دیگر دغدغه‌های امیر قلعه نوعی در این مسابقه است.

مس – پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس بعد از حدود ۱۲ هفته تا حدودی به ترکیب دلخواه خود نزدیک شده است ژوزه در بازی با راه آهن سعی کرده بود که کمترین تغییرات را در آرایش این تیم به وجود بیاورد و با‌‌ همان ترکیب بازی با سایپا تیم خود را روانه میدان کرد.

این موضوع نشان دهنده این است که ژوزه تا حدود زیادی به ترکیب دلخواه خود دست پیدا کرده است اما نباید فراموش کنیم که علی رغم این موضوع پرسپولیس هنوز با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند.

هر دو گل پرسپولیس از ضربات ایستگاهی به‌دست آمد که نشان دهنده این است که پرسپولیس در زمان حمله هنوز نتوانسته برنامه خاصی را پیاده کند، نبود یک هافبک خلاق و دونده در میانه میدان از مشکلات اساسی این تیم است که می‌تواند در بازی‌های مهم پیش رو بر بازی پرسپولیس تاثیر گذار باشد.

اما مس که به تدریج به شرایط نسبتا خوبی دست پیدا کرده است خوب می‌داند که عدم نتیجه گیری در مقابل قرمز پوشان در کرمان می‌تواند آینده کاری قاسم‌پور مربی این تیم را دوباره متزلزل کند.

فولاد – فجر سپاسی

فولاد خوزستان

دو تیم فولاد و فجر که از تیمهای جوان و با برنامه فوتبال ما هستند باید در اهواز مقابل یکدیگر قرار بگیرند. جدال دو مربی از مکتب پاس تهران می‌تواند از نکات مهم این بازی باشد اما یکی از برتری‌های تیم فجر در فوتبال ما قدرت شوت زنی بازیکنان این تیم است که کمتر تیمی در فوتبال حال حاضر لیگ ایران این ویژگی را دارا می‌باشد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.