دیوید استرن و سال‌های طلایی بسکتبال حرفه‌ای آمریکا

به روز شده:  10:49 گرينويچ - 28 اکتبر 2012 - 07 آبان 1391
دیوید استرن

دیوید استرن،که از سال ۱۹۸۴ رئیس اتحادیه ملی بسکتبال آمریکا شده،گفته دو سال دیگر از مقامش کنار می‌رود

دیوید استرن، رئیس اتحادیه ملی بسکتبال آمریکا (ان.بی.ای) اعلام کرد که روز ۱فوریه سال ۲۰۱۴ از این پست کنار خواهد رفت. او در همین روز و در سال ۱۹۸۴ به این سمت منصوب شد و در طی دوران ریاستش توانست لیگ ان‌.بی‌.ای را به یکی از مدرن‌ترین و پرطرفدار‌ترین لیگ‌های ورزشی جهان تبدیل کند.

در لیگ‌های حرفه ای آمریکا ، رئیس اتحادیه بالاترین مقام اجرایی سازمان است. بر خلاف مقام‌های مدیریتی در نظام‌های ورزشی دیگر نظیر رئیس فدراسیون یا سرپرست یک مسابقات، او مسئول صحت عملکرد سازمان‌اش در حوزه‌های فنی، تبلیغاتی و بازاریابی، نیروی انسانی، و کلیه مسایل مالی نظیر فروش، دستمزد، درآمدزایی و نهایتا توسعه و نوآوری است.

این دامنه مسئولیتی گسترده این پست را به حیاتی‌ترین تصمیم گیرنده برای لیگ تبدیل میکند.

لیگ ان‌.بی‌.ای در اوایل دهه هشتاد

در اوایل دهه هشتاد پخش تلویزیونی زنده مسابقات حرفه ای بسکتبال ان‌.بی‌.ای بسیار محدود بود. حتی مسابقات فینال آن بصورت ضبط شده و با تاخیر از تلویزیون پخش می‌شد.

در آن سال‌ها وزرشکاران بسیاری در این لیگ با معضل مواد مخدر دست به گریبان بودند و بسکتبال حرفه‌ای جایگاه مناسبی بین خانواده‌های آمریکایی نداشت. وضعیت دستمزدهای بازیکنان ان‌.بی‌.ای نسبت به لیگ‌های ملی دیگر قابل مقایسه نبود.

توسعه بین المللی لیگ ان‌.بی‌‍‌.ای تا قبل از دیوید استرن جزو برنامه‌های گرداندگان لیگ نبود و عملا تعداد بازیکنان خارجی در ان.بی.ای از انگشتان یک دست تجاوز نمی‌کرد.

در دهه شصت و هفتاد میلادی گل سر سبد بسکتبال در آمریکا مسابقات دانشگاهی این کشور (‌ان.سی.ای.ای) بود و ان.بی.ای عملا به عنوان لیگ جانبی یا دسته دوم محسوب می‌شد. با سر کار آمدن دیوید استرن اوضاع تغییر کرد.

دیوید استرن برای بسکتبال آمریکا چه کرد؟

لری برد

لری برد، اسطوره باشکاه بوستون سلتیکس و قهرمان سه دوره ان.بی.ای در کنار دیوید استرن

اولین اقدام قابل توجه استرن در اواسط دهه هشتاد استفاده بهینه از رقابت ستاره‌های چون مجیک جانسون و لری برد بود. او برای اولین بار سیاست بازاریابی و توسعه تجاری لیگ را بر اساس تبلیغ برای ستاره‌های این ورزش تدوین کرد.

روبرو شدن تیم های لوس آنجلس لیکرز و بوستون سلتیکس در اواخر دهه هشتاد بسکتبال ان.بی.ای به لحاظ تعداد تماشاگر و علاقه‌مند از لیگ درجه دو به لیگ درجه یک ارتقاء داد. این کمک بزرگی بود که دیوید استرن را قادر ساخت تا قرار دادهای بسیار سود آوری با شبکه های تلویزیونی آمریکا برای پخش زنده ای ان.بی.ای ببندد.

در همین سالها بود که ابر ستاره دیگری بخت این لیگ را درخشان‌ترکرد. بازاریابی پدیده‌ای به نام مایکل جردن در سالهای اول دهه نود لیگ بسکتبال آمریکا را به لحاظ تعداد طرفدار تا سطح لیگ‌های ان.اف.ال (فوتبال آمریکایی) و ام.ال.بی (بیسبال) آمریکا بالا برد.

در سال ۱۹۹۲ دیوید استرن موافقت کمیته جهانی المپیک را برای حضور حرفه‌ای‌های بسکتبال آمریکا در المپیک بارسلون جلب کرد و این اقدام بی‌نظیرش بزرگترین خدمت او به بسکتبال آمریکا و آغاز گشودن درهای ان.بی.ای به بازیکنان خارجی بود. در اواسط دهه نود بسکتبال ان.بی.ای در همه جای دنیا با ستاره‌های چون مایکل جوردن، ایزیا تامس، دنیس رادمن، چارلز بارکلی و کارل ملون شناخته می‌شد.

حالا که لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا شناخته شده بود، دیوید استرن شروع به توسعه کمی و کیفی ان بی ای کرد. طی سالهای مدیریت او هفت تیم به این لیگ اضافه شد و برای اولین بار دو تیم تورنتو رپتورز و ونکور گریزلیز از کشور کانادا به لیگ ملی آمریکا پیوستند.

دیوید استرن بانی طرح کنترل مواد نیروزا و مواد مخدر در ان.بی.ای بود. دراواخر دهه نود با همه گیر شدن فرهنگ هیپ هاپ در آمریکا بالاخص بین وزرشکاران این لیگ بسیاری از ستاره های ان.بی.ای به شکلی لباس می‌پوشیدند که شباهت زیادی به اعضای گروه‌های تبه‌کاری داشت.

دیوید استرن در یک اقدام انقلابی نحوه لباس پوشیدن ورزشکاران لیگ را در هنگام حضور در سالن‌های ورزشی و برابر دوربین‌های تلویزینی قانون‌مند کرد تا تصویر ذهنی نادرست از ورزشکاران این رشته را تصحیح کند.

مایکل جردن

مایکل جردن، از بزرگترین شخصیت‌های تاریخ ورزش جهان، در زمان تصدی دیوید استرن تبدیل به ستاره‌ای بین‌المللی شد

در سالهای میانی دهه هشتاد، متوسط حقوق یک بازیکن ان.بی.ای دویست و پنجاه هزار دلار در سال بود در حالی‌که اکنون این متوسط پنج میلیون دلار است. پیش از مدیریت دیوید استرن لیگ برای بازیکنان سقف حقوق تعیین نمی‌کرد و همین باعث می‌شد که بسیاری از مالکان تیم ها برای جذب ستاره‌ها به تیمشان ناخواسته به قراردادهایی تن بدهند که باعث ورشکستکی تیم می‌شد.

دیوید استرن توانست با تعیین سقف دستمزد، سرو سامانی به اوضاع مالی تک تک تیم‌ها بدهد. درآمدهای جنبی لیگ ان.بی.ای در سال‌های مدیریت او چهل برابر شد و بخش عمده ای از ان از طریق قراردادهای بین المللی پخش تلویزیونی به جیب صاحبان تیم.ها و بازیکنان سرازیر شد. زیر نظر او بود که لیگ دبلیو.ان.بی.ای ( لیگ حرفه ای بانوان ) و لیگ ان بی.ای دولپمنت ( لیگ اماده سازی) به راه افتاد.

بسکتبال ان.بی.ای فراتر از مرزهای آمریکا

دو مشخصه مهم که دیوید استرن را از هم قطارانش در لیگ های بزرگتری چون ان.اف.ال و ام.ال.بی جدا می‌کند توجه خاص او به بازاریابی این لیگ فراتر از مرزهای آمریکا و سرمایه‎گذاری عظیم بر روی تکنولوژی رسانه‌ای بود. لیگ ان.بی.ای در سال های میانی دهه نود پس از موفقیت بی نظیر حضور حرفه‌ای‌ها در المپیک، برنامه بسکتبال بدون مرز را آغاز کرد و در ادامه جهانی شدن ان.بی.ای، این لیگ شعبات اداری خود را در اروپا و آسیا تاسیس کرد.

نمونه بارز موفقیت بین المللی ان.بی.ای جایگاه تجاری این لیگ در کشور چین است. سال گذشته تعداد یونی‌فرمهای ان.بی.ای فروخته شده در چین از فروش این لباس‌ها در آمریکا پیشی گرفت.

به علاوه برای فروش کالاهای مرتبط با لیگ،‌ ان.بی.ای برنامه‌های عظیم برای ساختن مجموعه‌های ورزشی - تفریحی در خارج آمریکا دارد. این مجموعه‌ها نه تنها علاقه‌مندان این ورزش و این لیگ را به خود جلب می‌کند بلکه خود منبع درآمد سرشاری برای تیم ها و ورزشکاران این لیگ خواهند بود. اولین مجموعه از این سری سال آینده در چین افتتاح خواهد شد.

حامد حدادی

دیوید استرن زمینه جذب ستاره‌های بسکتبال از سراسر دنیا را به ان‌.بی.ای فراهم کرد، ازجمله حامد حدادی بسکتبالیست ایرانی باشگاه منفیست گریزلی

از نظر استفاده از تکنولوژی رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی، لیگ ان.بی.ای بین همه لیگ‌های حرفه‌ای جهان اول است . صفحه فیسبوک لیگ و بازیکنانش به همراه حساب‌های تویترشان ۲۷۰ میلیون لایک و دنبال‌کننده دارد.

لیگ ان.بی.ای اولین لیگ حرفه‌ای آمریکاست که برای مصرف کنندگان خارج از قاره با پرداخت حق اشتراک تمام بازی های فصل عادی را بطور دیجیتال استریم پخش می‌کند و پیش‌بینی می‌شود که بزودی درآمد ناشی از پخش اینترنتی این بازی‌‎ها در خارج از آمریکا از در آمد مشابه در قاره آمریکا پیشی بگیرد.

مشت‌های آهنین پشت دستکش‌های مخملی

روش مدیریتی دیوید استرن منتقدین زیادی داشته است. او با صراحت بیانی گزنده منتقدین‌اش را زیر سوال می‌برد و از جریمه کردن مسئولین تیم ها و بازیکنانی که به هر دلیل از داوران یا نحوه اداره لیگ بطور علنی انتقاد می‌کنند ابایی ندارد. در سال‌های مدیریت او بسیاری از مدیران تیم ها، مربیان و بازیکنان، تنها به دلیل حرفهایی که برعلیه قوانین لیگ زده بودند میلیون ها دلار جریمه پرداخت کردند.

مهارت‌های او در مذاکره به همراه شدت عمل در اجرای آنچه او صحیح تشخیص می‌دهد از جمله صفت های بارز اوست که در چهار دوره مذکراه حقوقی با اتحادیه بازیکنان به کمک او آمده است. دیوید استرن بر خلاف بسیاری از مدیران ارشد ورزش حرفه‌ای در موضوعات فنی بسکتبال بطور مستقیم دخالت می‌کند.

افزودن تعداد داوران برای قضاوت بهتر، تغییر قوانین متعدد در بسکتبال ان.بی.ای برای رقابتی‎تر شدن و دیدنی‌تر شدن بازی‌ها از جمله مواردی بود که او شخصا درگیر جزییات تصمیم گیری می‌شد و نظر خود را به اشکال مختلف به کرسی می‌نشاند.

آدام سیلور

دیوید استرن (سمت راست) و معاون‌اش آدام سیلور (سمت چپ)

دیوید استرن در سال ۱۹۴۲ در نیویورک در یک خانواده کلیمی به دنیا آمد. در سال ۱۹۶۶ از دانشکده حقوق دانشگاه کلمبیا فارغ التحصیل شد. در همان سال به عنوان مشاور حقوقی کمیسونر وقت ان.بی.ای مشغول به کار شد. در سال ۱۹۷۸ او به عضویت هییت مشاوران ارشد لیگ ان.بی.ای در آمد و بطور مستقیم با لری اوبراین ، کمسیونر پیشین لیگ، مشاوره حقوقی میداد. دیوید استرن معاونش،‌ آدم سیلور را که بیست سال است در ان.بی.ای کار می‌کند ، به عنوان جانشین خود معرفی کرده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.