تراکتور و استقلال به دنبال صدرنشینی قبل از تعطیلات

به روز شده:  14:05 گرينويچ - دوشنبه 29 اکتبر 2012 - 08 آبان 1391
استقلال تهران

هفته چهاردهم لیگ برتر از روز دوشنبه پیگیری خواهد شد. در هفته ای که گذشت به نظر می رسد تراکتور را باید از مدعیان اصلی قهرمانی در این فصل از لیگ برتر ایران به حساب آورد.

این تیم پرطرفدار فوتبال ایران صرف نظر از پیروزی های خوبی که در هفته های اخیر به‌دست آورده است فوتبالی تماشاگر پسند و با کیفیت نیز از خود به نمایش گذاشته است.

در فوتبال ایران بیشتر تیم‌ها زمانی که از تیم مقابل جلو می‌افتند، بدنبال حفظ نتیجه و رو آوردن به بازی دفاعی هستند، در حالی که تراکتور درچند بازی گذشته عکس این موضوع را نشان داده؛ قرمزپوشان تبریزی سعی می‌کنند تا دقایق آخر بازی روی به بازی دفاعی نیاورند و اگر هم در دقایقی از بازی تحت فشار حریف قرارمی گیرند و مجبور به دفاع می‌شوند، پس از آن همواره به‌دنبال موقعیتی هستند تا به محض بازپس گیری توپ سریع به حمله اضافه شوند که از ویژگیهای خوب این روزهای تراکتور است.

در مورد دیگر قرمزپوشان بزرگ فوتبال ایران باید گفت که مدیران و مسئولین پرسپولیس از گرفتن هفت امتیاز در سه بازی بسیار خوشنود به نظر می رسیدند و در حالی بازی آخر خود را واگذار کردند که فکر می کردند مشکلات آنان تا حدودی برطرف شده است .

در فوتبال ایتالیا ضرب المثلی وجود دارد که بازیکنان این کشور به هیچ عنوان نمی خندند و فقط زمانی که جام قهرمانی را بالای سر می برند، آنها را خندان می‌بینید این مثل معروف نشان می دهد که نباید با چند پیروزی کار را تمام شده تلقی کرد. پرسپولیس آن میل به پیروزی که نیازمند یک تیم بزرگ است را دارا نیست که می‌تواند از دلایل اصلی ناکامی‌های آنان در این فصل از لیگ برتر باشد. امیداوارم کادر فنی و مدیریت این تیم بتواند هر چه زودتر روحیه لازم را به این تیم باز گرداند.

استقلال – گهرزاگرس

استقلال در بازی گذشته توانست مقابل نفت به برتر برسد. در حالی‌که از لحاظ فنی تا حدودی مشکلاتی در این تیم مشاهده می شد اما تجربه و خود باوری باعث شد این تیم در پایان با پیروزی زمین را ترک کند.

نقطه مثبت آبی پوشان پایتخت در جناح راست آنها است. تمام برنامه های هجومی این تیم از این جناح پایه ریزی می شود جایی که خسرو حیدری و علی حمودی نقش اساسی در فاز تهاجمی استقلال ایفا می‌کنند که می‌تواند مورد توجه تیم‌های لیگ قرار گیرد.

جناح چپ این تیم در دفاع و حمله با مشکلات فراوانی روبرو است و امیر قلعه نوعی اگر می خواهد در بازی‌های آینده از این جناح دچار مشکل نشود باید حتما تعادلی در این جناح به وجود بیاورد.

گهر زاگرس پس از کش و قوس‌های فراوان محمد مایلی کهن را به عنوان سر مربی روی نیمکت می بیند این مربی با تجربه، کار بسیار دشواری را پیش رو خواهد داشت مشکل گهر فنی و یا تاکتیکی نیست بلکه نداشتن تجربه تیمی در بازی های سخت لیگ برتر است امیدوارم حضور آقای مایلی کهن بتواند این کمبود را جبران کند.

نفت تهران – سپاهان

سپاهان

نفت تهران تا به اینجا نیز نتایج درخشانی را کسب کرده است و می توان گفت این تیم الگویی از ذوب آهن سال‌های گذشته است.

نفتی ها سعی می کنند با حفظ توپ و جابجایی های فراوانی در یک سوم خط حمله، تیم های مقابل را تحت فشار قرار دهند. این حرکت تا قبل از محوطه جریمه به خوبی انجام می شود اما در داخل محوطه جریمه هیج کار ترکیبی که منجر به گل شود، انجام نمی شود. این مسئله در بازی گذشته این تیم مقابل استقلال به چشم می‌آمد.

نفت با در اختیار داشتن بازیکنان جوان و آینده داری مانند یعقوب کریمی (او در این بازی محروم است)و تجربه و دانش، منصور ابراهیم زاده می‌تواند در بازی های پیش رو این مشکل را برطرف کند.

سپاهان به نظر می رسد بعد از جدایی مرزبان مشکلاتش تازه شروع شده است. زرد پوشان اصفهانی در هفته گذشته به هیچ عنوان نشانه هایی از تیم بزرگ و با کیفیت از خود بروز ندادند.

مشکلات فراوان در سیستم دفاعی باعث شده است این تیم سنگین ترین شکست سالهای اخیر را در خانه پذیرا شود. امید ابراهیمی به عنوان مهره اصلی درسیستم دفاعی این تیم باید سعی کند بیشتر در کارهای دفاعی شرکت کند و به مانند سال‌های قبل تمام فضاهای به وجود آمده در کناره‌ها و مابین مدافعان مرکزی را به خوبی پوشش دهد زیرا سپاهان به اندازه کافی در خط حمله از بازیکنان با کفیت بهره‌مند است.

تراکتور سازی – داماش گیلان

تراکتور سازی

داماش خیلی بدشانس است که در این موقعیت باید در مقابل تراکتور قرار گیرد. حمید درخشان به عنوان مربی داماش از تجربه بالایی برخوردار است و با توجه به اینکه در بیشتر تیم‌هایی که مربی گری کرده است در خطر سقوط بوده اند معمولا در سیستم دفاعی تبحر خاصی دارد.

در این بازی حمید درخشان با انتخاب یک سیستم دفاعی و بازی بسته سعی خواهد کرد که به حداقل امتیاز دست پیدا کند. اما تراکتور نشان داده که دیگر تیم کم تجربه سال‌های قبل نیست که تحت تاثیر شرایط جدول امتیاز از دست دهد.

این تیم با داشتن بازیکنان با تجربه ای مانند.نصرتی، سید صالحی، دهنوی، حاج صفی به همراه کیانی و لوپز خوب می داند که این بازی بهترین موقعیت برای حفظ صدر نشینی تا قبل از تعطیلات است.

پرسپولیس – پیکان

پرسپولیس

عبدالله ویسی باید در مقابل ژوزه قرار گیرد و هر دو مربی در شرایط خوبی به‌سر نمی برند. مربی جوان پیکان که از معدود مربیان شجاع ایرانی است روز حساسی را پیش رو خواهد داشت.

عبدالله ویسی با جمع آوری چندین بازیکن گمنام ولی با استعداد سعی دارد یک صبای دیگر به فوتبال ایران معرفی کند. شجاعت این مربی جوان در به کارگیری بازیکنان جوان تحسین برانگیز است و مسئولان تیم پیکان باید این فرصت را به او بدهند تا با دلگرمی کاری را که شروع کرده است به پایان برساند، زیرا مطمئنا تیم پیکان با داشتن بازیکنان جوان و با انگیزه روزهای خوبی را پیش رو خواهد داشت.

تیم پرستاره و پر حاشیه پرسپولیس باید در استادیوم آزادی پذیرای تیم جوان و با انگیزه پیکان باشد.

ژوزه در ۱۳ هفته از لیگ برتر تغییرات آنچنانی در روند تاکتیکی پرسپولیس به وجود نیاورده است.من نزدیک به یک دهه در سیستم ۲-۵-۳ به عنوان بال راست در تیم استقلال بازی کرده ام و به این سیستم آشنایی کامل دارم در این سیستم هماهنگی بین بال‌های کناری و هافبک‌های میانی بسیار مهم و ضروری است که متاسفانه ما هیچ گونه هماهنگی بین این دو در پرسپولیس مشاهده نمی‌کنیم اما چرا کادر فنی پرسپولیس این سیستم را برای بازی انتخاب کرده است، سوالی است که همچنان برایم بی‌جواب مانده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.