جوانان ایران در پی صعود به جام جهانی

به روز شده:  18:57 گرينويچ - جمعه 02 نوامبر 2012 - 12 آبان 1391

سی و هفتمین دوره مسابقات قهرمانی جوانان زیر نوزده سال آسیا، از روز شنبه سوم نوامبر؛ با حضور شانزده تیم به میزبانی امارات آغاز می شود .

چهار تیم برتر این مسابقات، که هر دو سال یک بار برگزار می‌شود، جواز حضور در جام جهانی‌۲۰۱۳ ترکیه را کسب خواهند کرد.

تیم زیر نوزده سال ایران با سر مربی جوان خود اکبر محمدی دورمقدماتی این مسابقات را با قاطعیت در تهران پشت سر گذاشت. این تیم، با پیروزی مقابل ازبکستان، هند، ترکمنستان و پاکستان به عنوان تیم اول گروه سوم جواز شرکت در دور نهایی مسابقات جوانان آسیا را به دست آورد.

با توجه به کسب نتایج خوب جوانان ایران در دور مقدماتی؛ امیدواری مسئولین فوتبال ایران به این تیم بسیار زیاد است. فریدون معینی رییس کمیته آموزش فدراسیون فوتبال با اظهار رضایت ازنتایج و کادر مربیگری؛ این تیم را شایسته صعود به جام جهانی و حتا قهرمانی در این دوره از مسابقات جوانان زیر نوزده سال آسیا دانست.

بیشتر بازیکنان تیم‌های حاضر در امارات، در لیگ‌های معتبری همچون آلمان، هلند، ژاپن و کره جنوبی مشغول فعالیت هستند و تجربه کار با مربیان بزرگ را دارند. مانند محمد مصطفی امینی بازیکن استرالیا که در باشگاه بوروسیا دورتمند آلمان بازی می کند. یا تیم ژاپن که دستکم ۲۰ بازیکن این تیم در لیگ حرفه ای ژاپن بازی می کنند. این در حالی‌ است که تنها چند نفر از بازیکنان تیم زیر نوزده سال ایران شانس بازی در تیمهای لیگ برتری را داشته اند.

اهمیت فوتبال جوانان برای بسیاری از کشورها به حدیست که با برگزاری لیگ های مختلف جوانان و سرمایه گذاری بر روی آنها و حتی استفاده از مربیان با تجربه و بین المللی سعی می کنند، آینده فوتبال خود را تضمین کنند. به عنوان مثال هدایت همه تیم های ملی پایه در کشور لوکزامبورگ بر عهده مربیان با تجربه آلمانی ست. با توجه به رشد و پیشرفت فوتبال درآسیا؛ نمی توان انتظار داشت بدون سرمایه گذاری، مدیریت و برنامه ریزی درست تیمی از پیش برنده به حساب بیاید.

تیم فوتبال جوانان ایران تا به حال موفق به کسب چهار مقام قهرمانی ( ایران ۱۹۷۳، تایلند ۱۹۷۴، کویت ۱۹۷۵، تایلند ۱۹۷۶) یک نایب قرمانی ( ایران ۱۹۷۷ ) و یک مقام سومی ( ۱۹۶۹ تایلند) در آسیا شده است.

بر خلاف تمام اینکه مسئولان فوتبال ایران می گویند فوتبال پایه و جوانان در سال های اخیر پیشرفت ساختاری کرده، تمام این افتخارات برای تیم ملی فوتبال جوانان ایران، قبل از انقلاب به دست آمده است.

گروه بندی مسابقات

ایران به همراه ژاپن ، امارات و کویت در گروه اول این مسابقات قرار دارد. جوانان ایران بازی اول خود را روز شبه سوم نوامبر مقابل ژاپن برگزار خواهند کرد.

گروه دوم را تیمهای کره جنوبی، چین، تایلند و عراق تشکیل می دهند. کره جنوبی با کسب یازده مقام قهرمانی پر افتخارترین تیم این مسابقات ست .

کره شمالی مدافع عنوان قهرمانی؛ به همراه ازبکستان ، ویتنام و اردن گروه سوم این مسابقات را تشکیل می دهند.

در گروه چهار، استرالیا نایب قهرمان دوره گذشته به همراه عربستان، سوریه و قطر قرار دارند

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.