تیم ملی فوتبال تاجیکستان برای بازی دوستانه به تهران رفت

به روز شده:  13:27 گرينويچ - شنبه 03 نوامبر 2012 - 13 آبان 1391
تیم ملی فوتبال تاجیکستان

از زمان فروپاشی شوروی این چهارمین بازی تیمهای ملی فوتبال ایران و تاجیکستان است

صبح روز شنبه 3 نوامبر تیم ملی فوتبال تاجیکستان برای انجام یک ‌بازی دوستانه با تیم ایران از دوشنبه به تهران رفت.

این ‌بازی دوستانه تیمهای ملی فوتبال ایران و تاجیکستان روز 6 نوامبر در ورزشگاه آزادی تهران برگزار خواهد شد.

پس از فوروپاشی اتحاد شوروی و استقلال تاجیکستان برای چهارمین بار است که فوتبالیستهای دو کشور فارسی زبان با هم رقابت می‌کنند.

اما این اولین ‌بازی تیم ملی فوتبال تاجیکستان پس از انتساب نیکولا کاوازویچِِ سربستانی به عنوان سرمربی تیم ملی تاجیکستان خواهد بود که اوایل این هفته به این مقام منصوب شد.

در هیئت دسته ملی تاجیکستان 24 فوتبالیست از پنج تیم لیگ برتر تاجیکستان – "استقلال"، "ریگر-تاداز"، "استروشن"، "اِنِرگِتیک" و "وَخش" شامل هستند. چهار نفر از بازیکنان برای اولین بار به تیم ملی کشور دوعت شده‌اند.

‌بازی دوستانه با تیم ملی ایران اولین آزمایش برای تیم ملی فوتبال تاجیکستان است که شکل و شمایل جدیدی پیدا کرده است.

نیکولا کاوازویچ، سرمربی تیم ملی تاجیکستان، قبل از سفر به ایران گفت: "ایران یکی از تیمهای پرقدرت آسیا و از جمله 20 تیم بهترین جهان است. ایرانیها ملت بااستعدادی هستند. پیروز‌ی اخیر ایران بر کره جنوبی نشان داد که ایرانیها بهترین تیم فوتبال در آسیا را دارند."

وی افزود: "‌بازی دوستانه با تیم ملی این کشور برای ما یک نوع آمادگی برای رقابتهای مقدماتی جام چلنج کنفدراسیون فوتبال آسیاست."

برگزاری مسابقه‌های لیگ برتر تاجیکستان باعث شد تا تیم جدید قبل از سفر به تهران فرصت کمی برای آمادگی داشته باشد و تنها یک جلسه تمرین کند.

فوتبالیستهای تاجیک و ایرانی تا حالا سه بار با هم ‌بازی کرده اند. ایران در هر سه رقابت پیروز‌ شده و هشت گل هم وارد دروازه تیم ملی تاجیکستان کرده که همه آنها تا به حال بی‌جواب مانده‌اند.

تیم ملی فوتبال تاجیکستان

بازی دوستانه با تیم ملی ایران آزمایشی جدی برای تیم تاجیکستان است

سیزده بازیکن ملی پوش تاجیک اعضای تیم فوتبال "استقلال" هستند، تیمی که چند هفته پیش در شهر دوشنبه جام رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا را به دست آورد.

تیم ملی فوتبال تاجیکستان با ترکیب جدید خود تحت هدایت نیکولا کاوازویچ به ایران سفر کرد. این مربی 37 ساله سربستانی از آغاز امسال سرمربی تیم "استقلال" تاجیکستان است.

چند روز پیش رستم امامعلی، رئیس فدراسیون فوتبال تاجیکستان، با نیکولا کاوازویچ، قراردادی امضا کرد و او به مدت شش ماه سرمربی تیم ملی تاجیکستان شد. در همین مراسم بود که لیست جدید تیم ملی این کشور هم اعلام شد.

‌بازی دوستانه تیمهای ملی ایران و تاجیکستان در حالی برگزار می‌شود که پس از یک هفته این ‌بازی، تیم ملی ایران در چارچوب رقابتهای مقدماتی جام جهانی برزیل با تیم ملی ازبکستان ‌بازی خواهد کرد.

با توجه به این، این سوال مطرح است که چه شباهتهایی بین فوتبال تاجیکستان و ازبکستان هست و ایران به جام جهانی برزیل راه خواهد یافت یا ازبکستان؟

آقای کاوازویچ گفت: "از لحاظ سازمان‌دهی مسابقات، روش تمرین و سرمایه‌گذاری، فوتبال ازبکستان نسبت به تاجیکستان وضعش بهتر است. تیم ازبکستان یکی از تیمهای نیرومند آسیاست."

وی افزود: "ما هم اگر به این مسائل توجه کنیم و متخصصان خارجی را دعوت کنیم، بعد دو سال به یکی از بهترین تیمهای فوتبال آسیا تبدیل می‌شویم. به باور من، ایران در ‌بازی با ازبکستان پیروز‌ خواهد شد و به جام جهانی برزیل راه خواهد یافت."

تیم ملی فوتبال تاجیکستان پس از شکست از ازبکستان در سپتامبر سال 2011، از ادامه‌ شرکت در رقابتهای مقدماتی جام جهانی برزیل محروم شد. به گفته نیکولا کاوازویچ هدف اصلی پیشاروی تیم ملی تاجیکستان راهیابی به جام آسیا است که سال 2015 در استرالیا برگزار خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.