وزیر ورزش ایران: تعلیق فدراسیون‌ها وجود خارجی ندارد

به روز شده:  11:31 گرينويچ - 04 نوامبر 2012 - 14 آبان 1391
محمد عباسی

بعضی رسانه‌های ایرانی نوشته بودند که وزیر ورزش برای دیدار با مسئولان کمیته بین‌المللی المپیک به روسیه رفته است

محمد عباسی، وزیر ورزش ایران گفته است که موضوع تعلیق احتمالی فدراسیون‌های ورزشی ایران "بیشتر ساخته و پرداخته داخل کشور است".

آقای عباسی امروز یکشنبه ۱۴ آبان (۴ نوامبر) به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت که بر خلاف گزارش بعضی رسانه های ایران، هدف او از شرکت در اجلاس بین المللی "صلح و ورزش" در روسیه دیدار با مسئولان کمیته بین المللی المپیک و گفت و گو در مورد تعلیق احتمالی فدراسیون های ورزشی ایران نبوده است، زیرا آنها اصلا به این اجلاس "دعوت نشده بودند".

او در عین حال تأکید کرد که: "تعلیق فدراسیون های ورزشی ایران وجود خارجی ندارد".

این در حالی است که محمد علی آبادی، رئیس کمیته ملی المپیک ایران یک هفته پیش گفته بود که قرار است به همراه آقای عباسی برای پیگیری وضعیت تعلیق فدراسیون های ورزشی ایران به مقر کمیته بین المللی المپیک و کمیته المپیک آسیا برود.

رئیس کمیته ملی المپیک در مورد این سفر گفته بود: "با وزیر ورزش به توافق رسیدیم که دو سفر به مقر IOC و OCA (کمیته المپیک آسیا) داشته باشیم. کارهای اجرایی هم برای رفتن به این سفرها شروع شده، هرچه زودتر بتوانیم ویزا بگیریم این سفرها انجام می‌شود".

موضوع تعلیق ورزش ایران به دلیل اشکالاتی که در اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی وجود دارد، از پیش از المپیک مطرح بوده است.

اختلاف کمیته بین المللی المپیک و وزارت ورزش ایران بر سر دخالت نهاد‌های دولتی در ورزش است.

در اساسنامه های فعلی، وزیر ورزش ایران امکان عزل روسای فدراسیون‌ها را دارد.

چندی پیش فدراسیون کشتی ایران نامه‌ای هشدارآمیز از فدراسیون بین المللی کشتی دریافت کرد که در آن از ایران خواسته شده بود تا اساسنامه‌اش را متناسب با قوانین کمیته بین المللی المپیک تغییر دهد.

محمد علی آبادی درباره تغییر اساسنامه ها و موضوع دخالت دولت در ورزش گفته بود: "بر اساس اساسنامه موجود که به تایید هیات دولت رسیده، وزیر ورزش مجاز بوده و هست که روسای فدراسیون‌ها را عوض کند. ما به قوانین داخلی اهمیت می‌دهیم ولی یک مشکلی هم وجود دارد که مجامع جهانی به اساسنامه ما معترض هستند و می‌گویند باید آن را اصلاح کنیم. در همین راستا با وزیر چندین جلسه داشتیم و قرار شده که نقاط ضعف و قوت بررسی شود تا آنچه که مورد اعتراض مجامع جهانی است، اصلاح شود."

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.