دیدار وزیر ورزش ایران با مقامات کمیته بین‌المللی المپیک

به روز شده:  15:32 گرينويچ - شنبه 10 نوامبر 2012 - 20 آبان 1391
محمد عباسی در کنار محمد علی‌آبادی

آقای عباسی بحث تعلیق‌ فدراسیون‌ها را "هیاهوی رسانه‌ای" می‌داند

محمد عباسی، وزیر ورزش و جوانان ایران، روز جمعه ۹ نوامبر (۱۹ آبان) با مقامات کمیته بین‌المللی المپیک (آی او سی) دیدار کرد.

محمد علی‌آبادی، رئیس کمیته ملی المپیک، بهرام افشارزاده، دبیر کل و مهدی قدمی، نایب رئیس این کمیته همراهان محمد عباسی در این نشست بودند.

بنا بر گزارش ایسنا، این دیدار با پره میرو، مدیر اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک و مدیر روابط کمیته‌های ملی المپیک، شیخ احمد، نایب رئیس آی او سی و رئیس شورای المپیک آسیا و حسین مسلم، مدیر اجرایی شورای المپیک صورت گرفت.در این نشست در مورد مسائل مختلف ورزش ایران از قبیل اصلاح اساسنامه و انتخابات کمیته ملی المپیک بحث و تبادل نظر شد.

تغییر روسای فدراسیون‌ها یکی از مسائل بحث بر‌انگیزی است که بعد از انتخاب محمد عباسی به عنوان وزیر ورزش و جوانان مطرح بوده است.

این مساله پیش از المپیک ۲۰۱۲ لندن چند فدراسیون را تا مرز تعلیق برد. عدم همراهی مربیان تیم تیر اندازی با کمان در المپیک یکی از مسائل ناشی از تغییرات ایجاد شده در فدراسیون تیر اندازی ایران بود. بعد از تغییر رئیس فدراسیون تیر اندازی، مربیان تیر اندازی با کمان تیم برکنار شدند. تغییر مربی که بعد از اعتراض اعضای تیم منتفی اعلام شد باعث نرسیدن به موقع مربیان به مسابقات و همراهی تیر اندازان ایرانی شد.

تغییر روسای فدراسیون‌ها توسط وزیر ورزش و جوانان، مورد اعتراض کمیته بین المللی المپیک واقع شده بود. بر اساس مقررات بین المللی دخالت دولت‌ها در امور فدراسیون‌ها غیر قانونی است. این مساله توسط چند نامه به مسئولین ورزش ایران تذکر داده شد. در این نامه‌ها از ایران خواسته شده بود تا قوانین داخلی را بر اساس قوانین بین‌الملل تنظیم کنند.

دخالت وزیر در امور فدراسیون‌ها یکی از دلایل طرح استیضاح وزیر توسط مجلس ایران نیز بود.

استیضاح محمد عباسی که در روز ۱۶ مهرماه در مجلس ایران در جریان بود به علت پس گرفتن امضا چند نماینده و به حد نصاب رسیدن در نهایت نا‌تمام ماند.

احمد دنیا‌مالی رئیس برکنار شده فدراسیون قایقرانی پیش از استیضاح وزیر در واکنش به اظهارات محمد عباسی که "هیچ کار غیرقانونی در برکناری روسای فدراسیون‌ها انجام نداده" گفته بود که "اگر قوانین داخلی ما با قوانین جهانی مغایر است بهتر است قوانین خودمان را اصلاح کنیم."

محمد عباسی اما بحث تعلیق‌ها را "هیاهوی رسانه‌ای" می‌داند و گفته بود که "تعلیق فدراسیون های ورزشی ایران وجود خارجی ندارد".

این در حالی است که محمد علی‌آبادی پیش از نشست روز جمعه گفته بود که قرار است به همراه وزیر ورزش و جوانان برای پیگیری وضعیت تعلیق فدراسیون‌های ورزشی ایران به مقر کمیته بین‌المللی المپیک و کمیته المپیک آسیا برود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.