این جوانان تا به حال کجا بودند؟

به روز شده:  16:59 گرينويچ - دوشنبه 12 نوامبر 2012 - 22 آبان 1391
تیم ملی جوانان ایران

تیم فوتبال جوانان زیر نوزده سال ایران، علیرغم نمایشی چشمگیر در دور مقدماتی قهرمانی جوانان آسیا، از صعود به جام جهانی باز ماند.

جوانان ایران یکشنبه ۲۱ آبان در بازی یک چهارم نهایی مقابل کره جنوبی، پس از دریافت گل اول توانستند بازی را به تساوی بکشانند.

بازیکنان ایران در نیمه اول موقعیت‌های گل دیگری هم داشتند که با بی‌تجربگی از دست دادند. در نیمه دوم این کره جنوبی بود که عملا ابتکار عمل را در دست گرفت. مهاجمان کره‌ای در این نیمه چندین و چند بار از دفاع ایران گذشتند و تنها سه بار شانس با آن‌ها یار بود تا مسابقه را با نتیجه چهار بر یک به سود خود تمام کنند.

کره جنوبی با این برد به همراه سه تیم ازبکستان، استرالیا و عراق به جام جهانی ترکیه صعود کرد. برنده بازی ازبکستان-کره جنوبی و همچنین عراق-استرالیا فینالیست‌های این دوره از مسابقات را مشخص خواهد کرد.

به عنوان یکی از منتقدان فدراسیون فوتبال در انتخاب اکبر محمدی به عنوان سرمربی تیم ملی جوانان ایران؛ برای این تیم، آرزوی صعود به جام جهانی ترکیه را داشتم. چرا که معتقدم، تنها راه پرورش و پیشرفت این استعداد‌ها حضور در میادین جهانی و بین الملی است.

اکبر محمدی با اینکه دو سال قبل تیم نوجوانان ایران؛ قهرمان آسیا را از علی دوستی مهر تحویل گرفت، با این تیم موفقیتی کسب نکرد و در دور مقدماتی حذف شد. دیروز هم نتیجه بازی با کره جنوبی نشان داد که او تجربه کافی برای سرمربیگری تیم های ملی را ندارد. هرچند حذف از این مسابقات به قیمت نرفتن به جام جهانی تمام شد؛ اما با معرفی این بازیکنان آینده دار، نام اکبر محمدی به عنوان یک استعداد یاب در فوتبال ایران ثبت شد.

می‌توان در آینده از دانش استعداد یابی اکبر محمدی برای کشف و پرورش دیگر استعداد‌های فوتبال در باشگاه‌ها و فدراسیون فوتبال استفاده کرد.

با دیدن بازی جوانان خوش تکنیک ایران در این مسابقات این سؤال‌ها به ذهن خطور کرد که این بازیکنان تا به حال کجا بوده‌اند؟ در ترکیب کدام تیم در لیگ بر‌تر ایران به میدان می‌روند؟ کدام مربی و باشگاه و مدیر خوش شانسی این الماس‌های ناب را از معادن فوتبال ایران کشف و به خدمت گرفته است؟ براستی تعداد بازی‌های این جوانان آینده دار در لیگ بر‌تر به چند بازی رسیده؟

پیدا کردن جواب این سوال‌ها برای کسانی که بازی‌های لیگ و تیم ملی ایران را به صورت جدی دنبال می‌کنند کار آسانی است. تنها اسامی دو یا سه نفر از این بازیکنان به گوش آشنا می‌آمد. شاخص‌ترین آن‌ها علیرضا جهانبخش بازیکن داماش و حسین کنعانی بازیکن پرسپولیس تهران بودند.

علیرضا جهانبخش، یکی از بازیکنان اصلی داماش گیلان در این فصل بود که علی عابدینی، مدیرعامل داماش و یکی از معدود مدیران فوتبالی ما او را کشف کرد و به بازی گرفت. دیگر بازیکن لیگ برتری تیم ملی جوانان، حسین کنعانی بازیکن سر بندری تیم پرسپولیس است.

کنعانی سال قبل با صلاحدید مصطفی دنیزلی به تمرینات دعوت شد و امسال هم یک بار برای پرسپولیس به میدان رفت. به جرات می‌توان گفت همه بازیکنان تیم ملی جوانان ایران، قابلیت بازی در لیگ بر‌تر را دارند. مربیان و مدیران لیگ ما باید بیشتر به این جوانان میدان بدهند.

تکنیک بالای جوانان ایران و بی‌توجهی مدیران باشگاه‌ها به این استعداد‌های ناب فوتبال من را به یاد اتفاقی در مرداد ۲۰۰۵ انداخت.

یکشنبه ششم اوت ۲۰۰۵ ؛ مسابقه ولفسبورگ مقابل بوروسیا دورتموند. روزی که نوری شاهین با شانزده سال سن به عنوان جوان‌ترین بازیکن تاریخ بوندسلیگا به میدان رفت.

نوجوان ترک تبار و غیر آلمانی زیر هجده سالی که طبق قوانین بین الملل به سن قانونی نرسیده، برای بازی در بوندسلیگا نیاز به اجازه کتبی پدر و مادرش داشت. «برت فان مارویک» مربی هلندی آن روز‌های بوروسیا دورتمند از مسوولان باشگاه خواست تا موافقت خانواده نوری شاهین را برای بازی در بوندسلیگا بدست آورند.

خانواده نوری شاهین، با این پیشنهاد موافقت کردند و از آن روز نوری شاهین در فوتبال آلمان تاریخ ساز شد. نوری شاهین در بوروسیا دورتموند آنقدر خوش درخشید که دیگر تیم‌های اروپایی هم خواهان به خدمت گرفتن او شدند.

او ابتدا به فاینورد هلند پیوست و پس از بازی‌های خوب در لیگ هلند، با پیشنهاد رئال مادرید به سانتیاگو برنابئو رفت و از آنجا به صورت قرضی به لیورپول پیوست.

این چرخه استعداد یابی و پیشرفت یک بازیکن شانزده ساله غیر آلمانی، استعدادی که تنها با کاردانی و دلسوزی مربی و مسوولان باشگاهی شکوفا شد. اما فوتبال ایران بدست افراد غیر فوتبالی اداره می‌شود که هیچ‌شناختی از فوتبال ندارند.

بیشتر این مدیران همچون میدان جنگ، تنها به پیروزی به هر وسیله‌ای می‌اندیشند. این دست مدیران با استخدام گران‌ترین مربیان خارجی و به خدمت گرفتن بازیکنان پا به سن گذاشته داخلی و خارجی نشان داده‌اند که هیچ اعتقادی به استفاده از نیروی جوان در فوتبال ندارند.‌ در میدان سبز فوتبال هم می‌شود به نیروی جوان اعتماد داشت و به پیروزی رسید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.