هفته پانزدهم لیگ برتر; شروعی چند باره

به روز شده:  13:24 گرينويچ - دوشنبه 19 نوامبر 2012 - 29 آبان 1391

روز شنبه سپاهان در فولادشهر میزبان استفلال تهران است

هفته پانزدهم لیگ برتر ایران از روز شنبه دوباره از سر گرفته خواهد شد. با شکست تیم ملی در مقابل ازبکستان به نظر می رسد که تعطیلات لیگ نیز نتوانسته کمکی به روند رو به رشد تیم ملی کند. این تعطیلات نه تنها تاثیرات مثبتی نداشته بلکه تا حدودی تاثیرات منفی آن نیز به دلیل دوری از شرایط مسابقه در مقابل ازبکستان مشهود بود. آقای کی روش با توجه به نبود تفکرات حرفه ای در فوتبال ایران به این نتیجه رسیده است که برای بازیهای مهم مقدماتی جام جهانی باید لیگ را تعطیل کرد تا بازیکنان بیشتر در اختیار کادر فنی باشند.

در این صورت علاوه برافزایش تعداد جلسات تمرینی که باعث انسجام تیمی بهتری می شود بازیکنان ایرانی که کمتر تفکر حرفه ای دارند نیز کاملا در اختیار او خواهند بود ،اما سوال اصلی اینجاست که چرا بعد از حدود بیشتر از یک دهه هنوز باشگاهها و بازیکنان ما به استانداردهای حرفه ای دست پیدا نکرده اند و چرا آقای کی روش به این نتیجه رسیده است؟

شرایط فوتبال ایران با سه شکست در یک هفته، بسیار بحرانی بنظر می رسد و تمام امید فوتبال دوستان به بازیهای باقیمانده تیم ملی است و شاید در بازیهای سال آینده ایران موفق شود به جام جهانی صعود کند. اما نباید فراموش کرد که فوتبال ایران رو به سقوط است و برای جلوگیری از این سقوط باید هر چه زودتر دست بکار شد و تنها راه جلوگیری نیز انقلابی بزرگ در تمامی رده‌های سنی فوتبال است که متاسفانه این چنین شجاعت و آینده نگری در بین مسئولین فوتبال ایران مشاهده نمی‌شود.

بازی های مهم هفته پانزدهم لیگ

سپاهان-استقلال

روز شنبه سپاهان در فولادشهر میزبان استفلال تهران است. زرد پوشان اصفهانی در بازیهای پیش از تعطیلات با مشکلات فراوانی درخط دفاع دست به گریبان بودند که دریافت هفت گل در دو مسابقه نشان از ضعف فراوان این تیم در سیستم دفاعی آنان است. این تعطیلات اجباری بهترین فرصت برای کرانچار بود تا بتواند این نقیصه را برطرف کند. اما در فاز حمله این تیم از اقتدار لازم برخوردار است و پیروزی آنها در مقابل نفت تهران در حالی که تا اواخر بازی نتیجه را واگذار کرده بودند نشانی از این اقتدار است.

در طرف مقابل استقلال در شرایط خوبی به سر نمی برد، این تیم با از دست دادن دو مهره تهاجمی خود با مشکلات فراوانی روبرو است. آبی پوشان پایتخت جانواریو را به دلیل مصدومیت در کشورش برزیل، و توزی را به خاطر مشکلات اقتصادی در اختیار ندارند. بازیکنان ملی پوش این تیم در حالی باید در این دیدار حاضر شوند که علاوه بر خستگی ناشی از بازی مقابل ازبکستان از شرایط روحی مناسبی نیز برخوردار نیستند که مطمئنا در روند این تیم تاثیرگذار خواهد بود. با توجه با شناخت خوب امیر قلعه نوعی از شرایط استادیوم فولاد شهر، مساوی نیز می تواند نتیجه خوبی برای این تیم باشد. در صورتی که پیروزی سپاهان آنها را دوباره به صدر جدول برمی گرداند.

فولاد-تراکتور

ذوب آهن در استادیوم باید در مقابل قرمزپوشان پایتخت قرار گیرد

دو تیم که از تاکتیکی ترین و بهترین تیم های حال حاضر لیگ برتر ایران هستند باید در اهواز مقابل یکدیگر قرار بگیرند. فولاد که به تدریج به تفکرات آقای فرکی نزدیک شده است در هفته های اخیر نتایج درخشانی کسب کرده است که نشان از پتانسیل بالای این تیم است. اهوازی ها نشان داده اند که اعتماد به جوانان شاید در کوتاه مدت جواب ندهد اما در دراز مدت مطمئنا می توان به نتایج خوبی دست پیدا کرد و مسئولین فولاد نیز در هفته هایی که این تیم شرایط خوبی نداشت، به خوبی از مربی آگاه خود حمایت کردند تا بتوانند از بحران خارج شوند.

تراکتور که پیش از تعطیلات در بهترین شرایط تیمی خود قرار داشت، باید در مقابل فولادی قرار بگیرد که تا حدودی شبیه به آنها بازی می کند. نقطه قوت تراکتور با حضور تونی اولیویرا میل به پیروزی و حضور پرشمار بازیکنان در زمان حمله است که کمتر در تیمهای لیگ برتر و یا حتی در فوتبال ملی ما مشاهده می شود که امیدوارم این طرز تفکر به تمامی تیمهای لیگ برتر نیز انتقال پیدا کند.

پیکان-ملوان

ملوان بعد از اینکه محمد احمدزاده را به عنوان مربی انتخاب کرد در تمامی دیدارهایش به پیروزی رسید که نشان از توانایی های بی شمار این مربی در برگرداندن روحیه برتری طلبی در این تیم بوده است. این موضوع نشان می دهد ملوان از توانایی های فنی لازم و بازیکنان خوب برخوردار بود که شاید کمی مشکلات روحی و روانی باعث شده بود در زمان فرهاد پورغلامی به نتایج خوبی دست پیدا نکند.

پیکان که با مشکلات فراوانی روبرو است باید بداند دفاع کردن یکی از فاکتورهای مهم در تیم های پایین جدول است که در اصطلاح انگلیسی به تیم های "آندرداگ" معروف است. اما متاسفانه تیم پیکان ازساختار دفاعی خوبی برخوردار نیست که امیدوارم این تعطیلات زمان کافی را به ویسی داده باشد تا این مشکل را تا حدودی برطرف کند.

پرسپولیس-ذوب آهن

ذوب آهن در استادیوم آزادی باید در مقابل قرمزپوشان پایتخت قرار گیرد. فرهاد کاظمی بعد از چند سال که از سطح اول فوتبال ایران به دور بود بعد از کش و قوسهای فراوان به نیمکت مربی گری ذوب آهن رسید. آقای کاظمی را از زمانی که به عنوان دستیار فیروز کریمی در باشگاه بهمن فعالیت می‌کرد به خوبی بخاطر می آورم. او نیز مانند آقای کریمی سبکی جدید از مربیگری در فوتبال ایران بوجود آورد که در زمان خود نیز به موفقیتهایی دست پیدا کرد اما صرف نظر از توانایی های فرهاد کاظمی نمی دانم فلسفه تعویض رسول کربکندی که تا حدود زیادی ذوب آهن را از بحران اولیه خارج کرد چه بود که امیدوارم در انتهای فصل مسئولین این تیم از تصمیم خود پشیمان نشوند.

پرسپولیس نیز مانند استقلال بیشتر بازیکنان ملی پوش خود را در شرایط خوبی نمی بیند و باید در استادیوم آزادی نشان دهد که پیروزی های پیش از تعطیلات این تیم تصادفی نبوده و قرمزپوشان پایتخت در مسیر پیشرفت قرار گرفته اند. خبر خوب دیگر برای تماشاگران پرسپولیس بازگشت دوباره علی کریمی به این تیم است که در صورت آماده بودن می تواند برگ برنده ژوزه در این بازی باشد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.