چه کسی دل آبراموویچ را به دست می آورد؟

به روز شده:  16:27 گرينويچ - پنج شنبه 22 نوامبر 2012 - 02 آذر 1391

روبرتو دی ماتئو، هشتمین قربانی رومن آبراموویچ، بعد از مذاکرات طولانی توسط بروس باک، رئیس و ران گورلی، مدیر عامل باشگاه چلسی از سر مربی گری تیم اخراج شد. اکنون این سوال مطرح شده که بالاخره چه کسی صاحب باشگاه را راضی می کند.

دی ماتئو به همراه تیمش تازه از تورین برگشته بودند، شهری که شاهد شکست مدافعان عنوان قهرمانی اروپا در مقابل یوونتوس بود. شکستی که دیگر جان آبراموویچ را به لب رساند.

به گفته منابع نزدیک به باشگاه، حتی قبل از آنکه تیم از ایتالیا به خانه برگردد، معلوم بود که تحولات بزرگی در پیش است.

حتی عنوانی که تنها شش ماه پیش، دی ماتئو برای باشگاه به ارمغان آورد، برای حفظ موقعیت او کافی نبود و چلسی نیز اکنون با چالش بزرگ صعود به مرحله بعدی لیگ قهرمانان اروپا روبروست.

آبراموویچ، به همان شیوه همیشگی اش تحت چنین شرایطی و هنگام اعلام این تصمیم، نه در تورین ایتالیا حضور داشت و نه در کوبهام، محل تمرین تیم چلسی.

در عوض یک بیانیه در صبح روز چهارشنبه، ۲۱ نوامبر، از سوی باشگاه صادر شد که خبر اخراج دی ماتئو را در بر داشت و در بخشی از آن آمده بود: "اما قدم سر مربی پیشین در استامفورد بریج همیشه روی چشم است". چه دست و دلباز.

احتمالا این یکی دیگر از تصمیم های ناگهانی رومن آبراموویچ، صاحب باشگاه چلسی است که دائما به دنبال یک فرمول اعجاز انگیز برای فوتبال است. مدیریتی که نه تنها بتواند همه جام ها ببرد، بلکه این کار را به شیوه ای جذاب انجام دهد.

مدیران باشگاه می گویند که اینطور نیست. تیم تحت مدیریت دی ماتئو مدتی بود که به نتایج خوبی دست نیافته بود و صرف نظر از همه مسائل، او جایگزینی موقت برای آندره ویلاش بواش بود.

درصد پیروزی های سر مربی های آبراموویچ

  • روبرتو دی ماتئو 52%
  • آندره ویلاش بواش 48.2%
  • کارلو آنچلوتی 63.2%
  • گاس هیدینک 84.6%
  • فلیپه اسکولاری 56%
  • آورام گرنت 68.8%
  • ژوزه مورینیو 70.8%
  • کلودیو رانیری 52.1%

او فصل پیش عنوان قهرمانی اروپا را برای چلسی به ارمغان آورد، اما روشن نبود دی ماتئو می خواهد باشگاه را در چه مسیری هدایت کند.

فشارها به وضوح روز به روز بیشتر می شد. حتی گزارش هایی شنیده می شد مبنی بر اینکه فصل پیش در چارچوب بازی های لیگ برتر، بعد از شکست در مقابل وست برومویچ آلبیون، دی ماتئو و پتر چک، دروازه بان تیم اعضای تیم را سخت مورد سرزنش قرار دادند.

اما تا آنجایی که من می دانم خارج از میدان، این موضوعات در شیوه تفکر آبراموویچ هیچ تاثیری نداشت. به نظر من او تنها نتایج داخل زمین را مد نظر دارد و دیگر اینکه تصمیماتش بر اساس یک میل شخصی شکل می گیرد که حکم می کند اوضاع را قبل از آنکه بدتر شود، تغییر دهد.

میل شدید آبراموویچ به تصفیه تیم -که همه درباره اش پیشگویی می کنند اما کسی جرات زیر سوال بردن او را ندارد- ممکن است، با "استراتژی" اشتباه گرفته شود.

واقعیت این است که چلسی باشگاهی ناکارآمد به نظر می رسد که قادر به حرکت در مسیری مشخص و رهایی از مشکلاتی نیست که برای خود به وجود آورده است.

مثلا جنجالی را که بر سر کلاتنبرگ، داور لیگ برتر بر پا شد و ادعاهایی مبنی بر اینکه او با الفاظی نژادپرستانه با اوبی میکل، هافبک چلسی حرف زده بود، در نظر بگیرید. ممکن است هیچوقت جزئیات این ماجرا و آنکه دقیقا چه حرف هایی بین این دو رد و بدل شد فاش نشود. اما این مسئله به سوال هایی جدی دامن زد از جمله اینکه چطور چلسی اجازه داد چنین ادعاها و تهمت های زهرآگینی علیه این داور، آنهم بدون در دست داشتن هیچگونه شواهدی محکم، به گوش اتحادیه فوتبال برسد.

به ویژه آنکه به نظر می رسد کلاتنبرگ ، طی همین هفته از ادعاهای مطرح شده مبری خواهد شد.

یا مثلا برکنار نکردن جان تری از کاپیتانی تیم، بعد از آنکه در رابطه با توهین نژادپرستانه نسبت به آنتون فردیناند گناهکار شناخته شد و از سوی اتحادیه فوتبال از چندین بازی محروم شد.

به نظر می رسد که کادر اجرایی چلسی یا قادر نیست یا نمی خواهد با بازیکن سالاری مقابله کند، بلکه مجبور است غلام حلقه به گوش هوس رانی ها و امیال شخصی مالک باشگاه باشد.

شاید آبراموویچ حق داشته باشد. هر چه باشد از زمانی که او در ۲۰۰۳ باشگاه را خرید، ویترین افتخارات چلسی بیشتر از هر زمان دیگری، پر از جام های قهرمانی شده است و کسی نمی تواند بگوید که آنها یکی از بزرگترین تیم های اروپا نیستند.

اما با وجود تمام موفقیت ها، روز به روز راضی نگه داشتن آبراموویچ دشوارتر می شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.