آنچه گذشت
لحظه به لحظه با قهرمانی فرمول یک

به روز شده:  21:25 گرينويچ - 25 نوامبر 2012 - 05 آذر 1391
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. با سلام گرم. امروز من پوریا ژافره و کاوه مشکات برای گزارش لحظه به لحظه آخرین مسابقه فرمول یک فصل در پیست ایترلاگوس برزیل و همچنین بازی حساس چلسی و منچسترسیتی از سری مسابقه های لیگ برتر با شما هستیم.

 2. قهرمانی امسال مسابقه های فرمول یک یا به سباستین فتل از تیم ردبول می رسد یا فرناندو آلونسو از تیم فراری.

 3. در جدول رده بندی فتل با ۲۷۳ امتیاز در صدر است و آلونسو با ۲۶۰ امتیاز دوم است. اگر فتل به جایگاهی بهتر از چهارمی برسد قهرمان می‌شود. آلونسو باید اول شود و امید داشته باشد تا فتل پنجم یا پایین‌تر شود.

 4. ادی جردن کارشناس فرمول یک به بی بی سی فارسی گفت: هرگز تصور نمی کرد که فرناندو آلونسو راننده اسپانیایی تیم فراری در این مقطع از مسابقه ها بختی برای قهرمانی داشته باشد. ادی جردن بر این عقیده است که ماشین آلونسو قطعا سرعت ماشین های ردبول را ندارد.

 5. در واقع اگر فتل چهارم شود و آلونسو اول امتیازهای این دو مساوی خواهد شد.اما با توجه به بردهای بیشتر فتل در طول فصل قهرمانی به راننده جوان آلمانی خواهد رسید. درست مثل دو تیم فوتبال که وقتی امتیازهایشان مساوی می شود تفاضل گل تعیین کننده خواهد بود.

 6. مسابقه امروز را دو مک لارن از جایگاه های اول و دوم شروع خواهند کرد. لویس همیلتون جلوتر از همه و جنسون باتن پشت سر او. بعد دو ماشین ردبول قرار دارند البته مارک وبر استرالیایی در جایگاه سوم است و سباستین فتل در جایگاه چهارم. بعد از آنها یک فراری است البته او آلونسو نیست بلکه فیلیپه ماسا هم تیمی اوست.

 7. فقط یک دقیقه تا استارت باقی مانده و همه می دانند که شروع چقدر می تواند مهم باشد. هر چند باران در طول مسابقه می تواند تمام معادلات را بر هم بزند. هوا فعلا ابری است اما خبری از باران نیست. شاید آلونسو در ماشینش مشغول دعاست برای گریه آسمان.

 8. ماشین ها دور نهایی را برای قرار گرفتن در جایگاه خود می زنند و عجیب آنکه بارش کمی شروع شده ، همه ماشینها چرخهای خشک حالا برای عوض کردن خیلی دیر است.

 9. بازی چلسی و منچستر سیتی آغاز شده است، همه نگاه‌ها در این بازی به نیمکت چلسی و مربی جدید آن رافائل بنیتز است.

 10. خبر فوری

  فتل در جایگاه آخر

  شروع عجیب تر از این نمی شد: فتل در همان پیچ اول برخوردی کوچک داشت. فتل حالا در رتبه بیست و دوم قرار دارد. دو ماشین ویلیامز و سابر از به دلیل تصادف کناره گرفته اند.به این ترتیب جالا او پشت سر دیگر رانندگان قرار می گیرد.

 11. باران شدیدتر شد. مارک وبر هم برای لحظاتی کنترلش را از دست داد. اما حادثه بزرگتر جا ماندن آلونسو است. راننده اسپانیایی فراری حالا در مکان چهارم قرار دارد. در همین حال فتل بعد از اینکه از آخر شروع کرد با سرعتی فوق العاده حالا خود را به ششم رسانده است.

 12. ترکیب چلسی پیتر چک، سزار آزپیلکتا، براتسیلاو ایوانوویچ، داوید لویز، اشلی کول، رامیرز، میکل، اسکار، خوان ماتا، ادین آزارد، فرناندو تورس

 13. ترکیب منچستر سیتی: جو هارت، پابلو زابلتا، ماتیا ناستاسیچ، وینسنت کمپانی،الکساندر کولروف، داوید سیلوا، یایا توره، گرت بری، ادین ژکو ، سرجیو آگوئرو و جمیز میلنر

 14. 12 دور از 71 دور مسابقه گذشته و اگر قرار باشد هیجان به همین ترتیب ادامه داشته باشد هر چیزی امکان پذیر است. فراموش نکنید حتی اگر فتل کناره گیری کند باز هم آلونسو باید حداقل سوم شود.

 15. رقابت برای اول شدن در این مسابقه هم شدید است. فعلا نیکو هالکنبرگ از فورس ایندیا اول است ، جنسون باتن از مک لارن در جای دوم و لویس همیلتون از مک لارن سوم است. با لیزتر شدن پیست سرعت ماشین ها پایین تر می آید و شاهد سبقتهای بیشتری خواهیم بود.

 16. گروژان از تیم لوتوس و مالدونادو از تیم ویلیامز هم به دلیل نقص فنی کنار کشیده اند ، به این ترتیب ویلیامز دیگر نماینده ای ندارد. مکان اول هنوز در اختیار یک ماشین فورس ایندیاست.

 17. به دلیل برخوردهای زیاد و تکه های از ماشین ها که ممکن باعث حوادث بیشتری شوند مسولین مسابقه از ماشین ایمنی خواسته اند تا وارد عمل شود. این به کارکنان پیست فرصت می دهد تا آسفالت را تمیز کنند.

 18. نیمه اول بازی چلسی و منچستر سیتی با نتیجه بدون گل به پایان رسید.

 19. دور 28 از 71: آلونسو در جایگاه چهارم است و فتل در جای پنجم. اگر در همین لحظه مسابقه تمام می شد آلونسو 12 امتیاز می گرفت و فتل 10. در مجموع آلونسو 272 فتل 283. فتل قهرمان می شد! در واقع هنوز فتل احتیاج ندارد تا از آلونسو سبقت بگیرد.

 20. جا دارد در اینجا یادی هم از مایکل شوماخر پرافتخارترین راننده این مسابقه ها بکنیم. او در مسابقه امروز حاضر است. این آخرین باری است که راننده آلمانی در فرمول یک شرکت می کند. قرار است سال آینده لویس همیلتون جایگزین او در تیم مرسدس شود.

 21. دور 31 از 71: کوبایاشی از تیم سابر از فتل سبقت گرفت. کوبایاشی سال اینده قرارداد ندارد و باید قابلیت های خود را نشان دهد. در هر صورت حالا فتل ششم است و این به نفع آلونسو است.

 22. در نیمه اول بازی چلسی و منچستر سیتی، تیم میهمان یعنی منچستر سیتی بهتر از چلسی بازی کرد و شانس های بیشتری برای گلزنی داشت.

 23. نیمه دوم بازی منچستر سیتی و چلسی آغاز شد، دو تیم با همان ترکیب نیمه اول بازی می کنند.

 24. دور 42 از 71: چند دقیقه ای است که حادثه خاصی در مسابقه نیافتاده ولی هرچه به پایان نزدیک تر می شویم. راننده ها به خصوص دو راننده فراری ریسکهای بزرگتری را خواهند برداشت. در ضمن ماسا راننده دوم فراری موفق شد از فتل سبقت بگیرد. فتل هفتم است و آلونسو چهارم هنوز فتل قهرمان می شود.

 25. هوادران سباستین فتل

  واکنش هواداران سباستین فتل بعد از تصادف او در ابتدای مسابقه

 26. هوا در آسمان سائوپائولو ابری است و پیش بینی می شود که تا قبل از پایان این مسابقه باز هم باران بیاید. در غرب لندن اما و در استادیوم استمفورد بریج طبق معمول هوا بارانی است. 

 27. همچنان آلونسو چهارم است و فتل هفتم. حالا دیگر مساله آلونسو رسیدن به رتبه سوم است. او باید جنسون باتن راننده مک لارن را بگیرد. اما باتن هم سابقه خوبی روی پیستهای لغزنده دارد. صحبت از لغزیدن شد و باید بگویم یکی از همین لغزش‌ها باعث شده لویس همیلتون سبقت بگیرد و اول شود.

 28. بازهم تصادف! همیلتون با هالکنبرگ از فورس ایندیا مشغول جنگیدن برای رتبه اول بود که تصادف کرد. ماشین همیلتون قابل استفاده نیست. لویس همیلتون هم کناره گیری کرد. هم تیمی همیلتون باتن حالا اول است

 29. آلونسو حالا سوم است و فتل که تیمش در تعویض لاستیکها اشتباه کرد هفتم است. هنوز فتل قهرمان می شود ولی خبر خوب برای آلونسو اینجاست که هم تیمی او فیلیپه ماسا در جایگاه دوم است. ماسا می تواند به آلونسو اجازه دهد از او رد شود.

 30. دور 64 از 71 : آلونسو به راحتی به جای دوم رسید اما این هنوز کافی نیست. چرا که مایکل شوماخر اجازه داد فتل از او رد شود و به جایگاه ششم برید. آلونسو حالا فقط دو راه برای قهرمانی دارد یا بیاد بلایی سر نفر اول جنسون باتن از تیم مک لارن بیاید یا اینکه فتل مسابقه را به پایان نبرد.

 31. فتل چهار دور دیگر می خواهد تا قهرمان شود. روی بی سیم بچه های تیم ردبول از او می خواهند تا هیچ چیزی را ریسک نکند.

 32. خبر فوری

  سباستین فتل قهرمان فصل شد

  سباستین فتل قهرمان فصل 2012 فرمول یک شد، این سومین قهرمانی او در این رقابت‌ها به همراه تیم رد بول است.

 33. بازی چلسی و منچستر سیتی با نتیجه بدون گل پایان یافت.

 34. با تصادف پل دی رستا از تیم فورس ایندیا ماشین ایمنی بار دیگر فرا خواهند شد و این به معنی آن است که فتل تا آخر مسابقه ششم می ماند. آلونسو دوم شد و در مجموع فقط سه امتیاز کم آورد. فتل 281 آلونسو 278

 35. اشک در چشمان آلونسو جمع شده ، او به دوردستها نگاه می کند و به اینکه چرا ماشینش انقدر سریع نبود فکر می کند. سباستین فتل حال دیگری دارد همه می خواهند با این قهرمان جوان دست بدهند یا عکسی بگیرند.

 36. گزارش لحظه به لحظه فرمول یک همین جا به پایان می رسد، در آینده با دیگر رخ داد‌های مهم ورزشی با شما خواهیم بود.

نکاتی در مورد قهرمانی جهان در گرند پری برزیل

به روز شده: 25 نوامبر 2012
 • در صورت قهرمانی سباستین فتل و یا فرناندو آلونسو، آنها جوانترین راننده‌ای خواهند بود که سه بار عنوان قهرمانی جهان را کسب کردند.
 • در گرند پری برزیل، اگر فتل چهارم شود و آلونسو اول، امتیاز این دو راننده با هم برابر می شود، اما فتل به دلیل برد بیشتر قهرمان خواهد شد.
 • پیست اینترلاگوس برزیل، با پیچ های ترسناک و شیب های تیزش، و اینکه راننده ها باید خلاف جهت ساعت رانندگی کنند، به دشواری شهرت دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.