هفته شانزدهم; پرسپولیس در باتلاق انزلی

به روز شده:  12:51 گرينويچ - سه شنبه 27 نوامبر 2012 - 07 آذر 1391

یکی از مهمترین بازی های این هفته بین پرسپولیس و ملوان برگزار خواهد شد

هفته شانزدهم لیگ فوتبال ایران از روز چهارشنبه در شهرهای مختلف پی گیری خواهد شد.خبر خوب در مورد لیگ برتر عدم تعطیلات تا خرداد ماه سال آینده است . می توان گفت لیگ برتر امسال به صورت رسمی از این هفته شروع می شود که بعد از چند هفته، بازی های بدون وقفه عیار واقعی تیمها مشخص خواهد شد .

با نگاهی به هفته های گذشته تیمها نوسات زیادی داشتند که تعطیلات مقطعی لیگ یکی از عوامل اصلی این نوسات بود. اما در بین تمامی این تیم ها دو تیم استقلال تهران و فولاد خوزستان بعد از اینکه به تکامل تاکتیکی و تیمی خود دست پیدا کردند،حتی تعطیلات مقطعی لیگ نیز نتوانست در روند روبه رشد این تیم ها خللی وارد کند.

برنامه ریزی خوب ، شناخت مربیان این تیم از فوتبال ایران و قدرت رهبری آنان، از دلایل اصلی این موفقیت است.

در این بین کار تیم فولاد با داشتن بازیکنان جوان به مراتب با ارزشتر است زیرا توانستند علاوه بر اینکه از بحران اولیه که گریبان این تیم را گرفته بود خارج شوند، به روند صعودی خود نیز همچنان ادامه دهند و در حالی در رده هفتم جدول قرار گیرند که با تیم سوم جدول فقط دو امتیاز اختلاف دارند.

نگاهی به بازی های مهم این هفته لیگ برتر

استقلال - فولاد

روز چهارشنبه استقلال در استادیوم آزادی پذیرای تیم خوب فولاد است. فولاد با دارا بودن جوانان خوب و با انگیزه همیشه حریفی سرسخت برای استقلال بوده است. فولادی ها با داشتن بختیار رحمانی در میانه میدان که به تدریج به یکی از بهترین هافبک های حال حاضر ایران تبدیل شده است می توانند هر تیمی را دچار دردسر کنند.

روز چهارشنبه استقلال در استادیوم آزادی پذیرای تیم خوب فولاد است

اما آبی پوشان پایتخت نباید از آرش افشین و اسماعیل شریفات که یکی از بازیکنان سابق استقلال بوده است غافل باشند زیرا این دو بازیکن هر یک انگیزه های خاص خود را در این بازی خواهند داشت. به رغم شرایط خوب فولاد در این روزها نقطه ضعف آنها نبود پوشش خوب دفاعی در زمان ارسال ها است، جایی که نقطه قوت استقلالی ها در زمان حمله است. آبی پوشان پایتخت بیشتر گلهای خود را از کناره ها و ارسال های خوب مدافعین و هافبک های کناری خود به ثمر می رسانند که فولادی ها باید در این مورد مراقب باشند. صدر نشین حال حاضر لیگ ایران برای اینکه بتواند به صدر نشینی خود ادامه دهد و در پایان نیم فصل مقام قهرمانی خود را تثبیت کند، نیاز مبرم به این پیروزی دارد.

استقلالی ها در هفته های گذشته به تمام معنی یک تیم بودند و با اینکه در بازی آخر خود مقابل پیکان چندین مهره اصلی خود را در اختیار نداشتند، با یک بازی کاملا منطقی و با برنامه توانستد تیم خوب پیکان را شکست دهند.

استقلال با استفاده ازسیستم ۱-۲-۳-۴ در بازی پیکان نشان داد بازیکنان این تیم به تاکتیک مورد نظر آشنایی کامل پیدا کرده اند که ساموئل یکی از بهترین های آبی پوشان پایتخت در این روزها است. حضور مستمر خط هافبک این تیم با پنج بازیکن در دفاع و خصوصا در حمله از عوامل اصلی پیروزی های اخیر این تیم است.

ملوان - پرسپولیس

یکی از مهمترین بازی های این هفته لیگ در شهر انزلی بین تیم های پرسپولیس و ملوان برگزار خواهد شد. ملوان بعد از باخت غیر منتظره در مقابل پیکان برای اینکه از کورس مدعیان جانماند نیاز مبرم به این پیروزی دارد که زیاد نیز دور از دسترس نیست. بازیکنان سابق پرسپولیس که در حال حاضر در تیم شمالی بازی می کنند در این دیدار می توانند درد سرهای زیادی برای قرمز پوشان پایتخت به وجود بیاورند, مازیار زارع, حسین بادامکی, مهرداد اولادی و پژمان نوری از این دسته از بازیکنان هستند.

با بررسی نوع بازی این دو تیم خط هافبک ملوان برتری نسبی به تیم پرسپولیس دارد که می تواند برگ برنده این تیم شمالی باشد. پرسپولیس با سیستم ۲-۵-۳ و استفاده از دو هافبک دفاعی تا به حال به نتایج خوبی دست پیدا کرده است، اما نقش مهدی مهدوی کیا و میثم نقی زاده به عنوان هافبکهای دفاعی در این تیم تا حدودی عجیب به نظر می رسد.

هافبک های دفاعی در فوتبال به سه دسته تقسیم می شوند:

۱-انکر میدفیلدر یا هافبکهایی که مانند چنگک نقش دفاعی کامل دارند گنارو گتسو ایتالیایی نمونه بارز این نوع بازیکن است.

۲-باکس تو باکس میدفیلدر که حضور فعال در حمله و دفاع دارد، یحیی توره و پاتریک ویرا از این نوع هافبک ها به شمار میروند.

۳-کوارتر بک میدفیلدر که در جلوی خط دفاع در ۳/۱ دفاعی خودی تا کتیک تیم مورد نظر را اجرا می کنند مانند آندرو پیرلو. در حالی که این دو بازیکن به هیچ عنوان دارای این چنین ویژیگی هایی نیستند. به همین دلیل در روند تاکتیک تیمی پرسپولیس کمبود هایی مشاهده می شود که شاید حضور رضا حقیقی این ایراد را تا حدودی برطرف کند.

داماش گیلان - سپاهان اصفهان

داماش گیلان پس از اینکه نیمکت مربی گری اش را به حمید درخشان سپرد به نتایج خوبی دست پیدا کرد و تا حدودی نیز توانست از انتهای جدول فاصله بگیرد، باید در اصفهان با سپاهان دیدار کند.

حمید درخشان با در نظر گرفتن شرایط تیم داماش همواره برای یک امتیاز به میدان می آید و با یک تفکر محافظه کارانه در جریان بازی و استفاده از شرایط مسابقه نتیجه بازی را به سود خود رقم می زند. سپاهان به رغم مشکلات فراوانی که در خط دفاع خود دارد،همچنان از یک خط حمله قوی و پرتوان برخوردار است که توانسته در پایان هفته پانزدهم در مکان دوم جدول جای گیرد. کرانچار از خط دفاع خود و مخصوصا دروازه بان جوان خود زیاد راضی به نظر نمی رسد اما به نظر من محمد باقر صادقی یکی از بهترین دروازه بان های حال حاضر فوتبال ما است که با داراب ودن فیزیک عالی و خروج های نسبتا موفق، آینده ای درخشان پیش رو دارد. این دروازه بان جوان نیاز دارد به خود باوری برسد و کادر فنی سپاهان باید این ریسک را بپذیرد، زیرا موفقیت این دروازه بان می تواند آینده فوتبال ما را در درون دروازه تضمین کند.

تراکتور سازی - آلومینیوم هرمزگان

آلومینوم هرمزگان که در هفته قبل توانسته بود در یک بازی ۶ امتیازی انتهای جدول گهر زاگرس را شکست دهد، در تبریز روز دشواری را پیش رو خواهد داشت. مطمئنا اکبر میثاقیان با اتخاذ یک سیستم کاملا دفاعی قصد دارد با یک امتیاز از تبریز به بندر عباس برگردد.

با توجه به نتایج نه چندان خوب تراکتور در دو هفته گذشته آلومینیوم در بدترین زمان ممکن باید در تبریز مقابل این تیم قرار بگیرد. تراکتور در دوب ازی گذشته خود مقابل داماش و فولاد بازی های زیبایی از خود به نمایش گذاشت که شاید کمی بد شانسی باعث به وجود آمدن این نتایج شده است . تراکتور در خط دفاع به مانند بیشتر تیم های حال حاضر ایران در زمان ارسال ها و ضربات ایستگاهی ضعف داشته است و برای اینکه بتواند در بازی های آسیایی و لیگ امسال حضوری موفق داشته باشد باید هر چه زودتر این مشکل را برطرف کند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.