فدراسیون فوتبال ایران، در میان برترین های فوتبال آسیا

به روز شده:  17:36 گرينويچ - پنج شنبه 29 نوامبر 2012 - 09 آذر 1391

فدراسیون فوتبال ایران برای دومین بار در ۵ سال اخیر به عنوان بهترین فدراسیون سال انتخاب شد.

در مراسم معرفی برترین‌های سال ۲۰۱۲ آسیا که در کوالالامپور مالزی برگزار شد، فدراسیون فوتبال ایران در رقابت با فدراسیون‌های ژاپن، کره جنوبی و قطر این عنوان را کسب کرد.

این جایزه به خاطر عملکرد خوب و سهم بسزایی که این فدراسیون در ترویج و پرورش فوتبال در ایران ایفا کرده، اهدا شده است.

علی کفاشیان، رئیس فدراسون فوتبال ایران هنگام دریافت جایزه از عبدالله بن سلطان حاج احمد شاه، نایب رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) گفت: "این دومین بار است که ما این جایزه را دریافت می کنیم و این نشان دهنده تعهد ما در پرورش فوتبال داخل کشور است."

او در ادامه گفت:" اصول ما این است که سخت تلاش کنیم و منتظر بازده تلاشمان بمانیم. انتخاب کنفدراسیون فوتبال آسیا نشان داد که ایران در مسیر درستی گام برداشته است."

شاهین رحمانی، مسئول کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا در این باره به بی بی سی فارسی گفت:"معیارهایی که در انتخاب برترین فدراسیون در نظر گرفته می شود ارتباط مستقیمی با نتایج تیم های ملی کشورها ندارد."

او در ادامه گفت: "معیارهایی چون برگزاری دوره های آموزشی، ترویج فوتبال پایه و عملکرد نهادهای اجرایی و امور اداری نیز ملاک قرار می گیرند."

فدراسیون های فوتبال کشورهای آسیایی سپس سالانه گزارشی از عملکرد خود تهیه می کنند که آن را در اختیار AFC قرار می دهند.

بجز این کنفدراسیون فوتبال آسیا، برترین های قاره در سال ۲۰۱۲ را در رشته های دیگر نیز انتخاب کرد:

  • لی کیون هو، بازیکن کره ای از علی کریمی، بازیکن ایرانی و دیگر نامزد عنوان بازیکن سال پیشی گرفت. او اولین کره ای است که زمان برگزاری مراسم اهدای جوایز AFC از سال ۱۹۹۴، به عنوان بهترین بازیکن سال دست یافته است.
  • در بخش برترین بازیکن زن، آیا میاما ۲۷ ساله از ژاپن برای دومین بار پیاپی بازیکن سال شد.
  • در بخش بازی جوانمردانه، فدراسیون فوتبال ازبکستان برتر اعلام شد.
  • جایزه بهترین تیم ملی فوتسال آسیا به تیم ژاپن، قهرمان آسیا رسید.
  • در بخش بهترین بازیکن فوتسال، رافائل هنمی از ژاپن عنوان بهترین بازیکن فوتسال سال آسیا را کسب کرد. محمد کشاورز که سال گذشته به عنوان بهترین بازیکن آسیا انتخاب شده بود، از نامزدهای این بخش بود.
  • در قسمت داوران یوئیشی نیشیمورا از ژاپن، داور سال آسیا شد. لازم به ذکر است که علیرضا فغانی داور ایرانی نیز در میان سه نامزد دریافت این عنوان بود.
  • در بخش زنان هم یاماگیشی ساچیکو از ژاپن برای چهارمین بار پیاپی به عنوان بهترین داور زن آسیا انتخاب شد.
  • عنوان برترین کمک‌داور مرد به رسولف از ازبکستان و برترین کمک‌داور زن به کیم از کره جنوبی رسید.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.