فراری از فرمول یک درباره سبقت بحث برانگیز فتل توضیح خواست

به روز شده:  12:13 گرينويچ - پنج شنبه 29 نوامبر 2012 - 09 آذر 1391

تصاویری که از طریق دوربین داخل ماشین فتل ضبط شده نشان می دهد که او در منطقه "زرد" از یک راننده دیگر جلو زده است.

فراری از برگزار کنندگان فرمول یک خواسته روشن کنند آیا سبقت سباستین فتل از راننده تیم تورو روسو، ژاک اریک ورن، در گران پری روز یکشنبه در برزیل غیر مجاز بوده یا نه. در صورتی که غیر قانونی بودن این سبقت تایید شود قهرمانی فتل ممکن است به نفر دوم یعنی فرناندو آلونسو برسد.

در این مسابقه سباستین فتل از تیم ردبول ششم شد و با سه امتیاز برتری نسبت به فرناندو آلونسو رقیب مستقیمش که در آن مسابقه دوم شد، برای سومین بار پیاپی قهرمان فرمول یک شد. اما تصاویر موجود نشان می دهد که فتل در یکی از سبقتهایش از قوانین سرپیچی کرده است.

تصاویر دوربین داخل ماشین فتل نشان می دهد که زمانی که چراغ زرد بوده از راننده تورو روسو ژان اریک ورن، سبقت گرفته است.

در صورت صحت این موضوع، فتل ۲۰ ثانیه جریمه می شود و این موجب نزول او از رتبه ششم به هشتم می شود. در نتیجه این راننده ۲۵ ساله با از دست دادن چند امتیاز حیاتی، سومین عنوان قهرمانی فرمول یک خود را از دست می دهد.

در این صورت آلونسو راننده تیم فراری که روز یکشنبه دوم شد، بعد از اثبات این موضوع یک امتیاز جلو می افتد و عنوان قهرمانی را از آن خود می کند. در این صورت او هم برای سومین بار قهرمان خواهد شد.

گفته می شود آلونسو ۳۱ ساله که در سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ عنوان قهرمانی فرمول یک را کسب کرده بود، اصرار دارد تا فراری رسما به FIA شکایت کند.

با اینکه فراری در نامه ای از برگزار کنندگان فرمول یک توضیح خواسته است، خود قوانین و ضوابط فدراسیون جهانی اتوموبیلرانی، فیا، هم حکم می کند در این زمینه تحقیق کند.

طبق قوانین فیا، سبقت گرفتن زمانی که چراغ زرد روشن است ممنوع است و راننده ها موظفند در این منطقه با احتیاط رانندگی کنند.

در صورتی که در حین مسابقه داوران متوجه شوند که راننده ای از این قانون سرپیچی کرده است، بعنوان جریمه او را وادار می کنند تا در سراشیبی ها با سرعت محدود رانندگی کند.

اما چنانچه در لحظات پایانی مسابقه متوجه این خطا شوند و یا بعد از مسابقه تحقیق کنند و به نتیجه برسند، ۲۰ ثانیه به زمان راننده اضافه می کنند.

فیا تا فردا، جمعه ۳۰ نوامبر وقت دارد تا موضوع را حل و فصل کند اما اگر هم تحقیقاتی در جریان است، رسانه ها هنوز از آن اطلاعی ندارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.