امضای تفاهم نامه، بها دادن به فوتبال پایه یا مانور تبلیغاتی

به روز شده:  16:59 گرينويچ - پنج شنبه 29 نوامبر 2012 - 09 آذر 1391

هفته گذشته، خبر امضای تفاهم نامه بین استقلال تهران و باشگاه هانوفر آلمان چند روزی تیتر اول روزنامه ها بود. این هفته هم مسوولین پرسپولیس از امضای تفاهم نامه با یک آکادمی فوتبال در برزیل و باشگاه آث میلان ایتالیا با شور وشعف فراوان سخن گفتند.

در خبر همکاری پرسپولیس با آکادمی فوتبال برزیل، از اعزام پنج بازیکن نخبه زیر بیست و یک سال به همراه پنج مربی به مدت شش ماه به برزیل صحبت شد.

کار پرسپولیس در اعزام پنج مربی به برزیل، برای گذراندن دوره های پیشرفته علمی و عملی مربیگری فوتبال را باید به فال نیک گرفت.

اما اعزام پنج بازیکن زیر بیست و یک سال پرسپولیس برای شش ماه به آکادمی فوتبال در برزیل با سوالات مختلفی روبروست.

چرا تا به حال از وجود آنها در ترکیب پرسپولیس استفاده نشده؟ برای یک بازیکن زیر بیست و یک سال که شخصیت فوتبالی او شکل گرفته، تمرینات آکادمیک به مدت شش ماه، بدون شرکت در مسابقات رسمی چه دستاوردی دارد؟

مگر منتقدان کارلوس کی روش اعتقاد ندارند که تمرین و بازی تمرینی بدون مسابقه موجب افت بازیکنان می شود و این بازی های رسمی ست که بازیکنان را سر فرم و آماده نگاه می دارد؟

اگر هرکدام از این پنج بازیکن؛ به دلایلی از قبیل مصدومیت، ادامه تحصیل و ازدواج از فوتبال خدا حافظی کنند، حاصل این شش ماه کار آکادمیک برای پرسپولیس و فوتبال ایران چه خواهد بود ؟ براستی یک بازیکن نخبه زیر بیست و یک سال را باید به باشگاه های خارجی منتقل کرد، یا او را به آکادمی فوتبال فرستاد؟

اما در خبر همکاری استقلال و باشگاه هانوفر آلمان؛ اشاره ای به بند های این تفاهم نامه نشده و مشخص نیست این همکاری در چه پایه هایی صورت خواهد گرفت.

آیا امضای این تفاهم نامه؛ با برنامه ریزی دقیق صورت گرفته؟ آیا تضمینی برای انجام درازمدت این برنامه ها وجود دارد؟ یا اینکه مثل تفاهم نامه های قبلی، این یک مانور تبلیغاتی برای مدیران باشگاه هاست و با پایان کار این مدیران و آمدن مدیران بعدی؛ این برنامه ها و تفاهم نامه ها هم به فراموشی سپرده خواهند شد؟

نگاهی به اسامی و تعداد باشگاه های خواهرخوانده سپاهان اصفهان خود گویای این حقیقت تلخ است; کاوازاکی ژاپن، پاختاکور و بنیاد کار ازبکستان، العهد لبنان، شارجه امارات، العربی کویت و اینترمیلان ایتالیا و (حوناک نیجریه، البته نام چنین باشگاه فوتبالی در بین باشگاه فوتبال نیجریه ثبت نشده و لینک مرتبط در وب سایت رسمی باشگاه سپاهان به یک شرکت نرم افزاری به نام جوناس متصل می شود).

بین سپاهان اصفهان و این نه (یا هشت) باشگاه خواهر خوانده؛ تا به امروز هیچ دیدار دوستانه ای در رده های سنی مختلف صورت نگرفته است.

جای خالی تورنمنت های داخلی و بین المللی، برای تیم های رده های پایه در تقویم سالانه باشگاه های ما، کاملا پیداست.

به عنوان مثال؛ باشگاه سپاهان می تواند با ثبت یک تورنمنت داخلی و یک تورنمنت بین المللی؛ هر ساله در دو نوبت میزبان یکی از رده های سنی پایه باشد.

بدین ترتیب، تیم های برتر حاضر در تورنمنت داخلی؛ جواز شرکت در تورنمنت های بین المللی را پیدا خواهند کرد. در این شرایط؛ بازیکنان تیمهای پایه این شانس را خواهند داشت، تا از سنین پایین بازی مقابل حریفان خارجی را تجربه کنند و به این صورت آماده بازی در میادین بزرگتر داخلی و بین المللی بشوند. سپاهان هم این امکان را دارد که از بین نخبگان تیم های داخلی، بازیکنان دلخواهش را برای تیم های پایه در اختیار بگیرد.

برای باشگاههایی همچون، سپاهان و پرسپولیس و استقلال؛ ثبت و برگزاری منظم یک تورنمت بین المللی سالانه، برای یکی از رده های سنی پایه، دست آوردیست بسیارارزشمند تر از امضای ده ها تفاهم نامه بی حاصل.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.