انتخاب 'بهترین فدراسیون آسیا' از نگاه رسانه‌ها

به روز شده:  18:31 گرينويچ - 02 دسامبر 2012 - 12 آذر 1391
علی کفاشیان

علی کفاشیان جایزه بهترین فدراسیون فوتبال آسیا در سال ۲۰۱۲ را گرفت

انتخاب فدراسیون فوتبال ایران به عنوان بهترین فدراسیون آسیا بازتاب گسترده‌ای در رسانه های داخل ایران داشته است.

مراسم اعطای جوایز بهترین‌های آسیا که روز پنجشنبه ۲۹ دسامبر (۹ آذر) در مالزی برگزار شد به علت اختلاف ساعت با ایران از روز جمعه در رسانه‌های ایران پوشش داده شد و مورد بررسی قرار گرفت.

اولین واکنش به کسب این عنوان در برنامه کلیک فوتبال "۹۰" مطرح شد. عادل فردوسی‌پور، مجری برنامه، در یک تماس تلفنی با علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، در مورد دلایل و نحوه انتخاب بهترین فدراسیون فوتبال آسیا گفتگو کرد.

کفاشیان در جواب اولین سوال در مورد ملاک این انتخاب گفت که معیارهای مختلفی برای کنفدراسیون فوتبال آسیا ملاک است. او از فعالیت کمیته‌های مختلف، برگزاری مسابقات، برنامه‌های آموزشی و سمینارها به عنوان نمونه‌هایی از این معیارها نام برد.

مجری برنامه با بیان اینکه شاید برای برخی این "ابهام" وجود آمده باشد که چطور این مقیاس‌ها باعث شده است که ایران از ژاپن پیش بیفتد در مورد چگونگی این انتخاب سوال کرد؛ آقای کفاشیان اشاره کرد که کشوری مثل ژاپن سرمایه‌گذاری حدود ۲۰ ساله در این زمینه داشته و در خیلی از موارد از ایران جلوتر است. ولی در خیلی از بخش‌های ایران به تازگی شروع به برنامه‌ریزی کرده است و ژاپنی ها در این زمینه ها فعالیتی ندارند.

عادل فروسی پور

برنامه نود در اولین ساعات روز جمعه با علی کفاشیان مصاحبه کرد

در سوال دیگری با اشاره به "تقلب‌ها و تبانی‌ها"ی صورت گرفته در فوتبال ایران و "ابهامی" که بوجود می‌آورد از آقای کفاشیان پرسیده شد که آیا فکر می‌کند که "مردم ایران هم فدراسیون کشورشان را بهترین فدراسیون می‌دانند؟".

رئیس فدراسیون در جواب با غیر واقعی خواندن تقلب‌ها به موفقیت‌های فوتبال ایران در بعضی از زمینه‌ها اشاره کرد و گفت: "یک واقعیتی هست که ما خودمان را نمی‌بینیم و قبول نداریم و دیگران را قبول داریم و مرغ همسایه همیشه غاز است."

وبسایت گل

وبسایت گل هم در بخش فارسی خود در دو مطلب این انتخاب را بررسی کرده است.

این وبسایت در کلیک یادداشت ویژه روز بعد از اعلام بهترین‌های آسیا در مطلبی تحت عنوان "آیا ما لایق این جایزه بودیم؟" نوشته است که اول شدن فدراسیون باعث ایجاد فضایی "توام با حیرت و ناباوری" شده است، فضایی که منجر به این شد که در تفسیرها از "دست‌های پشت پرده و اعمال نفوذ در کنفدراسیون" صحبت به میان آید.

در ادامه این مطلب نویسنده با اشاره به چگونگی تبدیل شدن فوتبال آماتور به حرفه‌ای در اروپا، به مرور تاریخچه فوتبال ایران و مقایسه آن با کشورهای دیگر مثل ژاپن و کره می‌پردازد. در ادامه با اشاره به اینکه "فوتبال ریشه دار و صاحب اعتبار ایران در آسیا زود تر از همه آسیا و کنفدراسیونش، اولین گامها در نیمه حرفه ای-نیمه آماتوری کردن فوتبال را [...]برداشته بود"، نوشت که این روند به دلیل "تحولات اجتماعی، سیاسی و حتی جنگ، دچار رکود طولانی مدت و ناخواسته‎ای شد."

کفاشیان

"یک واقعیتی هست که ما خودمان را نمی‌بینیم و قبول نداریم و دیگران را قبول داریم و مرغ همسایه همیشه غاز است."

کلیک این یادداشت اجرای برنامه ‌های فیفا و کنفدراسیون توسط فدراسیون ایران را عامل "بهترین" اعلام شدن آن می‌داند هرچند که "دستکاری در اطلاعات ارسالی به ای‌اف‌سی (کنفدراسیون فوتبال آسیا)" را هم بی اثر نمی‌داند.

در نهایت نویسنده یادداشت می‎نویسد که اجرای این برنامه‌ها در بلند مدت اثر خوبی خواهد داشت هرچند که غفلت از ناکامی‌های اخیر فوتبال ایران که خارج از توجه کنفدراسیون آسیا بوده است می‌تواند هر دستاوردی را به باد بدهد.

این وبسایت دو روز بعد از انتخاب بهترین فدراسیون کلیک یادداشت دیگری را منتشر کرد و در آن نوشت که خبرساز شدن کفاشیان در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی دریافت جایزه بهترین فدراسیون را تحت الشعاع قرار داده است.

در ادامه این یادداشت آمده است: "او به نظر کنفدراسیون آسیایی، بهترین و موفق ترین فدراسیون عضو را در سال میلادی جاری مدیریت کرده است". نویسنده اما بر این اعتقاد است که این اتفاق در روزهایی می‌افتد که "ایرانی ها تقریبا به این نتیجه رسیده اند که علی کفاشیان برای کسب عنوان ناموفق ترین فدارسیون فوتبال پس از انقلاب، فقط می تواند با خودش رقابت کند."

انتخاب فدراسیون فوتبال ایران در روزنامه‌های ورزشی داخل کشور هم بازتاب قابل توجهی داشته است.

خبر ورزشی

آیا میاما

آیا میاما بهترین فوتبالیست زن آسیا

روزنامه خبر ورزشی، پرتیراژترین روزنامه ورزشی ایران، در مطلبی با عنوان " کفاشیان: مادرم هم گفت برو" به این موضوع پرداخته است.

این روزنامه می‌نویسد که کسب عنوان بهترین فدراسیون آسیا این فرصت را به آقای کفاشیان می دهد که حرف هایی را که "ماه‌ها در سینه حبس کرده" بیان کند.

نویسنده یادداشت در ادامه می‌نویسد: "او (کفاشیان)حالا نفس راحتی می‌کشد و می‌گوید در آسیا به این راحتی‌ها عنوان بهترین را به کسی نمی‌دهند و حتما فدراسیون فوتبال عملکرد درستی داشته است که آسیایی‌ها تصمیم گرفته‌اند جایزه این بخش را به ایران بدهند."

خبر ورزشی از قول کفاشیان نوشت: "AFC (کنفدراسیون فوتبال آسیا) برای خودش معیارهای خاصی دارد، دریافت این جایزه یک چیز را نشان می‌دهد، اینکه ما در ساختارسازی داریم درست پیش می‌رویم." در ادامه به نقل از کفاشیان نوشت: که در شرایطی که هزینه‌ها بالا می‌رود و درآمدها کم می‌شود، "امروز من (کفاشیان) حتما از فردا بهتر است". با این حال آقای کفاشیان به شرطی که کسی بتواند برنامه ای برای نجات فوتبال بدهد، حاضر است جای خود را به او بدهد.

خبر ورزشی

"شاید خیلی‌ها عنوانی را که او به دست آورده است را قبول ندارند و به خاطر ناکامی‌های اخیر فوتبال ایران فدراسیون را شایسته قرار گرفتن در قله آسیا نمی‌دانند"

این روزنامه در ادامه از قول کفاشیان نوشت: "کار به جایی رسیده که حتی مادرم قسمم می‌دهد که ول کنم و به زندگی‌ام برسم، اما قول دادم تا مطمئن نشوم مسیر بعد از من بهتر از شرایط فعلی می‌شود، این مسیر را ادامه بدهم."

ایران ورزشی

روزنامه دولتی "ایران ورزشی" که در تیتر اول‌اش به کفاشیان لقب "شوالیه" داده است این انتخاب را با اهدای نشان شوالیه به فتح‌الله زاده، مدیر استقلال، مقایسه کرد و نوشت: "به نظر می‌رسد با توجه به ناکامی‌ها و شکست‌های تیم ملی فوتبال و فدراسیون فوتبال، کسب این عنوان نیز از جنس همان تردید‌هایی است که برخی در مورد نشان شوالیه مدیر عامل استقلال دارند."

این روزنامه که در سرمقاله به جای فدراسیون فوتبال ایران از عنوان "فدراسیون فوتبال علی کفاشیان" استفاده کرده است، با بیان اینکه "کفاشیان سعی داشت بگوید فدراسیون فوتبال او در زمینه استانداردهای AFC (کنفدراسیون فوتبال آسیا) موفق عمل کرده است" این نتیجه را در مقایسه با عملکرد فوتبال ایران در زمینه‌های مختلف کم اهمیت دانست و نوشت: "گویا مهم‌ترین فاکتور انتخاب ایران موفقیت در طرح آسیاویژن، آکادمی‌های فوتبال در تیم‌های لیگ برتری، ارتقای سازمانی باشگاه‌ها درخصوص تراز مالی و ثبت شرکت‌ها، برگزاری موفق میزبانی‌ها و... بوده است."

نویسنده سرمقاله ایران ورزشی با بیان اینکه "بسیاری از این کارها شاید روی کاغذ خوب پیاده شده و لباس تازه‌ای به فوتبال کشور پوشانده است" می‌پرسد: "اما از نظر کیفیت و محتوا فوتبال ایران چه تغییراتی با گذشته کرده است؟"

در ادامه سرمقاله با اشاره به عدم موفقیت ایران برای کسب سهمیه کامل لیگ قهرمانان، از آن به یکی از دلایل "عدم موفقیت فوتبال ایران در کسب استانداردهای اعلام شده" یاد کرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.