لیگ برتر ایران؛ سپاهان و استقلال بدنبال قهرمانی نیم فصل و مدعی جدید بنام فولاد

به روز شده:  15:16 گرينويچ - 02 دسامبر 2012 - 12 آذر 1391
استقلال و سپاهان

استقلال و سپاهان مدعیان قهرمانی نیم‌فصل لیگ برتر فوتبال ایران هستند

یک هفته مانده به پایان نیم فصل لیگ برتر فوتبال ایران جدا از استقلال و سپاهان که از ابتدای فصل بعنوان مدعیان لیگ برتر فوتبال به شمارمی رفتند باید فولاد خوزستان را نیزبه صف مدعیان قهرمانی اضافه کرد.

در اوایل فصل تیم جوان و تاکتیکی فولاد در شرایط خوبی بسر نمی‌برد ولی خیلی زود توانست از بحران اولیه خارج شود و در هشت هفته گذشته بدون شکست و با ۶ پیروزی خود را به عنوان مدعی جدید در لیگ برتر معرفی کند. فولاد سابقه قهرمانی در لیگ برتر را دارد و از تمام ابزار های لازم اعم از مربی، بازیکن، ساختار مدیریت قوی برای قهرمانی مجدد در لیگ برتر را نیز داراست و تنها موضوعی که ممکن است در بازی های پرفشار آینده آنها را تحت تاثیر قرار دهد نداشتن بازیکنان با تجربه است.

این تیم با قدرت جوانی و آگاهی کامل از اصول اولیه فوتبال هر تیمی را دچار درد سر می کند اما متاسفانه در زمانهایی از بازی که نیاز دارند جریان بازی را کنترل کنند به دلیل کمبود تجربه در میانه میدان تحت تاثیر قرار گرفته که می‌تواند نقطه ضعف آنان در رقابت با تیم‌هایی مانند سپاهان و استقلال باشد.

صرف نظر از تمامی این مسائل موضوعی که نباید فراموش کرد به نوع بازی این تیم برمی‌گردد. فولاد از معدود تیم‌های فوتبال ایران است که با ریتمی خاص و با تفکر مربی در تمامی لحظات توپ را به گردش در می آورند که می تواند روزنه امیدی برای فوتبال بی برنامه و نتیجه گرای ما در این روزها باشد.

از دیگر موضوعاتی که این هفته در فوتبال ایران مطرح شد می‌توان به انتخاب ایران به‌عنوان بهترین فدراسیون در فوتبال آسیا اشاره کرد. در شرایطی که فوتبال ایران در بدترین دوران تمام عمر خود قرار دارد و شکست‌های زیادی در این چند ساله به فوتبال ایران تحمیل شده است کسب چنین مقامی تا حدودی غیر قابل انتظار می‌رفت .امیدوارم مسئولین فدارسیون فوتبال فریب چنین افتخاری را نخورده و در رفع کاستی های که در فوتبال ایران اعم از امکانات ورزشی ، برنامه ریزی بلند مدت , ساختار منظم لیگ و جذب تماشگر وجود دارد کوشا باشند.

پرسپولیس – تراکتورسازی

دوشنبه در وزشگاه آزادی تیم پرسپولیس تهران باید در مقابل تراکتوز سازی تبریز قرار گیرد.

در آخرین هفته از دیدارهای رفت لیگ برتر فوتبال ایران پرسپولیس در رده یازدهم لیگ برتر قرار دارد. با نگاهی به شرایط فنی تیم قرمز پوش پایتخت چنین جایگایی عجیب بنظر نمی‌رسد.

در تمامی ۱۶ هفته گذشته هیچ برنامه خاص و قابل چشمگیری در حرکات تاکتیکی این تیم مشاهده نکردیم و قرار گرفتن در میانه جدول لیگ نیز چنین موضوعی را تائید می کند اما با توجه به تاریخچه بزرگ این باشگاه و وجود تعدادی زیادی از ملی‌پوشان، این چنین جایگاهی برازنده تیم بزرگی مانند پرسپولیس نیست.

عدم شناخت کافی مربی تیم و تغییرات زیاد بازیکنان شاید از دلایل اصلی این افت محسوس باشد که امیدوارم در نیم فصل دوم شاهد پیشرفتی قابل چشمگیر در این تیم بزرگ باشیم.

پرسپولیس در حال حاضر تیمی کاملا متوسط و بدون حرکات تاکتیکی از پیش تعیین شده است که باید در مقابل یکی از بهترین تیم‌های حال حاضر لیگ قرار گیرد.

تراکتور در چند هفته گذشته از نداشتن یک تمام کننده تمام عیار رنج می‌برد سید صالحی و فرزاد حاتمی هر دو از بازیکنان خوب این تیم به شمار می‌روند ولی به عنوان بازیکنان مکمل در کنار یک تمام کننده تمام می توانند نقش خود را به نحو شایسته انجام دهند.

تراکتورسازی برای اینکه بتواند جایگاه خود را در جمع مدعیان اصلی قهرمانی لیگ حفظ کند باید این مشکل رادر تعطیلات نیم فصل برطرف کند. تبریزی‌ها با توجه به تعداد نفرات زیاد در زمان حمله که با حضور خوب هافبک‌ها و مدافعین کناری این تیم همراه است می‌توانند پرسپولیس را حتی در استادیوم آزادی نیز تحت فشار قرار دهند. اما نباید فراموش کنیم به رغم شرایط نه چندان مطلوب پرسپولیس، این تیم در هفته های گذشته شکستی نداشته که نشان از روحیه خوب تیمی است و می تواند به این تیم کمک کند.

استقلال – داماش

استقلال برای اینکه بتواند در پایان هفته ۱۷ خود را به عنوان قهرمان نیم فصل معرفی کند باید داماش را در رشت شکست دهد که کاری دشوار به نظر می رسد.

در دیدار مقابل فولاد خط حمله سریع فولاد، نقاط ضعف خط دفاع استقلال راآشکار کرد و داماشی‌ها اگر می خواهند به این تیم ضربه بزنند باید از این حربه استفاده کنند اما نباید فراموش کرد در صورتی می توانند این تاکتیک را پیاده کنند که بتواند میانه میدان را از آن خود کنند و هافبک‌های استقلال را از جریان بازی خارج کنند در غیر این صورت و با توجه به تجربه بالای بازیکنان آبی پوش که در هر لحظه می توانند بازی را به سود خود پایان دهند کار سختی را پیش رو خواهند داشت.

فولاد خوزستان – نفت تهران

دو تیم خوب و تاکتیک پذیر لیگ ایران که هر دو از مربیان با دانش سود می برند باید در اهواز مقابل یکدیگر قرار گیرند.

فولاد در بهترین شرایط قرار دارد . با نگاهی به قدرت این تیم در میانه میدان که به راحتی توپ را به گردش درمی آوردند و از سرعت مهاجمین خود نهایت بهره را می برند.

نفت بازی دشواری را پیش رو خواهد داشت. منصور ابراهیم زاده به مانند حسین فرکی با سیستم مشابه ۱-۳-۲-۴ تیم های خود را آرایش می‌دهند اما در این سیستم کیفیت بازیکنان تیم فولاد بهتر است که می تواند باعث برتری تیم اهوازی باشد. اما نبود آرش افشین در روند تاکتیکی تیم فولاد ممکن است تاثیرگذار باشد.

سپاهان – آلومینیوم هرمزگان

سپاهان برای اینکه بتواند با لغزش استقلال به صدر جدول دست یابد،نیاز به ۳ امتیاز این بازی دارد. سپاهان در بازی گذشته توانسته بود دروازه خود را بسته نگه دارد که نشان از پیشرفت این تیم در فاز دفاعی است.

زردپوشان اصفهانی در این بازی نیز سعی خواهند کرد همین شیوه را پیش بگیرند زیرا با وجود بازیکنان با کیفیتی مانند خلعتبری، نوید کیا، سوکای و حسین پاپی، که جدیدا درترکیب این تیم قرار گرفته است، توانایی باز کردن هر دروازه ای را دارند.

آلومینیوم هرمزگان نیز با توجه به دیدار خانگی برای پیروزی بازی می کند که این موقعیت خوبی برای خط حمله سپاهان است تابتواند در این دیدار به گل برسند امانباید فراموش کرد اکبر میثاقیان و بازکنان کم تجربه و جوان آلومینیوم نیز حریفی دست و پا بسته نیستند و در بازی با تراکتور نشان دادند که می‌توانند هر تیمی را دچار دردسر کنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.