مرگ هوادار جوان استقلال در رشت

به روز شده:  18:14 گرينويچ - چهارشنبه 05 دسامبر 2012 - 15 آذر 1391
داماش استقلال

به گفته مقامات رسمی بیست هزار نفر برای دیدم بازی استقلال و داماش به ورزشگاه عضدی رشت رفته بودند

غلامرضا رفعتی ساجدی، طرفدار ۲۲ ساله تیم استقلال تهران، در جریان بازی این تیم با داماش گیلان دچار حمله قلبی شد و در بیمارستان رازی رشت درگذشت. خانواده او گروه اورژانس داخل ورزشگاه را به کوتاهی متهم می کنند ولی مسئولان اورژانس این اتهام را رد می‌کنند.

دیدن بازی از پشت نرده

غلامرضا با برادرش حمیدرضا برای دیدن بازی استقلال و داماش به ورزشگاه عضدی رشت رفته بودند ولی زمانی که به آنجا رسیدند متوجه شدند که ظرفیت ورزشگاه تکمیل شده است. آن دو به همراه تعدادی دیگر از هواداران استقلال از پشت نرده‌ها بازی را تماشا کردند.

استقلال بازی را باخت و غلامرضا به همراه بردارش در میان سایر هواداران، به سمت در خروجی استادیوم حرکت کردند. فشار جمعیت او را به پیش می راند، او و بقیه باید از میان جمعیت و با تقلا و خوش شانسی از در عبور می کردند و وارد خیابان می شدند.

بردارش حمیدرضا رفعتی می گوید: "وقتی به نزدیکی در خروجی ورزشگاه رسیدیم برادرم حالش بهم خورد، هیچ کس برای کمک به ما نیامد، خودم را به در نگهبانی رساندم اما هیچ تلاشی برای رساندن آمبولانس به آنجا نشد. این در حالی بود که آمبولانس‌ها در زمین حاضر بودند، اما نتوانستند به ما کمکی بکنند."

روایت برادر غلامرضا رفعتی از مرگ او نشان می دهد که گروه اورژانس حاضر در ورزشگاه به موقع در صحنه حاضر نشده است.

حمیدرضا رفعتی به خبرگزاری فارس گفت: "خودم برادرم را به همراه یک مأمور بغل کردم و با کمک راننده‌ای تلاش کردیم که او را به اورژانس برسانیم اما در بین راه غلامرضا جان خود را از دست داد. اگر آمبولانس بود و تنفس مصنوعی می‌داد برادرم جانش را از دست نمی داد. غلامرضا عاشق استقلال بود و تعصب زیادی به تیم خودش داشت."

اورژانس؛ ما مقصر نیستیم

چند آمبولانس،برای انتقال مجروحان احتمالی در ورزشگاه حضور داشتند، آمبولانس‌هایی که هیچ کدام غلامرضا رفعتی را به بیمارستان انتقال ندادند. برخی از رسانه‌ها می گویند که آمبولانس‌ها قبل از پایان بازی از ورزشگاه رفته‌اند.

اما اورژانس گیلان می گوید که دو دستگاه آمبولانس تا چهل دقیقه پس از پایان بازی در ورزشگاه حضور داشتند و پنج دقیقه بعد اینکه از حادثه مطلع شده در محل حضور یافته‌اند.

علی فیض ثابت مدیر روابط عمومی اورژانس گیلان در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا تاکید کرده که اورژانس تمام تلاش خود را برای رسیدگی به غلامرضا کرده است: "همراهان این جوان ۲۲ ساله تنها یک بار و در ساعت ۱۷:۱۲ یعنی حدود دو دقیقه پس از اتمام بازی، با اورژانس تماس گرفته و وقوع این حادثه را در قسمت در خروجی ورزشگاه اطلاع داده‌اند. عوامل اورژانس با توجه به اینکه امکان حرکت اتومبیل در ازدحام جمعیت تماشاگران وجود نداشت، با پای پیاده در ساعت ۱۷:۱۷ به محل رسیدند که متوجه شدند همراهان فرد حادثه‌دیده وی را به بیمارستان منتقل کرده‌اند".

هیئت فوتبال استان گیلان هم از عملکرد اورژانس دفاع کرده است. در بیانیه‌ای که این نهاد منتشر کرده، تعداد آمبولانس‌های حاضر در ورزشگاه را پنج دستگاه عنوان کرده است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: "متاسفانه این حادثه علاوه بر اینکه در درب خروجی مجموعه ورزشگاه رخ داده، خانواده و دوستان آن محروم نیز به جای مطلع ساختن نیروهای امدادی و آمبولانس داخل ورزشگاه، شخصا اقدام به انتقال آن بیمار به بیمارستان می‌کنند. نکته قابل تامل نیز اینجاست که به جای انتقال بیمار به بیمارستان پورسینای رشت که نزدیک ورزشگاه است و کمتر از ۵ دقیقه زمان می‌برد، بیمار را به دورترین بیمارستان تا محل ورزشگاه منتقل می‌کنند".

۷ قربانی برای پیروزی

در پنجم فرودین ۱۳۸۴، تیم ملی ایران در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان دو بر یک ژاپن را شکست داد ولی در پایان بازی و در هنگام خروج تماشاگران از ورزشگاه به خاطر ازدحام جمعیت از ورزشگاه هفت نفر جان باختند.

در این حادثه مدیریت وقت ورزشگاه آزادی و نیروی انتظامی مقصر شناخته شدند و در نهایت شعبه ۲۰ دادگاه تجدید نظر در اسفند سال ۸۵، به "خاطر سابقه کاری متهمان پرونده آنها را مستحق تخفیف دانست".

خانواده افراد کشته شده این حکم را مانند "حکم برائت" دانستند.

در آن زمان برخی از کارشناسان ورزشگاه‌های ایران را فاقد ایمنی لازم برای برگزاری مسابقات دانستند و گروهی دیگر مسوولان برگزاری را به فروش بلیط بیش از ظرفیت ورزشگاه‌ متهم کردند. محافل ورزشی ایران نیز معتقدند که مسوولان فوتبال ایران نمی توانند تماشاگران را به درستی مدیریت کنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.