برگزاری جام ملت های اروپا ۲۰۲۰ در سراسر قاره

به روز شده:  13:58 گرينويچ - جمعه 07 دسامبر 2012 - 17 آذر 1391

اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا، اعلام کرد که رقابت‌های جام ملت های اروپا در ۲۰۲۰ به جای آنکه تنها در یک یا دو شهر برگزار شود، در سراسر اروپا برگزار خواهد شد.

جانی اینفانتینو، دبیر کل یوفا، امروز اعلام کرد: "مهم‌ترین تصمیمی که امروز توسط کمیته اجرایی گرفته شد، برگزاری مرحله نهایی یورو ۲۰۲۰ در سراسر قاره است."

اما او خاطر نشان کرد که هنوز در مورد شهرهای برگزار کننده رقابت‌ها تصمیم گیری نشده است.

طرح برگزاری رقابت‌های یورو در چند شهر در سراسر اروپا، از سوی میشل پلاتینی، رئیس یوفا ارائه شد.

آقای اینفانتینو گفت که واکنش بسیاری از کشورها فوق العاده مثبت بوده است.

او گفت: "تنها کشوری که تاکنون با این تصمیم مخالفت نشان داده ترکیه است"

ترکیه قبلا پیشنهاد میزبانی مرحله نهایی این رقابت ها را به یوفا ارائه کرده بود و اصلی ترین بخت میزبانی این بازی ها به شمار می رفت.

رقابت های بعدی جام ملت های اروپا در ۲۰۱۶ به میزبانی فرانسه و برای نخستین بار با ۲۴ تیم شرکت کننده برگزار خواهد شد.

میشل پلاتینی که در ۱۹۸۴ هنگام قهرمانی فرانسه در جام ملت های اروپا، برای این تیم بازی می کرد، گفت این تصمیم به آن معناست که کشورها در چنین اوضاع وخیم اقتصادی، بتوانند از هزینه های هنگفت برگزاری این رقابت ها پرهیز کنند.

برگزاری جام ملت های اروپا ۲۰۱۲ در لهستان و اوکراین به دلیل هزینه های بالاتر از آنچه تخمین زده شده بود و همچنین وقفه ای که به دلیل ساخت و یا ترمیم استادیوم ها ایجاد شد، با مشکلات زیادی روبرو شد.

پلاتینی که در ماه ژوئن ایده برگزاری این رقابت ها در سراسر اروپا را مطرح کرده بود گفت که از نظر مالی به نفع همه کشورهاست.

او در ادامه گفت: "به جای آنکه در یک کشور چند فرودگاه و ده ها استادیوم بسازید، به مراتب آسان تر است که در هر کشور میزبان، یک استادیوم یا یک فرودگاه بسازید."

مارک پالیوس، مدیر عامل سابق اتحادیه فوتبال انگلستان به شبکه رادیو فایو بی بی سی گفت: "یکی از بزرگترین اشکالات این طرح آن است که برنامه ریزی هواداران فوتبال برای دنبال کردن تیم های محبوب خود دشوارتر می شود."

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.