آنچه گذشت
لحظه به لحظه با بازی ایران و عربستان و منچستر سیتی و منچستر یونایتد

به روز شده:  15:17 گرينويچ - 09 دسامبر 2012 - 19 آذر 1391
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. با سلام،  امروز، من کاوه مشکات به همراه پوریا ژافره با گزارش لحظه به لحظه بازی حساس ایران و عربستان در مسابقات غرب آسیا و همچنین دربی داغ منچستر سیتی و منچستر یونایتد با شما خواهیم بود.

 2. بعضی مواقع عواملی خارج از زمین هستند که یک مسابقه فوتبال را حساس می کنند و دیگر فرقی نمی کند با چه ترکیبی و در چه شرایطی تیم ها با هم روبرو شوند چون حساسیت آن مسابقه پابرجا خواهد ماند. مسابقه امروز ایران و عربستان سعودی هم از این دسته است.

 3. پوریا ژافره: در سالهای زیادی که برای تماشای بازیهای تیم ملی به ورزشگاه آزادی رفتم هیچگاه ندیدم که هواداران تیم ملی ایران روی هیچ حریفی به اندازه عربستان حساسیت داشته باشند. هواداران ایران با تیمهای ملی عراق ، کویت ، امارات ، قطر و بحرین هم رقابتی جدی دارند ولی عربستان برای آنها چیز دیگری است.

 4. کاوه مشکات؛ یکی از آن مسابقات بازی دو تیم در چارچوب مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه بود،دو تیم در ورزشگاه آزدی یک یک مساوی شدند. من برای تماشای آن مسابقه به ورزشگاه رفته بودم. نزدیک به صد و بیست هزار نفر برای تماشای بازی به  ورزشگاه آزادی آمده بودند،جمعیت آنقدر زیاد بود که برای دیدن بازی مجبور شدیم از سکوهای سیمانی طبقه دوم بالا برویم.

 5. شما می توانید نظرات خود را درباره، این بازی و همچنین بازی منچستر سیتی و منچستر یونایتد برای ما به آدرس varzesh@bbc.co.uk ارسال کنید.

 6. بازی تعیین کننده منچستر سیتی و منچستر یونایتد را هم نباید فراموش کنیم. منچسترسیتی سال گذشته در هر دو مسابقه پیروز شد و در نهایت این شش امتیاز بود که قهرمانی را از نیمه قرمز منچستر به نیمه آبی شهر فرستاد.

 7. منچستر سیتی: هارت ، زابالتا، ناستاسیچ ، کامپانی ، کلیشی ، سیلوا ، توره ، بری ، نصری ، آگوئه‌رو و بالوتلی

 8. منچستر یونایتد: دخیا ، داسیلوا ، فردیناند ، اورا ، اوانز، والنسیا ، کریک ، کلورلی ، یانگ ، رونی و فان‌پرسی

 9. پوریا ژافره: روبرتو مانچینی سرمربی منچستر سیتی با انتخاب بالوتلی قمار کرده است. مهاجم ایتالیایی می تواند موجب برد شود یا موجب باخت. بسیار اهمیت دارد که هیچ کدام از دو تیم اخراجی ندهند. چنین حوادثی می تواند عامل برد یا باخت یک تیم شود. تیم برنده نه تنها در صدر جدول قرار می گیرد بلکه برتری ذهنی هم نسبت به بازنده پیدا می کند.

 10. تام کروز هنرپیشه های فیلمهای عملیات؛ غیر ممکن هم در ورزشگاه اتحاد حاضر است. امیدواریم بازی به اندازه فیلمهای تام کروز اکشن داشته باشد.

 11. خبر فوری

  گل برای منچستر یونایتد

  وین رونی روی پاس عالی اشلی یانگ توپ را به گوشه راست دروازه جو هارت فرستاد. نتیجه بازی با گذشت 15 دقیقه از بازی یک بر صفر به سود منچستر یونایتد است.

 12. تعویض اجباری برای منچستر سیتی؛ وینسنت کمپانی به دلیل مصدومیت جای خود را به حبیب کلو توره داد.

 13. سرجیو آگوئور با دریبل کردن چهار پنج بازیکن منچستر یونایتد، وارد محوطه جریمه این تیم شد ولی ضربه آخر او قدرت لازم را نداشت و دیوید دخیا توپ را در اختیار گرفت.

 14. پوریا ژافره: گل بر خلاف جریان بازی زده شد ولی باید به وین رونی آفرین گفت بازیکنان بزرگ هستند که از تک موقعیت ها استفاده می کنند. او حتی نتوانست درست و حسابی به توپ ضربه بزند ولی با همان ضرب کم قادر بود هدفگیری کند و جو هارت را فریب دهد.

 15. خبر فوری

  گل دوم برای منچستر یونایتد

  وین رونی بار دیگر در محوطه جریمه، و روی پاس دا سیلوا توپ را وارد دروازه منچستر سیتی کرد. بازی با گذشت 30 دقیقه از بازی دو بر صفر به سود سرخ پوشان منچستر یونایتد است.

   

 16. پوریا ژافره: این گل ها هستند که جریان بازی را عوض می کنند و روحیه می دهند. در یک ربع اول شیاطین سرخ به سختی به زمین منچسترسیتی می آمدند. ولی بعد از گل اول به نظر می رسد که تیم قرمز کاملا روی بازی سوار شده است.

 17. وین رونی

  وین رونی پس از به ثمر رساندن گل اول، رونی با زدن دوگل، در این بازی تعداد گل‌هایش در این فصل را به هفت رساند.

 18. وین رونی خوب راه دروازه منچسترسیتی را بلد است. او یک بار با یک قیچی برگردان فوق العاده به تیم همشهری گل زد. او امروز هم دو گل زده پس مدافعان منچسترسیتی اصلا دوست ندارند او را نزدیک دروازه تیم خودی ببینند.

 19. کاوه مشکات: آخرین باری که منچستر سیتی در ورزشگاه اتحاد بازی را واگذار کرده است به دو سال پیش باز می گردد، منچستر سیتی آن بازی را دو بر یک باخت. به نظر می‌آید بعد از دوسال، طلسم شکست ناپذیری این تیم در ورزشگاه خانگی‌اش شکسته شده است.

   

 20. منچستر یونایتد دو بر صفر نیمه اول را با پیروزی به پایان برد، گل دوم وین رونی دهمین گل‌اش مقابل منچستر سیتی بود.

 21. بازی ایران و عربستان از دقایقی پیش در ورزشگاه الصداقة والسلام کویت آغاز شد.

 22. بازی ایران و عربستان هم دقایقی است آغاز شده. دو تیم بازیکنان جوان خود را به زمین فرستاده اند

 23. منچستر سیتی- منچستر یونایتد:

  پوریا ژافره-دوست دارم بدانم کارلوس توز روی نیمکت منچسترسیتی به چه فکر می کند. او قطعا انگیزه بالایی برای حضور در این مسابقه دارد. شاید در نیمه دوم شاهد جایگزین شدن نصری با توز باشیم.

 24. تعویض برای منچستر سیتی، کارلوس توز به جای ماریو بالوتلی وارد زمین شد. بالوتلی هم پس از تعویض در اعتراض به این تغییر، مستقیم به رختکن رفت.

 25. پوریا ژافره: دنبال کردن دو بازی همزمان کار سختی است. با وجودیکه علاقه خاصی به تیم ملی ایران دارم ولی ترجیح می دهم بیشتر روی دربی منچستر تمرکز کنم. برایم جالب است بدانم مانچینی چه تاکتیکی برای جبران این دو گل اتخاذ می کند.

 26. خبر فوری

  گل برای منچستر سیتی

  یحیی توره، پس از دو سه بار رفت و برگشت، با ضربه دقیقه توپ را در گوشه دروازه منچستر سیتی جا داد.نتیجه دو بر یک به سود منچستر یونایتد.

 27. بازیکنان عربستان می توانستند، اولین گل را وارد دروازه ایران کنند که توپ با برخورد به سوشا مکانی دروازبان ایران با خوش شانسی وارد دروازه ایران نشد.

 28. در حالیکه تصویر آهسته نشان می داد که در برگشت شوت فان پرسی پس از برخورد به تیر دروازه اشلی یانگ در موقعیت آفساید نبوده کمک داور پرچمش را بالا برد. لحظاتی بعد روی آن هجوم دسته جمعی منچسترسیتی به گل رسید. نتیجه می توانست 0-3 شود که حالا 1-2 شد. ولی در عوض نیم ساعت پایانی بازی بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

 29. سی دقیقه از بازی ایران و عربستان، گذشته است، عربستان در بیست دقیقه اول، بهتر بازی کرده و ایران از دقیقه بیست به بعد بازی را در اختیار گرفته است.

 30. بازی منچستر سیتی و منچستر یونایتد، همچنان با نتیجه دو بر یک به سود منچستر یونایتد ادامه دارد. ادین ژکو ذخیره طلایی منچستر سیتی شش دقیقه مانده به پایان بازی، وارد زمین شد.

 31. خبر فوری

  گل تساوی برای منچستر سیتی

  پابلو زاولتا، روی کرنر ارسالی، از جناح راست منچستر، توپ را وارد دروازه منچستر کرد.

   

 32. خبر فوری

  گل برای منچستر یونایتد

  رابین فان پرسی، از روی ضربه ایستگاهی، یازدهمین گل فصل‌اش را برای منچستر یونایتد به ثمر رساند.منچستر یونایتد در شرایطی گل را زد که باز هم مثل نیمه اول، منچستر سیتی تیم برتر بازی بود.

 33. منچستر یونایتد در نهایت سه بر دو منچستر سیتی را شکست داد و اختلاف‌اش با منچستر سیتی را به شش امتیاز رساند.

 34. یک فرصت خطرناک برای عربستان که سوشا مکانی توپ را روی خط دروازه جمع کرد، و در بازگشت ایران فرصت ضد حمله داشت که مهاجمان ایران نتوانستند از آن استفاده کنند.

 35. در نیمه دوم، عربستان فرصت‌های بیشتری برای گلزنی داشته است و ایران سعی دارد از ضد حمله استفاده کند.

 36.  در این بازی‌ها فرانک ریکارد، مربیگری تیم ملی عربستان را بعهده ندارد و دستیار او خالد القرونی دستیار او مربی عربستان است. او در این بازی، از روی سکو‌ها بازی را دنبال می کند.

 37. پوریا ژافره: به نظر می رسد نه ایران و نه عربستان هیچکدام عطش بردن ندارند و بیشتر برای نباختن بازی می کنند. اگر دو بازی بعدی را جلوی یمن و بحرین ببرند هر دو شانس صعود خواهند داشت. یکی به عنوان سرگروه و دیگری به عنوان بهترین تیم دوم.

 38.  تعویض برای تیم ملی ایران؛ احمد حسن زاده به جای، یعقوب کریمی وارد زمین شد.

 39. ایران در این دقایق بهتر از عربستان بازی می‌کند، ابولقاسم دهنوی از روی ضربه کاشته، توپ را به روی دروازه فرستاد و ضربه مهرداد اولادی با اختلاف کمی از دروازه عربستان به بیرون رفت.

 40. بارها و بارها در بازیهای حساس متوجه شده ایم که ارسالهای دقیق در ضربات ایستگاهی چقدر می توانند موثر باشند. سانتر دهنوی به یک ضربه بهتر احتیاج داشت تا ایران را جلو بیاندازد. دفاع کردن چنین سانترهایی که به صورت قوسی روی دروازه می آیند بسیار سخت است. ضربه اشتباه می تواند موجب گل به خودی شود.

 41. ده دقیقه پایانی برای مسابقه ای که تابحال کسل کننده بوده است. جالب ترین نکته بازی گزارشگر است که تصور می کند محسن مسلمان به جای اولادی وارد زمین شده است. از قرار معلوم محسن مسلمان به دلیل مشکل مالیاتی از کشور خارج نشده است.

 42. نود دقیقه بازی تمام شده است و دو تیم بدون گل مساوی هستند. شاید به جرات بتوان گفت این بازی یکی از کسل کننده ترین بازی‌ در تاریخ بازی‌های ایران و عربستان بوده است.

 43. بازی ایران و عربستان، بدون گل مساوی، به پایان رسید، هر دو تیم عملکرد مناسبی در بازی نداشتند. ایران و عربستان در این بازی نمایش مایوس کننده داشتند. ایران در بازی دوم باید با بحرین روبرو شود.

نکات مهم بازی ایران و عربستان

به روز شده: 9 دسامبر 2012
 • ایران و عربستان تا به حال ۱۴ بار مقابل یکدیگر قرار گرفتند، تیم ملی ایران، ۵ پیروزی، ۴ شکست در این بازی‌های به دست آورده است.
 • در آخرین بازی این دو تیم، در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی آفریقای جنوبی، ۲۰۱۰، دو بریک شکست خورد.
 • از یازده نفری که در آخرین مسابقه ای ایران و عربستان(مقدماتی جام جهانی آفریقای حنوبی) در زمین حضور داشتند، هیچ کدام در بازی امروز نیستند.
 • پر گل ترین بازی دو تیم در چارچوب مسابقات جام جهانی ۱۹۹۴ بود، در آن بازی ایران چهار بر سه از عربستان شکست خورد و از راهیابی به جام جهانی باز ماند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.