بررسی نحوه اداره فیفا در شورای اروپا

به روز شده:  21:01 گرينويچ - چهارشنبه 19 دسامبر 2012 - 29 آذر 1391
فیفا

شورای اروپا، امروز در جلسه ای که در پاریس برگزار شد نحوه اداره فدراسیون جهانی فوتبال را بررسی کرد.

این شورا که دفتر اصلی آن در استراسبورگ است با ۴۷ عضو و وظیفه ترویج حقوق بشر و دموکراسی را بر عهده دارد.

در جلسه امروز، "ژروم شامپانی" معاون سابق دبیرکل فیفا خواستار جدا شدن فعالیت های تجاری از دیگر بخشهای فیفا شد.

"سیلویا شنک" از سازمان شفافیت بین الملل؛ محرومیت مادام العمر بن همام، عضو سابق کمیته اجرایی فیفا و رییس سابق کنفدراسیون فوتبال آسیا را به جرم "تضاد منافع" بی تناسب خواند و گفت تضاد منافع در ابعاد مختلفی در فیفا جریان دارد.

"افرادی از فیفا به دلیل فساد محروم و متهم شدند، دو نفر از اعضای کمیته اجرایی که برای اعطا کردن میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ آماده گرفتن پول بودند، برای دو یا سه سال محروم شدند."

او در ادامه با اشاره به محرومیت آقای بن همام گفت: "حالا برای تضاد منافع و نه فساد، یکی از این اعضاء تا آخر عمر از فعالیت‌های مربوط به فوتبال محروم شده است، وقتی شما این جرایم را با هم مقایسه می کنید، این مسئله کمی شگفت آور است."

پیش از این کمیته اخلاقی فیفا تحقیقات درمورد محمد بن همام کاندیدای سابق ریاست نهاد را تکمیل و مجددا محرومیت او از تمام فعالیت‌های مربوط به فوتبال را تایید کرد.

خانم شنک در صحبت‌هایش گفت که شاید سب بلاتر، رئیس فیفا هم دچار تضاد منافع شده باشد: "من فقط این نکته را یادآوری می کنم که فیفا پارسال حق پخش تلویزیونی در بخشی از قاره آسیا را در اختیار شرکت اینفرانت گذاشت که مدیر عامل این شرکت فلیپ بلاتر، برادرزاده سپ بلاتر است، این یعنی تضاد منافع عظیم."

ژروم شامپانی جانشین سابق رئیس فدراسیون جهانی فوتبال که سالها با سپ بلاتر کار کرده است، در مورد سفر او به بحرین سوالاتی را مطرح کرد. او با اشاره به اینکه بلاتر در این سفر تنها نبوده گفت: "من فکر نمی کنم که آقای بلاتر در این سفر تنها بوده است، نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری سابق فرانسه، هم با او بوده است. رهبران زیادی در آنجا بودند، حتی نخست وزیر بریتانیا، این مراسم با ولخرجی بسیار زیاد توسط دولت قطر برای تشکیل گردهمایی اقتصادی در زمینه ورزش شبیه چیزی بود که هر سال در داووس برگزار می شود. نمی‌توانم نظری در این باره بدهم همان طور که می دانید دولت قطر پول زیادی دارد و آدم های زیادی را دعوت می کند".

در دو سال اخیر انتقادات زیادی نسبت به ساختار مدیریتی فیفا مطرح شده است که فیفا در اکثر مواقع این اتهام‌ها را بی اساس دانسته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.