نگاهی به تیم‌های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا

به روز شده:  14:24 گرينويچ - پنج شنبه 20 دسامبر 2012 - 30 آذر 1391

در این فصل سهمیه ایران به سه و نیم تیم رسیده است

در قرن بیست و یکم، لیگ قهرمانان آسیا در تسخیر تیمهای کره ای و ژاپنی بوده است. در این مدت، تیمهای العین امارات و الاتحاد عربستان در سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ بر بام آسیا نشستند اما از سال ۲۰۰۶ تا بحال، فقط سال گذشته قهرمانی به تیمهای کی-لیگ و جی-لیگ نرسید و جام را السد قطر بر سر دست بلند کرد.

تعداد تیمهای ایرانی در این جام نتیجه درخشانی داشته اند به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد. پر افتخارترین تیم استقلال تهران است با دو قهرمانی در سالهای ۱۹۷۰ و ۱۹۹۱و دو نایب قهرمانی در سالهای ۱۹۹۲ و ۱۹۹۹. پاس تهران آخرین تیمی است که در سال ۱۹۹۳ قهرمانی آسیا را به دست آورد. در سالهای اخیر موفق‌ترین تیمها اصفهانی بوده اند، سپاهان در سال ۲۰۰۷ به فینال رسید و ذوب آهن در سال ۲۰۱۰، اما هر دو تیم فینال را به حریفان ژاپنی و کره ای باختند.

در این دوره، با توجه به افزایش سهمیه تیمهای ایرانی به سه و نیم، تراکتورسازی تبریز و صبای قم نیز برای اولین بار شانس حضور در این مسابقات را پیدا کرده اند.

استقلال به عنوان قهرمان جام حذفی، سپاهان قهرمان لیگ برتر و تراکتور با کسب رتبه دوم در لیگ برتر ایران مستقیما در این بازیها شرکت خواهند کرد اما صبا برای رسیدن به بازی های گروهی باید یک بازی حساس پلی آف در مقابل الشباب امارات انجام دهد و در صورت پیروزی میتواند در مرحله گروهی حضور داشته باشد.

در بین چهار نماینده ایران، تراکتور سازی تبریز برای نخستین بار در این مسابقات شرکت می کند و حضور تماشاگران خونگرم و بی شمار تبریزی مطمئنا به جذابیتهای مسابقات می افزاید. با نگاهی به ترکیب چهار نماینده ایران، شاید تنها تیم استقلال تا حدودی به عنوان مدعی قهرمانی در این دوره از مسابقات به شمار بیاید. با توجه به قرار گرفتن آبی پوشان در یک گروه نسبتا مشکل صعود از این مرحله می تواند شانس این تیم را در مسابقات حذفی و نهایی تا حدود زیادی افزایش دهد.

در قرن بیست و یکم، لیگ قهرمانان آسیا در تسخیر تیمهای کره ای و ژاپنی بوده است

در سال ۱۹۹۹-۲۰۰۰ در مسابقات مقدماتی قهرمانی جام باشگاهی آسیا در کشور امارات و در شهر العین برگزار شد و من با پیراهن استقلال در آن مسابقات بازی کردم.

استقلال با العین امارات، الهلال عربستان و نماینده ترکمنستان در یک گروه قرار گرفته بود. مربی گری آن تیم را زنده یاد ناصر حجازی به عهده داشت. ما با شکست الهلال و العین توانستیم به نیمه نهایی راه پیدا کنیم. پیروزی در مقابل این تیمها باعث شد تا به خودباوری رسیده، به فینال برسیم. البته در فینال مغلوب جوبیلو ایواتای ژاپن و نایب قهرمان شدیم. به همین دلیل معتقدم در صورت صعود استقلال از این گروه ،می توان استقلال را به عنوان مدعی اصلی قهرمانی این دروه از مسابقات قلمداد کرد.

حال نگاهی می اندازیم به گروه بندی تیمها و شانس صعود تیمهای ایرانی حاضر در این دوره از مسابقات

تراکتور سازی

تراکتور باید با الشباب عربستان، الجزیره امارات و الجیش قطر دیدار کند. با نگاهی به این تیمها و سابقه حضور آنان در لیگ قهرمانان آسیا، الشباب عربستان و الجزیره امارات شانس بیشتری برای صعود خواهند داشت.

با این حال نباید فراموش کنیم که تراکتور از لحاظ فنی و کار تیمی ازرقیبان خود ضعیفتر نیست، اما شاید کم تجربگی باعث شود تراکتور تمامی ظرفیتهای فنی خود را بروز ندهد.

نتیجه خوب در اولین بازی بسیار مهم است. با توجه به اینکه اولین دیدار تراکتور در تبریز در مقابل الجزیره امارات خواهد بود، پیروزی می تواند تمام معادلات را بر هم ریخته وتراکتور را نیز به جمع مدعیان صعود اضافه کند.

سپاهان

ذوب آهن آخرین تیم ایرانی است که به فینال مسابقات راه یافته است

سپاهان در این دوره از مسابقات باید در مقابل الغرافه قطر، الاهلی عربستان و برنده النصر امارات و لکوموتیو ازبکستان قرار گیرد. با توجه به تجربه سپاهان در این دوره از مسابقات شانس زردپوشان اصفهانی و الاهلی عربستان که نایب قهرمان اسیاست، از سایر تیمها بیشتر به نظرمی رسد.

سپاهان برای موفقیت در این دوره، باید در سیستم دفاعی خود یک بازنگری اساسی کند. با اینکه خط میانی و حمله این تیم نسبتا موفق بوده اما خط دفاع سپاهان مشکلات فراوانی دارد که اگر برطرف نشود زردپوشان اصفهانی در مقابل تیمهای آسیایی به مشکل برخواهند خورد.

صبای قم

صبا که شاید انتظار نداشت در این دوره از مسابقات حضور پیدا کند برای راهیابی به مسابقات گروهی باید یک بازی حذفی در مقابل الشباب امارات انجام دهد.

صبا در صورت پیروزی، در گروه لخویای قطر ، الاتفاق عربستان و پاختاکور ازبکستان قرار می گیرد. با توجه به شرایط صبا در لیگ برترایران، شاید شانس زیادی برای رسیدن این تیم به مرحله گروهی قائل نباشیم اما حضور در مسابقات مطمئنا می تواند تجربه بسیار خوبی برای جوانان و کادر فنی این تیم باشد و شاید هم سبب شود در مسابقات داخلی اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده، نتایج بهتری بگیرند.

استقلال

استقلال که به نظر می رسد در سخت ترین گروه این سری از مسابقات قرار گرفته است، تجربه بازی با تمامی این تیمها را دارد و در گذشته آنها را شکست داده است. الریان قطر سال قبل نیز با استقلال در یک گروه قرار داشت در هر دو بازی رفت و برگشت مغلوب استقلال شد.

العین و الهلال نیز شکست در مقابل استقلال را تجربه کرده اند. داشته های استقلال و تقویت آن در نیمه دو فصل در کنار تجربه بازی های آسیایی، شانس این تیم را از دیگر رقیبان به مراتب بیشتر می کند.

در این دوره از مسابقات امیر قلعه نویی باید ثابت کند که به یک مربی بین المللی تبدیل شده است. در صورت عدم صعود به مرحله بعدی دیگر هیچ بهانه ای را نمی توان قابل قبول دانست چرا که قلعه نویی و کادر فنی استقلال تمامی ابزار های لازم را برای موفقیت در اختیار دارند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.