جوانگرایی؛ فراموش‌شده در فوتبال ایران

به روز شده:  14:55 گرينويچ - پنج شنبه 20 دسامبر 2012 - 30 آذر 1391

برای پرسپولیس در این دیدار هادی نوروزی (دو گل)، کریم انصاری‌فرد (سه گل) و غلامرضا رضائی گل زدند

با برتری پرسپولیس مقابل ملوان بندر انزلی، مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی ایران پایان یافت. مسابقه ای که توجه زیادی را به خود جلب کرده بود.

پرسپولیس که مثل چند فصل گذشته دائم درگیر بحرانهای داخلی و بحران نتیجه گیری است، این روزها در برزخ انتخاب سر مربی هم بسر می‌برند. از هفته پیش مانوئل ژوزه سرمربی پرتغالی تیم بدون اینکه اخراج شود از تیم دور نگه داشته و سرخ پوشان تهران برای اولین بدون او و با هدایت یحیی گل محمدی که به عنوان سرمربی موقت انتخاب شده به دیدار تیم خوب ملوان رفتند و شش گل به این تیم زدند.

برای پرسپولیس در این دیدار هادی نوروزی (دو گل)، کریم انصاری‌فرد (سه گل) و غلامرضا رضائی گل زدند. بازیکنان ملوان در این دیدار مردانه جنگیدند و چند موقعیت گل هم داشتند که نیلسون دروازه بان آماده پرسپولیس، آنها را ناکام گذاشت.

صرف نظر از این نتیجه غیرقابل پیش بینی، این مسابقه هم مثل اسیر حاشیه های رایج در فوتبال ایران بود.

مانوئل ژوزه که گفته می شود برای دریافت مطالباتش به فیفا شکایت کرد، چند ساعت قبل از بازی با ملوان به اردوی پرسپولیسی ها برگشت، هر چند که از ورود او به اردو جلوگیری شد.

در تیم ملوان هم شایعه خداحافظی حسین هدایتی مالک جدید این تیم، برای چندمین بار از فوتبال، دهن به دهن چرخید.

رسانه های ورزشی از جنگ لفظی محمد احمد زاده، مربی ملوان با پرسپولیسی ها به بهانه مسائل داوری و از خط نشان کشیدن مازیار زارع، بازیکن سابق پرسپولیس برای تماشاگران گفتند.

در سالهای اخیر، این گونه حاشیه ها و مصاحبه که با حضور دوربینهای متعدد تلویزیونی و روزنامه های پر شمار ورزشی پوشش وسیعی پیدا می کنند، به متن تبدیل شده و خود فوتبال و آنچه فوتبال را فوتبال می کند روز به روز کمرنگ تر می شود.

جوانگرایی

محمد احمدزاده با شش گل نتیجه را به پرسپولیس واگذار کرد، اما نمره اش درتوجه به فوتبال پایه و رشد بازیکنان جوان شد بیست

در این مسابقه هم آنچه تقریبا از بسیاری چشمها پنهان ماند اما شاید ماندگارترین تاثیر این بازی در درازمدت باشد، بازی سعید عزت اللهی شانزده ساله در ترکیب ملوان بود. او یکی از بازیکنان خوب تیم ملی نوجوانان ایران است که چند ماه قبل با مربیگری علی دوستی مهر به جام جهانی نوجوانان صعود کرد. محمد احمد زاده در شرایطی که تیمش با سه گل از پرسپولیس عقب بود، او را به میدان فرستاد.

در شرایطی که میانگین سنی تیمهای پرسپولیس و استقلال بالای بیست و نه سال است، و هر دو باشگاه به جای میدان دادن به جوانانشان بر سر به خدمت گرفتن رضا عنایتی؛ کورس گذاشته اند، این کار سر مربی ملوان را باید ستود و نباید نادیده گرفت.

محمد احمدزاده با شش گل نتیجه را به پرسپولیس واگذار کرد، اما نمره اش درتوجه به فوتبال پایه و رشد بازیکنان جوان شد بیست.

در دهه شصت و زمانی که قهرمانی باشگاه های تهران برگزار می شد، در کنار بزرگان فوتبال، به نوجوانان و جوانان هم اهمیت داده می شد و عکس بازیکنان با استعداد در کنار ستارگان، روی جلد اندک مجلات ورزشی آن موقع چاپ می شد.

به عنوان مثال، علی اصغر مدیر روستا زمانی که هفده سال داشت در تیم ستاد مشترک تهران بازی می کرد. او با دو گلی که در بازی دارایی و ستاد مشترک زد باعث پیروزی ستاد مشترک شد. این برد شانس دارایی را که مدعی قهرمانی بود و پرسپولیس را هم شکست داده بود کم کرد تا سرخپوشان قهرمان شوند. مدیر روستا در سالهای بعد برای تیم ملی بزرگسالان ایران به میدان رفت. دو گل او در دو بازی رفت و برگشت مقابل چین در مقدماتی جام جهانی ۹۸ فرانسه در خاطر فوتبال دوستان مانده است.

در آن زمان عکس مدیر روستا به همراه جوانان خوش آتیه ای مثل محسن گروسی و اکبر یوسفی- در کنار ستاره هایی آن زمان مثل کریم باوی و صمد مرفاوی- در مطبوعات ورزشی چاپ می شد و فوتبالدوستان رشد این بازیکنان جوان را پیگری می کردند. اما حالا اگر به جوانان فرصتی هم داشته شود، در هیاهوی حاشیه ها گم می شود.

مسئولان و دست اندرکاران فدراسیون فوتبال با صادر کردن بخشنامه های عجیب و غریب و منشوری کردن بازیکنان نوجوان و جوان کمکی به رشد فوتبال پایه نمی کنند. بجای آن می توان به آینده فوتبال کمک کرد. مثلا می شود باشگاههای لیگ برتر را ملزم به استفاده از یک بازیکن زیر هجده سال درترکیب خود کرد.

توجه واقعی و اساسی به فوتبال پایه بجز تامین آینده فوتبال راهی برای دوری از حاشیه و پرداختن به متن هم هست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.