انگلستان ممکن بود از جام جهانی اسپانیا کنار بکشد

به روز شده:  13:54 گرينويچ - جمعه 28 دسامبر 2012 - 08 دی 1391

دولت بریتانیا اسنادی را به تازگی منتشر کرده که نشان می دهد کنار کشیدن تیم های انگلستان، اسکاتلند و ایرلند شمالی از جام جهانی اسپانیا که در حین جنگ فالکلند برگزار می شد، بطور جدی در میان سیاستمدران مطرح بود.

این اسناد که توسط بایگانی ملی بریتانیا منتشر شده نشان می دهد بعضی از بازیکنان از رویارویی با تیم آرژانتین احساس "انزجار" می کردند.

اما مشاوران دولت به مارگارت تاچر، نخست وزیر وقت بریتانیا هشدار داده بودند که عدم شرکت در جام جهانی اسپانیا، به آرژانتین فرصت مناسبی برای تبلیغات به نفع خود می دهد.

سرانجام هر سه تیم ملی انگلستان، اسکاتلند و ایرلند شمالی برای شرکت در مسابقات به اسپانیا رفتند.

این مدارک محرمانه که طبق قانون ۳۰ سال پس از وقوع رویداد منتشر شده است همچنین نشان می دهد که مارگارت تاچر با حمله آرژانتین کاملا غافگیر شده بود.

در ماه اکتبر، دو ماه بعد از پایان جنگ، خانم تاچر در کمیته ای موسوم به ˈبازنگری در وضعیت جزایر فالکلندˈ و به ریاست لرد فرنکس، گفته بود که هرگز انتظار نداشت "آرژانتین دست به چنین اقدام احمقانه ای بزند".

چند روز بعد از اشغال جزیره فالکلند توسط آرژانتین در دوم آوریل ۱۹۸۲، نیل مک فارلین، وزیر ورزش وقت ابلاغ کرد که در چارچوب رقابت های ورزشی "هیچ تماس و یا ارتباطی با نمایندگان آرژانتین چه در سطح باشگاهی و چه به طور شخصی برقرار نشود."

در این ابلاغیه همچنین آمده بود که "در کلیه امور ورزشی مربوط به آرژانتین، باید از این خط مشی پیروی شود."

ماه بعد، آقای مک فارلین در نامه ای خطاب به خانم تاچر درباره حضور تیم های ملی بریتانیایی در جام جهانی که قرار بود در ماه ژوئن برگزار شود، ابراز تردید کرد.

در بخشی از این نامه نوشته بود: "تا ده روز پیش تصمیم گیری در مورد شرکت در جام جهانی را بر عهده مقامات ورزشی گذاشته بودم. اما کشته شدن نیروهای بریتانیایی در کشتی های جنگی شفیلد و سی هریس، بازیکنان فوتبال و چند تن از مدیران را شدیدا متاثر کرده است. آنها از شرکت در همان مسابقاتی که آرژانتین هم در آن حضور دارد احساس انزجار می کنند."

وی اضافه کرد که فیفا اعلام کرده آرژانتین را برای عدم شرکت در جام جهانی تحت فشار قرار نخواهد داد.

اما رابرت آرمسترانگ، مدیر کل دفتر نخست وزیری، چند روز بعد در نامه ای به مارگارت تاچر نوشت در صورتی که کشورهای دیگر ما را همراهی نکنند، آرژانتین از عدم حضور ما نه تنها تحت فشار قرار نمی گیرد بلکه از این فرصت استفاده می کند تا به نفع خود تبلیغات کند. در این صورت این بریتانیاست که منزوی خواهد شد نه آرژانتین."

در نهایت علی رغم همه بحث ها و مذاکراتی که بین سیاستمداران درگرفت، هر سه تیم ملی بریتانیایی در جام جهانی ۸۲ شرکت کردند اما هیچکدام با آرژانتین روبرو نشدند.

اسکاتلند در اولین مرحله گروهی حذف شد و انگلستان و ایرلند شمالی در مرحله دوم حذف شدند.

آرژانتین هم در مرحله دوم گروهی در انتهای جدول قرار گرفت و حذف شد.

همان سال در ماه اوت، بعد از پایان درگیری، محدودیت در زمینه ارتباط ورزشی با آرژانتین لغو شد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.