لیگ برتر فوتبال ایران؛ چالش‌ها در هفته نوزدهم

به روز شده:  16:29 گرينويچ - شنبه 29 دسامبر 2012 - 09 دی 1391

استقلال - آلومینیم اهواز

استقلال با پیروزی مقابل آلومینیوم صدر نشین شد

نوزدهمین هفته لیگ برتر ایران در حالی از روز یک شنبه پیگیری می‌شود که در هفته گذشته بیشتر تیم‌های صدر جدول نتایج خوبی کسب نکرده‌اند، به غیر از استقلال که توانست به راحتی در بندر‌عباس سه امتیاز بازی را ازآن خود کند، سپاهان، فولاد، ملوان و تراکتور نتوانستند بر حریفان خود غلبه کنند. اما در این بین مساوی پرسپولیس در مقابل نفت آبادان در حالی که با دو گل از حریف خود پیش بود تا حدودی بحث برانگیز است.

به جرات می‌توان گفت که بعد از ژوزه، پرسپولیس از لحاظ تاکتیکی به مراتب بهتر بازی می‌کند ولی چرا نمی‌تواند نتیجه بگیرد و پیروزی‌های خود را تداوم بخشد؟

نبود اعتماد به نفس و ترس از باخت در بین بازیکنان پرسپولیس یکی از عوامل نتیحه گیری ضعیف این تیم است. عامل دیگر نوع نگرش تیمها به پرسپولیس است.

در گذشته ای نه چندان دور بیشتر تیمها برای تساوی و یا باخت آبرومندانه به استادیوم آزادی می‌آمدند ولی این روزها به این نتیجه رسیده‌اند که می توانند سرخپوشان را در استادیوم آزادی نیز شکست دهند که ضعفی بزرگ برای تیمی مانند پرسپولیس است.

پرسپولیس تهران - نفت آبادان

بازی بین پرسپولیس نفت که مساوی به پایان رسید

قرمز پوشان پایتخت در حال حاضر تمام ابزارهای لازم برای پیروزی در دیدارهای آینده را دارا هستند.اما یحیی گل‌محمدی باید میل به پیروزی و اعتماد به نفس لازم را به این تیم تزریق کند تا بتواند پرسپولیس را به روزهای طلایی‌اش بازگرداند.

در این بین نقش بازیکنان با تجربه ای مانند علی کریمی و مهدی مهدوی‌کیا و حتی جلال حسینی خیلی مهم است آنها باید شرایط بازی رادرک کنند و اجازه ندهند که یاس و ناامیدی بر این تیم چیره شود نفشی که جان تری در تیم چلسی به نحو شایسته ای ایفا می‌کند و در شرایطی که تیم دچار بحران می‌شود هم به عنوان یک ناجی در امر گل زنی و هم به عنوان یک مشوق و مدیر نقش حیاتی در جریان بازی ایفا می‌کند.

در زمانی که چلسی فصل قبل دچار شکست‌های پی در پی شده بود او به نکته ای جالب اشاره و عنوان کرد نباید شرایطی به وجود آید که تیمها فکر کنند که می‌توانند در استمفورد بریج (استادیوم اختصاصی چلسی) بر این تیم غلبه کنند. شرایطی که در حال حاضر باشگاه بزرگ و پر طرفدار پرسپولیس با آن روبرو است .

پرسپولیس – فجر

"قرمز پوشان تهرانی در شرایطی باید در مقابل فجر تضعیف شده قرار بگیرند که تقابل رضا حقیقی بازیکن سابق فجر و از مهره‌های کلیدی این روزهای پرسپولیس در مقابل یاران سابقش می تواند بر جذابیت های این بازی بیافزاید."

یکشنبه در چمن مصنوعی شیراز پرسپولیس در مقابل فجر کاملا دگرگون شده قرار می گیرد. تیم فوتبال فجر با از دست دادن بیشتر بازیکنان کلیدی خود مانند رضا حقیقی و عباس محمدرضایی نیم فصل دشواری را جهت بقا در لیگ برتر پیش رو دارد.

آقای یاوری با تجربه بالای خود برگ برنده این تیم است. اما نباید فراموش کنیم از دست دادن چنین مهره‌هایی بر روند تیم تاثیر منفی خواهد گذشت و آقای یاوری جهت بر طرف کردن این نقیصه نیاز به بازیکنان با استعداد و زمانی کافی دارد که امیدوارم بتواند هر چه زودتر بر این مشکل فائق آید.

پرسپولیس می تواند از این شرایط فجر حداکثر استفاده را کند. قرمز پوشان تهرانی در شرایطی باید در مقابل فجر تضعیف شده قرار بگیرند که تقابل رضا حقیقی بازیکن سابق فجر و از مهره‌های کلیدی این روزهای پرسپولیس در مقابل یاران سابقش می تواند بر جذابیت های این بازی بیافزاید.

استقلال – سایپا

روز دوشنبه یکبار دیگر سایپا و استقلال باید در مقابل یکدیگر قرار بگیرند. در بازی های حذفی استقلال توانست با ۴ گل سایپا را شکست دهد در حالی که سایپا تا دقیقه ۳۰ بازی، تیم برتر میدان بود. ولی این استقلال بود که توانست به گل اول بازی دست پیدا کند که در ادامه با ده نفره شدن سایپا توانست این تیم را شکست دهد.

استقلال با یک تیم کاملا هماهنگ و با برنامه طرف است سایپا با سیستم ۱-۳-۲-۴ سعی خواهد کرد که خط هافبک خلاق استقلال را از کار بیاندازد که این موضوع می‌تواند روند تاکتیکی استقلال را مختل کند.

"استقلال با یک تیم کاملا هماهنگ و با برنامه طرف است سایپا با سیستم ۱-۳-۲-۴ سعی خواهد کرد که خط هافبک خلاق استقلال را از کار بیاندازد که این موضوع می‌تواند روند تاکتیکی استقلال را مختل کند."

اما نباید فراموش کنیم که امیر قلعه نوئی با خدمت گرفتن ایمان موسوی و فرزاد حاتمی تا حدودی توانسته نقطه ضعف خط حمله خود رابر طرف کند.

در صورتی که سایپا بتواند برخط هافبک استقلال برتری یابد نباید از این دو بازیکن که این روزها از عوامل اصلی گلزنی استقلال می‌باشند غفلت کنند زیرا آنان نشان داده‌اند که می‌توانند برای خود موقعیت ایجاد کنند و توپ‌های نه چندان خطرناک را به گل تبدیل کنند.

از طرف دیگر استقلالی‌ها نیز باید مراقب سعید دقیقی مهاجم سایپا که این روزها دوباره پایش به گلزنی باز شده است باشند .

فولاد خوزستان – سپاهان

دو تیم کاملا تاکتیکی که در کورس قهرمانی نیز قرار دارند یک دیدار تکراری دیگر را در لیگ برتر ایران در فولاد شهر برگزار خواهند کرد.

در بازیهای حذفی سپاهان به سختی توانست در اصفهان بر فولاد غلبه کند. در این بازی اگر سپاهان کمی غفلت کند مقهور جوانان تکنیکی و خوش استیل فولاد خواهد شد.

سپاهان خوب می‌داند که مشکل اصلی آنان در زمان دفاع است در حالی که گردان هنوز نتوانسته نیم فصل کابوس‌وار خود را در پرسپولیس فراموش کند خط دفاع آنان نیز خیلی متزلزل نشان می دهد.

خط حمله قدرتمند و سرعتی فولاد با حضور آرش افشین‌، پری‌یرا و اسماعیل شریفات که توسط بختیار رحمانی به خوبی تغذیه می‌شوند می‌تواند دردسرهای زیادی برای قهرمان فصل پیش ایران به وجود بیاورد .

تراکتورسازی – پیکان

سایپا - تراکتورسازی

بازی دوتسم سایپا و تراکتورسازی درهفته هجدهم که با نتیجه مساوی دو-دو به پایان رسید

تیم پیکان که بعد از شکست در مقابل صبا به تیمهای ته جدول نزدیک شده است می‌داند که شکست در مقابل تراکتور آنها را در شرایط بسیار دشواری قرار می‌دهد.

پیکان تیمی است جوان و کم تجربه که خیلی زود تحت تاثیر شرایط بازی قرار می گیرد. این موضوع باعث شده است که در روند این تیم نوسانات زیادی مشاهده کنیم.

در طرف مقابل تراکتورسازی با وجود از دست دادن چند بازیکن کلیدی اما هنوز در خط حمله با وجود بازیکنانی مانند سید صالحی، ابراهیمی و لوپز از قدرت کافی برخوردار است. مشکل اصلی تراکتور سازی درون دروازه است جایی که مهدی ثابتی به رغم تجربه فراوان هنوز نتوانسته خیال آنها را در درون دروازه راحت کند.

در روز دوشنبه تراکتورسازی برای اینکه از کورس قهرمانی جا نماند باید در حضور تماشاگران خودی پیکان را شکست دهد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.