فصل نقل انتقالات زمستانی فوتبال؛ خریدی که می‌ارزد؟

به روز شده:  13:04 گرينويچ - چهارشنبه 02 ژانويه 2013 - 13 دی 1391
فرناندو تورس

فرناندو تورس در ژانویه 2011، در ازای پنجاه میلیون پوند از لیورپول به چلسی رفت.

از فرناندو تورس تا آندره آرشاوین، هر سال در فصل نقل انتقالات زمستانی یک یا دو انتقال چشمگیر وجود دارد ولی موضوعی که باید به آن توجه کرد این است که خرید‌های ماه ژانویه موفقیت تیم‌ها را تضمین نمی کند.

شایعات و خبرهای مربوط به نقل و انتقالات، هفته‌ها پیش از آغاز رسمی موعد خرید و فروش بازیکنان منتشر شده است. فصل نقل و انتقالات زمستانی در اروپا، از اول ماه ژانویه آغاز می‌شود و تیم ‌ها تا آخر این ماه فرصت دارند تا بازیکنان مورد نظر خود را جذب کنند.

ده سال از اجرای قانون جدید نقل و انتقالات در لیگ برتر انگلستان می گذرد و همچنان دیدگاه در مورد آن متفاوت است؛ موافقان و مخالفان در هر سو با استدلال‌های مختص به خود در شرایطی برابر قرار دارند.

در این ده سال تیم‌های لیگ برتر انگلستان، ۹۲۵ میلیون پوند در دوره زمستانی خرید و فروش بازیکنان هزینه کردند که در مقایسه با رقم ۳ میلیارد و شصد و هشتاد و پنج در فصل نقل انتقالات تابستانی رقم بسیار ناچیزی است.

با توجه به افزایش رقم کلی خرید و فروش بازیکنان در ماه ژانویه در سال‌های گذشته، به نظر می‌آید امسال تیم‌ها ماه شلوغی در پیش خواهند داشت.

دمین کومولی رئیس سابق باشگاههای لیورپول و تاتنهام درباره نقل و انتقالات این فصل گفته است:"فرصت‌ خرید و فروشی که در این فصل وجود دارد پیش از این وجود نداشته است"

او علت افزایش این فرصت‌ها را قرارداد جدید حق پخش تلویزیونی می داند:" با قرارداد جدید ۳ میلیارد پوندی (پنج میلیارد دلار) حق پخش تلویزیونی بازی‌های لیگ برتر، باشگاه‌های این لیگ تصویر روشنی از درآمد خود در سه سال آینده دارند و می دانند که می توانند پول زیادی خرج کنند."

اما تنها توانایی مالی بیشتر باشگاه‌های انگلیسی نیست که آنها را به مرکز نقل و انتقالات زمستانی فوتبال بدل می کند، کومولی در این‌باره می گوید:" علاوه بر این سایر کشورهای اروپایی با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند."

باشگاه‌های مختلف در فرانسه، اسپانیا، پرتغال، بلژیک، هلند، و ایتالیا چشم‌شان به لیگ برتر انگلستان است و می گویند "شما هر بازیکنی را که می خواهید می توانید داشته باشید"

زمان نقل و انتقالات در ژانویه در بین همه پر طرفدار نیست، اما بی شک بر چشم انداز لیگ برتر انگلستان تاثیر خواهد گذاشت.

دوره نقل و انتقالات زمستانی می تواند باعث نجات و یا حتی قهرمانی یک تیم شود، این دوره کمکی است برای فرار از سقوط و در برخی مواقع هم سرمایه گذاری بی فایده.

تونی پیولیس، سرمربی استوک سیتی درباره ماه ژانویه می گوید:"من دوست دارم به سیستم قدیمی باز گردم وقتی که دوره نقل و انتقالات از تابستان شروع می شد و در ماه مارس سال بعد به پایان می رسید."

او درباره علاقه مندی اش به شیوه قدیمی نقل انتقالات می گوید:" اگر شما بازیکن مصدوم و یا خارج از فرم در تیم داشته باشید، باید در ژانویه بازیکن بخرید. بنابراین شما آنها در فشار مضاعفی قرار می دهید تا در کمترین زمان ممکن تاثیر خود را نشان دهند."

البته مربی استوک معتقد است که اگر باشگاهی در ژانویه بازیکنان خوبی بخرد، نتیجه‌اش را در ادامه فصل می بیند.

ماه ژانویه به سه دلیل دوره پیچیده‌ای برای نقل و انتقالات بازیکن است؛ اول اینکه به نسبت دوره تابستانی فصل نقل و انتقالات بازیکنان، باشگاه در ماه ژانویه تنها یک ماه برای خرید بازیکنان مورد نظر خود فرصت دارند.

دوم بازیکنان تیم‌هایی که در رقابت‌های مختلف اروپایی حضور داشته‌اند، نمی توانند با پیراهن تیم دیگری در همان مسابقات شرکت کنند، این موضوع انتخاب بازیکن خوب را برای تیم‌ها مشکل می کند.

و سوم باشگاه‌ها به دلیل اینکه نیمی از فصل را در پیش دارند، ترجیح می‌دهند که بازیکنان خوب و موثرشان را حفظ کنند.

با توجه به تمام مسایلی که دوره نقل و انقالات در ماه ژانویه دارد، امسال بسیاری از تیم ها برای جبران ضعف‌های خود وارد بازار خرید و فروش بازیکن خواهند شد.

چلسی و مالک متول روس آن رومن آبراموویچ در مرکز اخبار مربوط به نقل و انتقالات هستند. آرسنال که در چهار هفته اخیر بازی‌های خود را با پیروزی پشت سر گذاشته یکی دیگر ار تیم های پرکار این دوره خواهد بوذ.

تاتنهام، منچستر سیتی و لیورپول هم به مانند سال‌های گذشته ممکن است در این دوره خرید و فروش‌های تاریخی بکنند.

نیوکاسل و آستون ویلا هم که در بازی‌های اخیر شکست‌های سنگینی خوردند برای بهبود وضعیت خود وارد بازار نقل و انتقالات خواهند شد.

سایر تیم‌های لیگ برتر هم با توجه به بودجه و وضعیت خود در جدول، در این دوره بی کار نخواهند بود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.