لیگ برتر فوتبال ایران و روزهای حساس پیش رو

به روز شده:  17:28 گرينويچ - پنج شنبه 03 ژانويه 2013 - 14 دی 1391

لیگ برتر فوتبال ایران به روزهای حساس خود نزدیک می شود. با پیروزی‌های اخیر استقلال و فولاد و نتیجه‌گیری نسبتا ضعیف سپاهان در چند بازی گذشته از حالا باید فولاد را رقیب جدی استقلال در کورس قهرمانی دانست.

اما نباید فراموش کنیم که سپاهان به رغم نتایج نه چندان دلچسب، هنوز یکی از مدعیان اصلی قهرمانی است.

باشگاه فولاد پروسه‌ای نسبتا طولانی را طی کرده تا به این مرحله رسیده است و قرارگرفتن این تیم در صف مدعیان قهرمانی تصادفی نیست.

تیم اهوازی که سابقه قهرمانی در لیگ برتر را نیز در کارنامه خود دارد از معدود تیمهایی در ایران است که با برنامه ریزی بلند مدت از یک تیم شهرستانی به قطبی جدید در فوتبال ایران تبدیل شده است. این تیم شاید افتخارات زیادی در فوتبال ایران نداشته باشد اما مطمئنا در آینده ای نه چندان دور باید منتظر شکوفایی آنان در فوتبال ایران باشیم. به شرط آنکه روند رو به رشد خود را که بر مبنای یک برنامه ریزی درست و اصولی است، دنبال کنند و با پرورش بازیکنان با استعداد در آکادمی خود به دیگر باشگاهای ایرانی راه درست باشگاه داری را نشان دهند.

در مقاله آینده نگاهی خواهیم داشت به نقاط مشترک فولاد و سوآنسی در لیگ برتر انگلیس که چگونه توانسته است در لیگ پرخرج فوتبال جزیره، فوتبال ناب و تماشاگر‌پسند را با بازیکنانی جوان و ارزان قیمت از خود به نمایش بگذارد .حال نگاهی به هفته بیستم لیگ برتر فوتبال ایران که از روز جمعه پی گیری خواهد شد.

پرسپولیس- گهر دورود

پرسپولیس روز جمعه پذیرای گهر قعرنشین است .تیم گهر نشان داده است که در خانه از پیش بازنده نیست و پیروزی آنان در مقابل تیم خوب راه آهن گواه این ادعاست.

اما در استادیوم آزادی و در شرایط فعلی پرسپولیس نمی‌توان شانسی برای درودی‌ها قائل شد. یحیی‌ گل‌محمدی با هوش سرشار خود و استفاده از تاکتیکی مناسب به خوبی توانسته از بازیکنانش بهترین بازی را بگیرد؛ نیمکت نشینی محسن بنگر در مقابل فجر نشان داد که او به خوبی از شرایظ تیمش آگاهی دارد و در زمان لازم در رفع مشکلات تاکتیکی تیم‎اش از دیسیپلین خاصی نیز برخوردار است.

استفاده از غلامرضا رضایی با سرعت زیادش در کنار کریم انصاری‌فرد یکبار دیگر این موضوع را ثابت کرده است که انصاری فرد در سیستم دو مهاجم به مراتب کارآیی بیشتری دارد که این تصمیم یحیی منجر به شکوفایی دوباره انصاری فرد تا به اینجای کار شده است.

استقلال - ذوب آهن

روز شنبه در استادیوم فولاد شهر ذوب آهن میزبان استقلال است. استقلال در بهترین شرایط خود باید در مقابل تیمی قرار گیرد که به تدریج به خواسته‌های مربی جدیدش نزدیک شده است.

مربی آبی پوشان پایتخت در بازی گذشته زمانی توانست از سد سایپا عبور کند که با تغییر سیستم از ۳-۳-۴ به ۲-۴-۴ لوزی و استفاده از مدافعین کناری در حمله، بهترین بازی را از بازیکنانش گرفت.

در سیستم مورد علاقه قلعه نویی حضور یک بازیکن فیزیکی و بلند قد که در فوتبال اصطلاحا "بلند‌زن" گفته می شود ضروری است که فرزاد حاتمی تا به حال نقش خود را بخوبی ایفا کرده است.

اما مشکل اصلی استقلال در نیم فصل اول عدم حضور بازیکنی خلاق و تنظیم کننده در میانه میدان بود که جباری، گمشده این تیم، در بهترین شرایط به آنان اضافه شده است. در سیستم مورد علاقه سرمربی استقلال این نوع بازیکنان نقشی حیاتی دارند.

در مورد ذوب آهن باید عنوان کرد که بازیکنان این تیم تا حدودی توانسته‌اند خود را با تفکرات فرهاد کاظمی مربی این تیم تطبیق دهند. ذوبی‌ها توانسته‌اند بعد از تعطیلات نیم فصل از دو بازی چهار امتیاز کسب کنند که نشان از سیر صعودی در این تیم است. ذوب‌آهن در فولادشهر برای اینکه دوباره وارد بحران نشود نیاز به امتیاز دارد که کمی دشوار به نظر می‌رسد.

فولاد خوزستان - سایپا کرج

دو تیم خوب و با کیفیت فوتبال ایران روز شنبه در استادیوم انقلاب کرج دیداری حیاتی را برگزار خواهند کرد .فولاد با توجه به پیروزیهای اخیر در بهترین شرایط قرار دارد و از لحاظ روحی و تاکتیکی از برتری چشمگیری نسبت به حریف تهرانی خود برخوردار است.

هر دو تیم با سیستم مشابه ۱-۳-۲-۴ بازی خواهند کرد که با توجه به این موضوع کیفیت بازیکنان فولاد در اجرای این سیستم خصوصا در فاز حمله به مراتب بهتر از سایپایی‌ها است.

سایپا در خط هافبک از کمبود یک بازیکن خلاق مانند بختیار رحمانی فولاد رنج می برد و به رغم دارا بودن بازیکنان با کیفیت، در خلق موقعیتهای گل‌زنی از حریف اهوازی خود ضعیف‌تر به نظر می رسد.

تراکتور سازی تبریز - مس کرمان

مس کرمان بعد از اینکه قاسم پور را از دست داد به لوکابوناچیچ مربی عصبانی مزاج کرووات روی آورد. لوکا که قبلا نیز سابقه مربیگری در مس را دارد، خوب می داند که روزهای سختی را پیش رو خواهد داشت.

مس از لحاظ بازیکن در شرایط خوبی به سر می برد اما مسائل حاشیه ای در اطراف این تیم باعث شده است که همواره آبستن مسائل ریز و درشتی باشد که بر کیفیت این تیم تاثیر منفی گذاشته است.

در هر حال تراکتور نیز این روزها در شرایط خوبی به سر نمی برد به رغم پیروزی این تیم مقابل پیکان، از آن طراوت و شادابی که در اواسط نیم فصل در این تیم مشاهده می شد خبری نیست که امیدوارم هر چه زودتر به روزهای خوب خود بازگردد.

وجود رضا عنایتی در خط حمله کرمانی ها با توجه به دیدار خانگی آنها کفه ترازو را به نفع مس سنگین‌تر می کند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.