فوتبال ایران در سال گذشته میلادی

به روز شده:  19:12 گرينويچ - پنج شنبه 10 ژانويه 2013 - 21 دی 1391

سال دو هزار و دوازده که با شکست و حذف تیمهای فوتبال ایران در مسابقات مختلف آسیائی همراه بود، چند روزی است که به پایان خود رسیده. ناکامی های فوتبال ایران در سال گذشته؛ با حذف هر سه نماینده اش درمسابقات قهرمانی باشگاه های آسیا شرو ع شد.

ابتدا دو تیم استقلال و پرسپولیس با شکست مقابل سپاهان اصفهان و الاتحاد عربستان در مرحله یک هشتم نهائی حذف شدند و سپس سپاهان اصفهان با شکست مقابل الاهلی عربستان در مرحله یک چهارم نهائی باشگاه های آسیا از دور مسابقات، کنار رفت.

نوارشکست تیم های ایرانی؛ با شکست تیم ملی جوانان مقابل کره جنوبی و حذف در مرحله یک چهارم نهائی مسابقات قهرمانی جوانان آسیا ادامه یافت و با شکست تیم ملی فوتبال بزرگسالان مقابل لبنان و ازبکستان در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل؛ این نا کامی ها به اوج رسید.

تنها نکته روشن برای فوتبال ایران در سال میلادی گذشته؛ صعود تیم ملی نوجوانان ایران به جام جهانی ۲۰۱۳ امارات بود. ایران که خود میزبان مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا در تهران بود، با صعود به جمع چهار تیم پایانی آن مسابقات، جواز حضور در جام جهانی ۲۰۱۳ را بدست آورد.

نوجوانان ایران؛ در بازی نیمه نهائی مقابل ازبکستان به خاطر نداشتن تجربه کافی برای بازی های بین المللی؛ با ارائه یک بازی احساسی، شکست خوردند و به فینال نوجوانان آسیا راه پیدا نکردند.

کسب تجربه از بازی های بین المللی برای بازیکنان تیمهای پایه در فوتبال، امری ناشناخته و یا فراموش شده در فوتبال ایران است. در فوتبال امروز دنیا، توجه به تیم های پایه در اولویت مدیران باشگاه ها برای برنامه ریزی سالیانه قرار دارد.

برای مثال؛ باشگاه کایزرسلاوترن آلمان تنها با تیم زیر ۱۱ ساله هایش، هر سال دست کم در یک تورنمنت بین المللی برای این رده سنی شرکت میکند. شرکت باشگاه ها در مسابقات بین المللی که برای تیم های پایه برگذار میشود، علاوه بر بازیکن سازی برای آینده باشگاه ها، یک نوع پشتوانه سازی برای تیمهای ملی پایه هم بشمار میرود.

بازیکنان تیم های پایه که بازی مقابل همسن و سالانشان را در مسابقات مختلف بین المللی تجربه کرده باشند، به خود باوری میرسند و هنگامی که برای اولین بار در ترکیب تیم ملی قرار میگیرند، بدون ترس و با اعتماد به نفس به توپ ضربه میزنند.

کسب تجربه در مسابقات بین الملی مسئله ای است که کارلوس کی روش در مصاحبه اش با تلویزیون بی بی سی فارسی به خوبی به آن اشاره کرده است.

کارلوس کی‌روش، بخشی از مشکل پایه ای تیم ملی ایران را تجربه کم بین المللی بازیکنان جوان و نبود لیگ رقابتی در سطح نوجوانان و جوانان در ایران می داند و می گوید که بازیکنی که قبل از ورود به تیم ملی تجربه بین المللی نداشته باشد، پیراهن تیم ملی برایش "سنگینی" میکند.

توجه به فوتبال پایه از چنان اهمیتی در دنیا برخوردار شده که کنفدراسیون فوتبال آسیا؛ سال ۲۰۱۳ را به نام فوتبال پایه در آسیا نامگذاری کرده است.

کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه ای به فدراسیون های عضو آورده است؛ در راستای ارتقای فوتبال آسیا در سطح جهانی و ترویج فوائد اجتماعی فوتبال؛ سال ۲۰۱۳ را سال فوتبال پایه کنفدراسیون آسیا اعلام میداریم تا بر این موضوع تاکید داشته باشیم که این ورزش برای همه قابل دسترس است.

کنفدراسیون فوتبال آسیا همچنین روز ۱۵ مه سال ۲۰۱۳ که مصادف با روز جهانی خانواده است، روز فوتبال پایه کنفدراسیون آسیا نامگذاری کرده است.

ای کاش بعضی مدیران پر ادعای باشگاه ها؛ به جای واکنش منفی به سخنان منطقی کارلوس کی روش و شکایت از او به فیفا، سری به مسابقات جوانان تهران میزدند که تیم‌ها فصل را آغاز کرده و ۴ بازی انجام داده‌اند و حالا ۳ ماه است برای بازی بعدی تمرین می کنند اما خبری از انجام مسابقه نیست!

ای کاش در سالی که به نام فوتبال پایه در آسیا نامگذاری شده و فوتبال را برای همه قابل دسترسی میداند؛ کسی از علت تعطیلی باشگاه آرارات تهران که متعلق به هموطنان ارمنی زبان بود بپرسد و از نبود بازیکن سازی در تیمهای پایه آن که روزگاری در همه رده ها فعال بود سخن بگوید!

براستی در سال فوتبال پایه که قرار است برای همه در دسترس باشد؛ برنامه فدراسیون فوتبال ایران در این سال برای تیم های پایه دختران چگونه تدوین شده است؟

در روز ۱۵ مه مصادف با روز جهانی خانواده که از طرف کنفدراسیون فوتبال آسیا به نام روز فوتبال پایه نامگذاری شده، آیا اجازه ورود خانواده ها به میادین فوتبال را برای تماشای بازی بچه هایشان خواهند داد؟

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.