نخستین گراند اسلم ۲۰۱۳؛ بزرگان تنیس در ملبورن

به روز شده:  19:12 گرينويچ - جمعه 11 ژانويه 2013 - 22 دی 1391

سال گذشته، سال ماری و جوکوویچ بود

یک سال پیش ورزشگاه تنیس ملبورن در استرالیا صحنه نمایشی استثنایی از تنیس بود.

دو غول تنیس جهان، هر دو در اوج، در فینال مسابقات جام آزاد استرالیا حدود ۵ ساعت نفس را در سینه میلیون ها علاقمند این ورزش در سراسر جهان حبس کردند. نوواک جوکوویچ مرد اول تنیس جهان از صربستان در برابر رافائل نادال از اسپانیا که مقام اولی رده بندی جهانی را در چند شکست پیاپی در فینال تورنمنت های عمده جهان تقدیم جوکوویچ کرده بود.

هر دو قهرمان طی این مسابقه از هرچه که داشتند مایه گذاشتند و در آخر با اینکه جوکوویچ پیروز از زمین بیرون آمد، روشن بود که دوران تفوق او بر نادال به سر آمده است. در واقع هم این آخرین پیروزی او بر نادال بود و چهار ماه بعد در مسابقات مسترز موناکو و چام آزاد فرانسه، رولان گاروس، این نادال بود که زمین مسابقه را جام در دست ترک کرد. اما خاطره مسابقه ملبورن در یاد علاقمندان تنیس مانده است.

متاسفانه امسال تکرار این نبرد بزرگ امکان پذیر نیست. نادال پس از پیروزی در رولان گاروس در دور دوم ویمبلدون شکست خورد و به سبب ناراحتی زانو دیگر در هیچ مسابقه ای شرکت نکرد و تا یکی دو ماه دیگر هم غایب خواهد بود. اما کم نیستند بازیکنانی که آماده اند تا جای خالی او را در رقابت با جوکوویچ پر کنند.

اندی ماری بریتانیایی، نفر سوم رده بندی جهانی، سال پرباری را پشت سر گذاشته و با روحیه ای قوی و بدنی در اوج آمادگی به ملبورن می رود. او با این که سال گذشته در فینال ویمبلدون مغلوب راجر فدرر قهرمان نامدار سوئیس شد، این شکست را در فینال المپیک جبران کرد و بعد در جام آزاد آمریکا، یو اس اوپن، نفر اول جهان جوکوویچ را شکست داد و برای اولین بار صاحب یک جام گرانداسلم شد.

قهرمان در کنار قهرمان

جای خالی نادال در مسابقات بزرگ به خوبی دیده می شود

ماری در چند سال گذشته تنیس بی نقصی بازی می کرد اما از لحاظ روحیه و قوت بدنی در مقابل حریفات قدری چون فدرر و نادال و جوکوویچ کم می آورد. حالا از زمانی که به ایوان لندل قهرمان سابق جهان روی آورده و او را به عنوان

مربی خود استخدام کرده به نظر می آید که این کمبودهایش جبران شده و می تواند پابه پای بزرگان پیش برود.

البته در این میان موفق ترین بازیکن تاریخ تنیس جهان نیز همچنان سرحال و قبراق در پی به دست آوردن هجدهمین جام گرانداسلم خود است. راجر فدرر نفر دوم جهان که سال گذشته یک بار دیگر در ویمبلدون به پیروزی رسید و چند ماهی هم در صدر رده بندی ایستاد و رکورد دیگری را شکست با این که نزدیک به ۳۲ سال دارد شاید از سرعتش کاسته شده باشد اما اشتهایش برای پیروزی همچنان باقی است و به عنوان با تکنیک ترین بازیکن جهان همیشه احتمال پیروزی اش وجود دارد.

در سال گذشته چهار نفر اول رده بندی جهانی مردان هریک صاحب یک جان گرانداسلم شدند: جوکویچ در استرالیا، نادال در رولان گاروس، فدرر در ویمبلدون و ماری در آمریکا. حالا با غیبت نادال مدعیان اصلی به ترتیب جوکوویچ، ماری و فدرر هستند. اما احتمال پیروزی داوید فرر اسپانیایی، خوان مارتین دل پوتروی آرژانتینی، جو ولفرید سونگای فرانسوی و تامس بردیچ چک را هم نباید از نظر دور داشت.

قهرمانی در دو گراند اسلم و مدال طلای المپیک سهم سرینا ویلیامز در سال گذشته بود

در میان زنان هم رقابت اصلی بین سه نفر اول رده بندی جهانی است: ویکتوریا آزارنکا از بلاروس نفر اول جهان و مدافع عنوان قهرمانی، ماریا شاراپووای روس نفر دوم رده بندی و سرینا ویلیامز قهرمان سابق جهان از آمریکا که سال گذشته پس از شکست در رولان گاروس در ماه مه، همواره پیروز ماند.

در حالی که سرینا در اوج است و شاراپووا هم در آمادگی کامل به سر می برد و به نظر می آید که فقط در برابر حریف آمریکایی اش کم می آورد، بعید به نظر می رسد که آزارنکا بتواند با موفقیت از مقام قهرمانی خود در استرالیا دفاع کند. اما در هر حال او بخت اصلی قهرمانی است و به احتمال زیاد خواهد توانست تا نیمه نهائی بدون مشکل پیش برود.

در تنیس زنان، اگر شاراپووا و ویلیامز را کنار بگذاریم، بقیه بازیکنان رده بالا اختلاف کیفیتی چندانی با هم ندارند. به همین جهت می توان احتمال داد که بازیکنانی چون رادوانسکا، کربر، لی نا، کویتووا و وزنیاکی هم بتوانند تا مراحل بالای تورنمنت برسند ولی این که بتوانند از شاراپووا یا ویلیامز بگذرند، حرف دیگری است.

در هرحال از روز دوشنبه چهاردهم ژانویه تمام بزرگان تنیس جهان، به غیر از نادال، در ملبورن گرد هم می آیند تا اولین تورنمنت عمده جهان در سال ۲۰۱۳ را برگزار کنند. نتیجه این مسابقات هرچه که باشد، علاقمندان تنیس در سرتاسر جهان برای دو هفته شاهد مبارزات پرهیجانی در ملبورن خواهند بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.