التهاب در فوتبال ایران در کنار برگزاری منظم لیگ برتر

به روز شده:  16:13 گرينويچ - شنبه 12 ژانويه 2013 - 23 دی 1391

دور رفت دیدار سپاهان و ذوب آهن ۴-۰ به نفع سپاهان تمام شد

هفته بیست و یکم لیگ برتر فوتبال ایران روز یکشنبه در شهرهای مختلف ایران پی‌گیری خواهد شد. با توجه به حساسیت مسابقات حذفی و برگزاری منظم لیگ، فوتبال ایران روزهای پر التهابی را پشت سر می گذارد.

در این بین حرف و حدیث های فراوان پیرامون اعضای فدراسیون فوتبال ایران مبنی بر بازنشستگی تعدادی از آنان نشان دهنده مشکلاتی است که فوتبال ایران دچار آن است. مسئول برگزاری لیگ برتر فوتبال، غلامرضا بهروان، به صورت ضمنی تحت فشار بودن خود را جهت استعفا تایید کرده است.

آقای بهروان را از سالیان بسیار دور زمانی که نوجوان بودم خوب به خاطر می‌آورم. شخصیتی کاملا ورزشی که از داوران قدیمی و خوشنام استان نیز به حساب می‌آید. او سالیان درازی است که به عنوان رئیس هیئت فوتبال مازندران در حال فعالیت است و از معدود اعضای فدراسیون فوتبال است که کاملا به جو فوتبال ایران آشنایی داشته و سعی دارد با اجرای بدون کم و کاست قانون به فوتبال نسبتا از هم پاشیده ایران سروسامانی دهد.

این در حالی است که تعدادی از تیم‌های انتهای جدول و مسئولان خارج از حیطه فوتبال سعی بر این دارند تا با کم کردن تیم‌های سقوط کننده، شانس خود را جهت بقا افزایش دهند که امیدوارم مسئولان برگزاری لیگ تحت تاثیر قرار نگرفته و با اجرای صحیح قانون در افزایش کیفیت فوتبال ایران کوشا باشند.

داربی اصفهان سپاهان- ذوب آهن

دو تیم اصفهانی یکشنبه در استادیوم فولادشهر( زمین اختصاصی ذوب آهن) داربی این هفته لیگ را برگزار می‌کنند.

در مسابقه رفت، ذوب آهن شرایط خوبی نداشت و با سه گل مغلوب سپاهان شد اما در این دیدار سبز‌پوشان اصفهانی نسبت به بازی گذشته پیشرفت چشمگیری داشتند.

در مقابل سپاهان از روزهای اوج خود فاصله گرفته است. ذوب آهن با جذب شاهین بیاتی‎نیا، کاظم برجلو، علیرضا محمد و فوفانای ساحل عاجی تا حدودی توانسته کمبود تجربه را در تیم خود جبران کند. حضور این بازیکنان در کنار جوانان با کیفیتی مانندمحسن مسلمان، احسان پهلوان و خصوصا پیام صادقیان روز‌های خوبی را برای این تیم نوید می‌دهد.

در مورد پیام صادقیان باید اشاره کنم که این جوان با استعداد فرزند یکی ازفوتبالیست‌های فقید شهر تبریز است. در چند مسابقه از لیگ سراسری قدس تجربه بازی مقابل پدرش را داشته‌ام. او به راستی جانشینی شایسته برای مرحوم حسن صادقیان است.

سپاهان در این فصل مشکلات فراوانی را در ترکیب تیمی خود حس می کند. این تیم سعی کرده است با بازی دادن به تعدادی جوان آینده دار مانند سردار آزمون و ایران نژاد، مشکلات تیمی خود را برطرف کند که بسیار امیدوارکننده است. اما مشکلات خط دفاعی این تیم هنوز پابرجاست. در این مسابقه نمی‌توان ذوب آهن را به صرف جایگاهش در جدول از پیش بازنده دانست.

مشکلات خط دفاعی سپاهان و حضور بازیکنانی مانند فوفانا و پیام صادقیان در پیشانی خط حمله ذوب آهن می‌تواند در نتیجه بازی تاثیرگزار باشد.

پرسپولیس- صبا قم

صبا یکشنبه در استادیوم یادگارامام قم میزبان تیم آماده وکاملا دگرگون شده پرسپولیس است.

موضوعی که باید در مورد صبا اشاره کنم حرکت کاملا درست و اصولی صمد مرفاوی در ارتباط با کنار گذاشتن دو بازیکن این تیم به دلیل بی‌انضباطی است. با شناختی که از صمد مرفاوی دارم باید به کارنامه مربی گری او امتیازی بزرگ اضافه کرد.

در شرایطی که صبا روزگارسختی داشت، مرفاوی از اصول مربی‌گری‌اش کوتاه نیامده و در حالی که مسئولین این تیم به جای پشتیبانی، دنبال جانشینی برای او بودند با اعتقاد به کارش، سرانجام توانست علاوه بر اینکه از بحران بوجود آمده به سلامت عبور کند درسی به دیگر مربیان بدهد که بر خواسته بر حق خود پافشاری کنند.

صبا که در چند بازی گذشته نتایج نسبتا خوبی کسب کرده است و توانسته در انزلی بر ملوان غلبه کند خیلی بدشانس است که این روزها باید در مقابل پرسپولیس قرار بگیرد.

قرمزپوشان پایتخت در چند بازی گذسته خود در مقابل نفت تیمی کاملا منظم و با برنامه نشان دادند. نوع حرکت هافبک‌های این تیم در زمان حمله خصوصا در گل اول آنان مقابل نفت، نشان از پیشرفت قرمز پوشان در امور تاکتیکی داشت که باید به یحیی گل محمدی در این مورد تبریک گفت.

استفاده از عمق خط دفاعی حریفان با حرکات ترکیبی بین مهاجمین و هافبک‌ها از ابزارهای مهم پرسپولیس برای رسیدن به گل است که مرفاوی و کادر فنی صبا باید در نظر داشته باشند.

تصویر آرشیوی بازی تراکتورسازی - راه‌آهن

تراکتورسازی- راه آهن

تیم تراکتورسازی در مقابل مس تیمی پرقدرت و تکنیکی بود. مشکل تیم تبریزی در این دوره از مسابقات به مانند سالهای قبل نوساناتی است که این تیم دچار آن می شود.

تراکتور با هدایت تونی، فوتبالی زیبا و تماشاگر پسند ارائه می‌دهد. قرمزپوشان تبریزی اگر بتوانند بر این نوسانات گاه و بیگاه خود غلبه کنند می توان این تیم را از رقیبان اصلی در کسب مقام قهرمانی دانست.

راه آهن در نیم فصل دوم با جذب چند بازیکن پرسپولیس مانند حمید علی عسگر، سامان آقازمانی و ایگورکاسترو از ذوب آهن سعی کرده است تا مشکلات خط هافبک خود را برطرف کند اما تا به اینجای کار و

بعد از شروع نیم فصل این تیم نتایج خوبی کسب نکرده است.

خبرخوش برای راه آهن بازگشت بازیکن جوان و با آتیه آنان، امید عالیشاه است. در صورتی که او به آمادگی کامل برسد می‌تواند مهره‌ای کلیدی برای علی دایی در بازی‌های آینده باشد.

با توجه به برگزاری این مسابقه در تبریز و شرایط به نسبت خوب آذری‌ها، یاران دایی روز دشواری را پیش رو خواهند داشت.

استقلال - مس

استقلال در بازی قبلی مقابل ابومسلم یک بازی کاملا تاکتیکی و از پیش برنامه‌ریزی شده را به نمایش گذاشت.

در تیم استقلال مهره های این تیم به تدریج به نوع بازی یکدیگر آشنایی پیدا کرده اند. جواد نکونام و مجتبی جباری در نیمه دوم بازی با ابومسلم تمام تاکتیکهای تیمی استقلال را به نحو شایسته در زمین پیاده می‌کردند.

صرف نظر از گلزنی های فرزاد حاتمی ، نوع بازی نکونام که مانند زمانی که در اوساسونا بازی می‌کرد و حضور همیشگی او در کنار بازیکن صاحب توپ به همراه حمایت همه جانبه مجتبی جباری در نیمه دوم بازی، استقلال را به تیمی کاملا زهردار و منسجم تبدیل کرد. بازی این دو در کنار هم می‌تواند روزنه امیدی برای تیم ملی کشورمان در بازی‌های حساس پیش رو نیز باشد.

مس کرمان با بکارگیری لوکا نتوانسته به روند رو به رشدی که قاسم پور در این تیم بوجود آورده است ادامه دهد و نارنجی پوشان کرمانی روز دوشنبه و در استادیوم آزادی روز سختی را پیش رو خواهند داشت نکته قابل توجه حضور چند بازیکن ملی پوش در ترکیب تیم مس است که انگیزه فراوان این بازیکنان و بازی در مقابل سرمربی تیم ملی شاید به کمک این تیم کرمانی بیاید .

فولاد - آلومینیوم هرمزگان

تیم جوان و مدعی فولاد، یکشنبه در اهواز میزبان آلومینیوم خواهد بود.

در بازی گذشته مقابل سایپا، جوانان اهوازی توانستند به یک امتیاز حساس دست پیدا کنند و در حالیکه با یک گل بازی را واگذار کرده بودند با اعتماد به نفس بالای خود توانستند بازی را به تساوی بکشانند که این موضوع می‌تواند نشانی از خودباوری در این تیم جوان باشد.

آلومینیوم با جذب میلاد میرداودی و به تازگی ایموند زاید قصد دارد مشکلات خط حمله خود را برطرف کند که تا حدودی نیز موفق شده است. آلومینیوم زمانی که رو به بازی بسته و دفاعی می‌آورد تیمی بسیار سخت کوش است که به سختی می توان به دروازه آنان راه پیدا کرد اما در شرایطی که این تیم سعی در بازی پایاپای دارد خط دفاع آنان نفوذپذیر به چشم می‌آید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.