لیگ حرفه ای با بازیکنان آماتور

به روز شده:  14:36 گرينويچ - پنج شنبه 17 ژانويه 2013 - 28 دی 1391

استقلال پیش از بازی بزرگ داربی در انزلی میهمان ملوان بحران زده است

هفته بیست و دوم لیگ برتر فوتبال ایران از روز جمعه پی گیری خواهد شد. پیش از آنکه نگاهی به بازی های این هفته لیگ داشته باشیم باید موضوعی را در ارتباط با سطح کیفی مسابقات لیگ برتر بیان کنم که امیدوارم باعث رنجش مربیان لیگ برتر نشود.

کارلوس کی روش سرمربی محترم تیم ملی ایران در مصاحبه اخیر خود نیز اشاره ای به این موضوع داشت. کی روش از زمانی که مسئولیت فنی تیم ملی را بدست گرفت، بیشتر سعی کرد تا ساختار دفاعی تیم ملی را ترمیم کند که نشان از ضعف فوتبال ما در این محدوده است.

در دقیقه بیست و هشتم بازی پرسپولیس و صبا اوج ضعف بازیکنان ما در بالاترین رده از فوتبال کشور مشهود بود.

در حالی که غلام رضا رضایی در پشت مدافعین صبا صاحب توپ شده بود، دو مدافع صبا بر خلاف آنچه که در فوتبال بازیکن صاحب توپ خطرناکترین فرد در این لحظه است، او را رها کرده و بدون اینکه فشاری به او وارد کنند به سمت دیگر رفته و سعی در یارگیری کریم انصاریفرد داشتند که در این مورد نیز موفق عمل نکردند.

نکته جالبتر عملکرد رضایی بازیکن ملی پوش ایران است . او در حالی که هیچ بازیکنی تعقیبش نمی کرد و در موقعیت تک به تک با دروازه بان صبا بود و به راحتی می توانست دروازه صبا را باز کند اما تصمیم خود را برای پاس به انصاریفرد تغییر نداد.

در صورتیکه بازیکنان بزرگ میتوانند در بدترین شرایط بهترین تصمیم گیری را اتخاذ کنند.

امیدوارم مربیان لیگ برتر دراجرای اصول فوتبال که در دفاع و حمله خلاصه میشود بیشترتعمل کنند، زیرا اجرای صحیح اصول اولیه میتواند از فاکتورهای اصلی در پیشرفت فوتبال یک کشور باشد.

بازیهای مهم این هفته لیگ برترفوتبال ایران

فولاد - مس

پرسپولیس پیش از بازی بزرگ داربی در استادیوم آزادی پذیرای داماش گیلان است

مس، جمعه در کرمان میزبان فولاد اهواز است. در بازی گذشته این تیم، یک بازی با کیفیت و با برنامه از خود به نمایش گذاشت که در دقایقی از بازی نیز توانست صدر نشین لیگ را در خانه تحت فشار قرار دهد. مس در حمله از سرعت خوبی برخوردار است و اگر بتوانند برای مهاجم خود، رضا عنایتی ارسال های خوبی بفرستند، مطمئنا این بازیکن میتواند مشکلات مس را در گلزنی بخوبی برطرف کند.

اما مشکل اصلی مس بعد از گذشت 22 هفته از لیگ هنوز پا برجاست. مدافعین مرکزی مس که از کاندیداهای تیم ملی نیز بشمار می آیند در پوشش ها و بازیخوانی ضعفهای فراوانی دارند که در مقابل استقلال در هر دو صحنه گل این نکته به خوبی مشهود بود. اگر مدافعین مس نتوانند این مشکل را برطرف کنند در مقابل مهاجمین سرعتی و با تکنیک فولاد، مانند آرش افشین و اسماعیل شریفات روز سختی را خواهند داشت.

استقلال - ملوان

استقلال پیش از بازی بزرگ داربی در انزلی میهمان ملوان بحران زده است. خوب میدانم که بیشتر بازیکنان استقلال تمام ذهنشان درگیر آن بازی خواهد بود زیرا خودم در این شرایط قرار داشته ام و بعید می دانم که حتی مربیان استقلال نیز بتوانند تمرکز لازم را در این بازی داشته باشند. این موضوع میتواند بر روند این تیم تاثیر منفی بگذارد.

استقلال دارای بازیکنان با تجربه و با انگیزه است که میتوانند هر لحظه نتیجه بازی را تغیر دهند. به رغم گلزنی های خوب برهانی و حاتمی در این روزها، نوع بازی جواد نکونام از عوامل اصلی برتری استقلال در بازیهای اخیر است که میتواند خبری خوش برای فوتبال ملی ایران باشد.

نکته دیگر حضور فرهاد مجیدی و بازگشت دوباره او به جمع آبی پوشان است. این بازی فرصت خوبی برای اوست تا بتواند پیش از بازی با پرسپولیس امیر قلعه نوعی را مجاب کند تا در ترکیب اصلی از او استفاده کند. در مقابل ملوان بعد از پیروزی های متوالی که با حضور محمد احمدزاده بدست آورده بود روزهای خوبی را سپری نمی کند. سپیدپوشان ملوان به رغم دارا بودن بازیکنان خوب و با تجربه دوباره وارد بحران شده اند و یک پیروزی شیرین میتواند آنان را از این شرایط خارج کند. استادیوم تختی انزلی و استقلال تهران بهترین فرصت برای انزلی چی ها است تا بتوانند از این بحران خارج شوند.

تراکتور - نفت آبادان

تراکتور در آبادان و در ورزشگاه تختی این شهر مهمان نفت است. نتایج خوب تراکتور در هفته های گذشته باعث شده است این تیم به مکان دوم جدول صعود کند. شاگردان تونی اگر می خواهند در کورس مدعیان قهرمانی قرار گیرند، نباید در این بازی دست خالی به تبریز بازگردند. شرایط نه چندان مناسب نفت می تواند تا حدودی این موضوع را برای آذری ها دست یافتنی تر کند. نفت آبادان در خانه نتایج خوبی کسب نکرده است و مشکلات خط دفاعی آنان هنوز برطرف نشده است با توجه به خط هافبک قدرتمند تراکتور و گلزنی های خوب سید صالحی درهفته های اخیر نفتی ها باید خیلی هوشیار باشند.

سپاهان - سایپا

دو تیم خوب و برنامه دار فوتبال ما در کرج دیداری حساس را برگذار خواهند کرد. سایپا فصل را خیلی خوب آغاز کرد اما در ادامه نتوانست روند رو به رشد خود را حفظ کند .کمبود تجربه و شناخت حریفان از نوع بازی سایپا شاید از عوامل اصلی سقوط این تیم به میانه های جدول است.

در سایپا سعید دقیقی بیشترین نقش را در گلزنی به عهده دارد که مهار این بازیکن می تواند خط حمله سایپا را تا حدود زیادی کم اثر کند. سپاهان که با خوش شانسی توانست سه امتیاز بازی داربی را از آن خود کند می داند که شکست در این دیدار موقعیت آنها را در جدول به خطر خواهد انداخت. به رغم مشکلات خط دفاعی این تیم، شهاب گردان دروازه بان زردپوشان اصفهانی به تدریج به روزهای خوب خود نزدیک می شود. حضور خلعتبری آماده در کنار سوکای آلبانیایی که بخوبی از طرف نوید کیا حمایت می شوند میتواند سایپا را دچار دردسر کند.

پرسپولیس - داماش

پرسپولیس پیش از بازی بزرگ داربی در استادیوم آزادی پذیرای داماش گیلان است که این موضوع میتواند مد نظر کادر فنی داماش قرار گیرد زیرا حساسیت بازی با استقلال می تواند در روند تیمی قرمزپوشان تاثیرگذار باشد. پرسپولیس بعد از حضور یحیی گل محمدی سعی میکند بیشتر کارهای تاکتیکی اش را در فاز حمله بر روی زمین و از عمق خط دفاعی حریفان انجام دهد که زمین هموار آزادی این اجازه را به بازیکنان این تیم خواهد داد تا به راحتی تاکتیکهای تیمی خود را پیاده کنند.

آمادگی خوب غلامرضا رضایی و دوندگی بی امان او هر خط دفاعی را دچار مشکل میکند. سرعت خوب رضایی اگر با تیز چنگی و هوشیاری کریم انصاریفرد همراه شود مطمئنا داماش شانس چندانی در استادیوم آزادی نخواهد داشت. نباید فراموش کرد که حمید درخشان صرف نظر از انگیزه شخصی در مقابل تیم سابق خود، استاد بازیهای دفاعی و بسته است که باید مورد توجه کادر فنی پرسپولیس قرار گیرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.