آرمسترانگ محرومیت دائم از مسابقات را ناعادلانه خواند

به روز شده:  17:59 گرينويچ - شنبه 19 ژانويه 2013 - 30 دی 1391
لانس آرمسترانگ

آرمسترانگ در مصاحبه تلویزیونی به سوالات اپرا وینفری پاسخ داد

لانس آرمسترانگ، دوچرخه سوار آمریکایی، بعد از اعتراف به دوپینگ در طول دورانی که در رقابت‌های قهرمانی دسته اول جهان رکاب می‌زد، اشتباهاتش را پذیرفت و گفت که خودش را مستحق مجازات می‌داند.

آقای آرمسترانگ از محرومیت مادام العمرش از فعالیت‌های ورزشی با عنوان "مجازات مرگ" یاد کرد.

این دوچرخه سوار ۴۱ ساله در عین حال با ابراز علاقه‌اش به مسابقه می‌خواهد که دوباره شانس شرکت در مسابقات را داشته باشد، هرچند که بعید می‌داند چنین اجازه ای به او بدهند.

او گفت که احساس "ننگ و خواری و شرمساری" می‌کند از کاری که کرده‌ است . آرمسترانگ عمیق‌ترین احساس "حقارت" را لحظه‌ای دانست که از او خواسته شد که از موسسه خیریه "لیواسترانگ" کنار بکشد.

این موسسه توسط خود او بنیانگذاری شده است و در زمینه کمک به بیماران سرطانی فعالیت می‌کند. آرمسترانگ این موسسه را در سال ۱۹۹۷ بعد از غلبه بر سرطان تاسیس کرد.

بعد از اینکه آژانس ضد دوپینگ آمریکا، آرمسترانگ را به دلیل استفاده از داروهای نیروزا متهم کرد و او را از تمام عناوین قهرمانی‌اش خلع کرد، در مدت زمان کوتاهی حامیان مالی خیریه دست از حمایت کشیدند. دورانی که آرمسترانگ از آن به "روز ۷۵ میلیون دلاری" یاد کرد.

لانس آرمستران

آرمسترانگ کناره‌گیری از موسسه خیریه لیواسترانگ را از جمله دشوارترین عواقب کارش دانست

آرمسترانگ گفت که ترک حامیان موسسه کابوس قابل باوری بود اما هیچ‌گاه تصورش را هم نمی‌کردم که خیریه عذرم را بخواهد. او اضافه کرد: "بنیاد خیریه حکم فرزند ششم‌ مرا را داشت و تصمیم به کناره گیری از آن بسیار برایم سخت بود."

او که پس سال‌ها تکذیب کردن استفاده از داروهای نیروزا، بالاخره به دوپینگ در طول سال‌های شرکت در تور دو فرانس اعتراف کرد از تاثیر عواقب دوپینگ بر روی خانواده‌اش گفت.

آرمسترانگ در حالی که تلاش می‌کرد جلوی اشک‌هایش را بگیرد از حمایت خانواده‌اش و باوری که به او داشته‌اند صحبت کرد. از پسرش که از او دفاع می‌کرد و باور نمی‌کرد که پدر "قهرمان"اش با دوپینگ به این عناوین دست یافته است.

او گفت: "به پسرم گفتم که دیگر از من دفاع نکن."

بعد از صحبت در مورد پیامدهای سختی که دوپینگ و فاش شدن آن برای لانس آرمسترانگ داشته است او می گوید که این دوره از زندگی‌اش سخت‌ترین دوره نیست و در ادامه از تجربه سرطان و مبارزه با بیماری به عنوان "بدترین" دوران عمرش یاد می‌کند.

او با اشاره به دوران بیماری‌اش گفت: "من در تاریکی‌ای افتاده بودم که خودم هیچ نقشی در بوجود آوردنش نداشتم و نمی‌دانستم که زنده خواهم ماند یا نه."

آرمسترانگ از اینکه اتفاقات امروز او را مجبور کرده است که به گذشته نگاهی بی‌اندازد ابراز ناحوشایندی می‌کند و می‌گوید که دوست دارد که نگاهش به آینده باشد.

او با اعتراف به اینکه راهش را بعد از مبارزه با بیماری گم کرد، می‌گوید که در عین حال نمی‌توان گفت که در آینده راهم را گم نخواهم کرد. "من تنها می‌توانم آن را کنترل کنم اما نمی‌توانم قول بدهم. پرهیز از لغزش بزرگترین چالش زندگی‌ام در آینده خواهد بود."

آرمسترانگ که در قسمت اول مصاحبه‌اش از "دروغ بزرگ"اش ابراز پشیمانی کرد در عین حال می‌گوید که با نگاهی به گذشته کارش را به عنوان اقدامی برای "هم‌سطح" کردن میدان مسابقه می‌داند تا تقلب.

او در حال حاضر برای همکاری در امور تحقیقی مربوط به دوپینگ ابراز علاقه کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.