رئیس فیفا به دنبال مجازات شدید برای نژادپرستی

به روز شده:  18:57 گرينويچ - 20 ژانويه 2013 - 01 بهمن 1391
سپ بلاتر

سپ بلاتر رئیس ۷۶ ساله فدراسیون فوتبال از سال ۱۹۹۸ تا کنون عهده‌دار این مسئولیت است

سپ بلاتر، رئیس فیفا در شدیدترین اظهارنظرش در مورد حرکات نژادپرستانه، از تشدید تنبیه‌های ورزشی خبر داد. به گفته آقای بلاتر، این تنبیه‌ها از کم کردن امتیاز تا تنزل جایگاه تیم را شامل خواهد شد.

رئیس فدراسیون بین‌المللی فوتبال گفته است بدون مجازات سنگین حرکات نژادپرستانه از صحنه فوتبال محو نخواهد شد.

ماه اکتبر سال جاری، یوفا تیم زیر ۲۱ سال صربستان را به خاطر توهین نژادی به انگلستان جریمه و به بازی پشت درهای بسته محکوم کرد. اما بلاتر در توئیترش گفت: "محرومیت مالی: ناکافی است و مسابقه پشت درهای بسته راه حل خوبی نیست." او در مورد راه جایگزین گفت: "کم کردن امتیاز، تنزل جایگاه تیم."

بلاتر ۷۶ ساله که از سال ۱۹۹۸ ریاست فیفا را به عهده دارد، به خاطر این که به اندازه کافی بر مسائل نژادپرستانه در فوتبال توجه نداشته، زیر تیغ انتقاد بوده است.

او نوامبر سال ۲۰۱۱ بر این موضوع تأکید داشت که مسائل نژادپرستانه در زمین فوتبال وجود ندارد و کلیک اگر هم مشکلی به وجود آید با دست دادن در زمین قابل حل است. هرچند آقای بلاتر بعد گفت این نظرش بد تفسیر شده است؛ اما در عین حال از اظهار نظرش عذرخواهی کرد. رئیس سوئیسی فیفا گفت: "در مورد نژادپرستی نباید هیچ مدارایی صورت بگیرد و در زمین فوتبال بازیکنانی که حرف‌های نژادپرستانه می‌زنند باید از زمین اخراج شوند."

رئیس فیفا، اوایل ماه جاری میلادی، کلیک ترک کردنکلیک زمینکلیک توسط کوینکلیک بواتنگکلیک راکلیک نادرستکلیک دانست. طرفداران تیم دسته‌پایینی پروپاتریا در یک بازی دوستانه با آث‌میلان به بواتنگ "توهین نژادپرستانه" کردند.

آقای بلاتر گفته است او موضوع تشدید تنبیه‌ها را در نشست بعدی کمیته استراتژیک، که سه هفته دیگر برگزار می‌شود، به بحث خواهد گذاشت.

سپ بلاتر همچنین از برنامه خود برای دیدار با میشل پلاتینی، رئیس فدراسیون فوتبال اروپا خبر داد. این دیداد در ارتباط با جریمه ۶۵ هزار پوندی فدراسیون فوتبال صربستان است. تیم زیر ۲۱ سال صربستان در یک رقابت دوستانه مقابل انگلستان بازی می‌کرد که این بازی به درگیری تماشاچیان و گروه مربیان دو تیم ختم شد.

۴ بازیکن صربستان از بازی محروم شدند و دو مربی برای دو سال تعلیق شدند. این تصمیم به اعتقاد خیلی‌ها سهل‌گیرانه بود، مخصوصا در مقایسه با جریمه ۸۰ هزار پوندی بنتنر دانمارکی که به خاطر تبلیغ یک شرکت شرط‌بندی روی زیرپیراهنش جریمه شده بود.

بلاتر اواخر ماه گذشته میلادی گفت مطمئن است که با یوفا در مورد سطحی از مدیریت که شایسته فوتبال است به توافق خواهند رسید. او گفت "مجازات‌ها علیه تبعیض و نژادپرستی بایدبسیار شدید و ناملایم باشد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.