استقلال و پرسپولیس؛ رویارویی هفتاد و ششم

به روز شده:  22:17 گرينويچ - چهارشنبه 23 ژانويه 2013 - 04 بهمن 1391
استقلال و پرسپولیس

استقلال و پرسپولیس هفتاد و ششمین داربی بزرگ تهران را روز جمعه در استادیوم آزادی برگزار خواهند کرد، این اولین باری است که یحیی گل محمدی در سمت سرمربی پرسپولیس داربی تهران را تجربه خواهد کرد.

یحیی خوب می‌داند که پیروزی در این بازی جایگاه او را به عنوان سرمربی در ادامه فصل تثبیت می‌کند و علاوه بر این او را به یک قهرمان در بین تماشاگران پرسپولیس تبدیل خواهد کرد.

اما این روزها خبرهای خوبی ار اردوی استقلالی‌ها به گوش نمی رسد، اختلافات بازیکنان بزرگ و باتجربه این تیم موجب بروز مسایل حاشیه ای فراوانی در اطراف این تیم شده است که امیر قلعه نوعی هر چه سریعتر باید این مشکلات را برطرف کند.

کناره گیری مهدی رحمتی از فوتبال ملی نشانه‌ای از این حاشیه هاست که ریشه اش به اختلافات درون باشگاهی برمی‌گردد امیدوارم مهدی رحمتی پیش از اینکه تصمیم گیری نهایی کند گفت و گویی با مربیان تیم ملی و دیگر مربیان خود داشته باشد چرا که من نیز در مقطعی با تصمیم گیری اشتباه مبنی بر ترک اردوی تیم ملی صدمات جبران ناپذیری را در کارنامه بازیگری خود متحمل شده ام.

نگاهی فنی به این دیدار حساس

با نگاهی به شرایط فنی دو تیم و پیشرفت تاکتیکی آنان خصوصا پرسپولیس، باید منتظر یک بازی دیدنی و تاکتیکی از هر دو تیم باشیم. یحیی گل محمدی از زمانی که هدایت پرسپولیس را بعهده گرفته است به سیستم ۲-۴-۴ لوزی (دیاموند) روی آورده است.

امیر قلعه نوعی سرمربی استقلال علاقه خاصی به این سیستم دارد و در سه سال گذشته با همین سیستم به دو قهرمانی و یک نایب قهرمانی نیز دست یافته است.

نکته قابل توجه در این سیستم عدم حضور گوش‌های کلاسیک(وینگر) است که وظیفه آنان را مدافعان کناری به‌عهده خواهند داشت به همین دلیل نوع بازی این مدافعان می‌تواند یکی از دلایل اصلی برتری یک تیم باشد.

با توجه به اینکه چهار هافبک معمولا در میانه میدان بکار گرفته می‌شوند فضاهای زیادی در کناره های زمین به وجود می آید که باید توسط مدافعان کناری به خوبی پوشش داده شود.

در پرسپولیس مهرداد پولادی وحسین ماهینی که هر دو ازمدافعان ملی پوش ما هستند می‌توانند این نقش را بخوبی ایفا کنند.

حسین ماهینی در جناح راست نسبت به پولادی در چپ نقش پررنگ تری در حمله خواهد داشت. دو مدافع کناری استقلال احتمالا علی حمودی در راست و حسن اشجاری در چپ خواهند بود که بمانند پرسپولیس در جناح راست نقش بیشتری در حمله خواهند داشت. پولادی ذاتا از خاصیت دفاعی برخوردار است اما اشجاری به دلیل شرایط سنی سعی می‌کند کمتر در حمله شرکت کند .

کلید پیروزی

صرف نظر از مدافعان کناری، کلید پیروزی این دیدار در دستان هافبک‌های دو تیم است. آرایش احتمالی خط میانی پرسپولیس با رضا حقیقی به عنوان هافبک دفاعی، محمد نوری (بازیساز)علی کریمی و پروویچ شکل خواهد گرفت.

در مقابل استقلال با آرایش جواد نکونام،جباری (بازیساز)حیدری و ساموئل بازی را شروع خواهند کرد. نقش حقیقی و نکونام تا حدود زیادی با هم متفاوت است.

حقیقی به عنوان یک هافبک تخریبی در جلوی خط دفاع پرسپولیس انجام وظیفه می‌کند در حالی که نکونام بیشتر به عنوان یک طراح و تنظیم کننده در جلوی خط دفاعی استقلال دستورات تاکتیکی را به تیم مقابل دیکته می‌کند.

محمد نوری و مجتبی جباری تا حدود زیادی نقشی مشابه در این دیدار خواهند داشت بازی‌سازهایی که نقشی اساسی در زمان حمله خواهند داشت.

جباری تا حدودی نسبت به حریف پرسپولیسی خود برتری دارد و در مقابل، نوری نشان داده است که در گلزنی تا به اینجا نسبت به جباری بهتر عمل کرده است ودر محوطه جریمه حریفان نقش پر رنگتری دارد اما مشکل اصلی نوری نوسانات زیادی است که در نوع بازی این بازیکن مشاهده می‌شود. اگر نوری در روز خوب خود باشد می‌تواند یک تهدید جدی برای خط دفاع استقلال باشد.

در مورد دیگر بازیکنانی که در نقش هافبک انجام وظیفه می‌کنند حضور به موقع در حمله و دفاع از وظایف اصلی آنان است.

این هافبک‌ها باید از توان بدنی بالایی نیز برخوردار باشند. پروویچ و در صورت غیبت کریمی، غلامرضا رضایی که ممکن است به خط هافبک اضافه شود در قرمزها و حیدری و ساموئل در استقلال این چنین بازیکنانی هستند.

اما علی کریمی در صورت حضور در این دیدار تا حدود زیادی با این بازیکنان متفاوت است کریمی نقشی حیاتی در این دیدار خواهد داشت، او در هر زمان می‌تواند با حرکات انفرادی خود جریان بازی را عوض کند.

استقلال و پرسپولیس

خط حمله

در خط حمله استقلال آرش برهانی و فرزاد حاتمی در ابتدا به بازی خواهند آمد. در ادامه ممکن است فرهاد مجیدی به عنوان اولین یار تعویضی وارد زمین شود که می‌تواند بار روانی مثبتی برای آبی پوشان در این دیدار به همراه داشته باشد.

خط حمله پرسپولیس را زوج کریم انصاری‌فرد و غلامرضا رضایی و یا هادی نوروزی تشکیل خواهند داد. آرایش خط دفاعی هر دو تیم در استفاده از مهاجمان بسیار مهم است. یحیی گل محمدی در بازی‌های گذشته سعی کرده است تا با بازی‌های ترکیبی در میانه میدان و استفاده از عمق خط دفاع حریفان به گل برسد که تا حدودی نیز موفق بوده است.اما در مقابل صبا و داماش با توجه به تراکم زیاد بازیکنان در میانه میدان این تاکتیک موفقیت آمیز نبود.

پرسپولیسی‌ها در این بازی‌ها مجبور شدند در شرایطی روی به بازی مستقیم بیآورند تا از سرعت رضایی در پشت مدافعان استفاده کنند که تک گل بازی در مقابل داماش نمونه ای بارز از این تاکتیک بود.

امیر قلعه نوعی در این بازی سعی خواهد کرد تا خط دفاعی خود را نزدیک به دروازه بچیند تا علاوه بر اینکه با تراکم زیاد در میانه میدان عمق خط دفاعی تیم را پوشش دهد، فضای پشت مدافعان خود را نیزکم کند.

یحیی اگر هوشیار نباشد وارد تله امیر قلعه نوعی می شود چرا که خط دفاع پرسپولیس برای حمایت خط حمله و هافبک خود در میانه میدان استقرار می یابند. در این صورت فضای زیادی در پشت مدافعان پرسپولیس و نیلسون دروازه بان ایجاد می شود که سرعت خوب برهانی و یا احتمالا مجیدی و پاس‌های دقیق جباری می‌تواند دردسرهای زیادی برای قرمزپوشان به وجود بیاورد بخصوص آنکه سید جلال حسینی و نورمحمدی( بنگر) سرعت زیادی ندارند.

نتیجه گیری

در این دیدار رضا حقیقی می‌تواند برگ برنده پرسپولیس باشد اگر این بازیکن بتواند مجتبی جباری را از جریان بازی خارج کند و ارتباط او را با جواد نکونام قطع کند در روند تاکتیکی استقلال خللی بزرگ به وجود می آید که نمونه آن در بازی‌هایی که جباری حضور نداشت کاملا مشهود است.
در پایان و با نگاهی به نفرات دو تیم، استقلال بر روی نیمکت از بازیکنان با کیفیت تری نسبت به پرسپولیس برخوردار است و این حق انتخاب بیشتر به مربی این تیم اجازه می‌دهد تا در جریان بازی انعطاف پذیری بیشتری د ر سیستم بازی خود به وجود بیاورد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.