هفته بیست و چهارم لیگ برتر؛ دربی شمال به سبک دیگر

به روز شده:  19:59 گرينويچ - دوشنبه 28 ژانويه 2013 - 09 بهمن 1391
ملوان داماش

ملوان و داماش با توجه به شرایط نامساعد هر دو تیم یکی از حساس‌ترین بازی‌های هفته بیست و چهارم خواهد بود.

در هفته گذشته بیشتر خبرگزاری‌های ورزشی داخل و خارج از ایران تمامی تیترهای ورزشی خود را به داربی بزرگ پایتخت اختصاص داده بودند، اما بازی سرد و کسل کننده دو تیم یکبار دیگر موجب افسردگی و دلسردی مشتاقان فوتبال شد.

محافظه کاری مربیان و بازیکنان سرخابی، این دربی هیجان انگیز را به دیداری در حد لیگ‌های دسته پایین تبدیل کرده بود که دو تیم هیچ تفکر از پیش تمرین شده ای در این مسابقه نداشتند.

این بازی علاوه بر اینکه هیچ گلی در بر نداشت به‌ندرت صحنه های خطرناکی نیز در آن بوجود آمد که نشان از بی کیفیتی این مسابقه داشت. تجربه شخصی من حضور در هفت دربی است که نتایج این بازی‌ها نشان از عدم محافظه کاری در نزد مربیان و بازیکنان آنزمان است.

به‌عنوان نمونه در سال۱۳۷۶ و در دربی آنزمان که مصادف با بازی خداحافظی دوست عزیزم فرشاد پیوس بود، زنده یاد ناصرحجازی اولین دربی را به عنوان سرمربی تجربه می‌کردند و به‌خاطر دارم که ناصر خان برای نخستین بار سیستم ۲-۶-۲ را که سیتمی کاملا تهاجمی است و تیم ملی برزیل ابداع کننده آن بود را برای این بازی در نظر گرفت.

به رغم اینکه در پایان با نتیجه ۳-۰ بازی را واگذار کردیم اما شجاعت آقای حجازی قابل تقدیر است که به چنین ریسک بزرگی دست زد.این موضوع می تواند مورد توجه مربیان پرسپولیس و استقلال قرار گیرد که مربیان بزرگ دست به کارهای بزرگ می‌زنند و بیشتر از آنکه به فکر ثبت رکورد و مواجهه نشدن به بحران حاصل از شکست باشند به روح فوتبال که روحیه برتری طلبی است توجه داشته باشند.

ملوان-داماش؛ داربی شمال

سه شنبه ملوان و داماش یکی از حساس‌ترین و جنجالی ترین داربی های کشور را برگزار خواهند کرد.هر دو تیم شمالی در شرایط خوبی قرار ندارند و شکست‌های پی در پی هر دو تیم در هفته های گذشته حساسیت این بازی را دوچندان کرده است چرا که پیروزی در این دیدار می تواند یکی ازآنان را از بحران خارج کند.

ملوان روزهای سختی را سپری می کند. مشکلات مدیریتی یکبار دیگر گریبان این تیم را گرفته است که بر روند فنی این تیم نیز تاثیر منفی گذاشته است. قوهای سپید انزلی به رغم دارا بودن بازیکنانی مانند پژمان نوری، مازیارزارع، حسین بادامکی و مهرداداولادی که از باتجربه های فوتبال ایران نیز به‌شمار می آیند شکست های سنگینی را در بازی‌های آخرشان متحمل شده اند.

این بازی شاید بهترین فرصت برای ملوان باشد تا بتوانند با پیروزی بر رقیب سنتی و دیرینه شان در مقابل تماشاگران خودی از بحران خارج شوند.

داماش نیز شرایط خوبی ندارد و شکست‌های اخیر این تیم موجب شده است که به تیم‌های ته جدولی نزدیک شود .افشین چاووشی در خط حمله و محمد آبشک و محمد رضا مهدوی در خط هافبک به همراه علیرضا نظیف کار در خط دفاعی داماش نیز از باتجربه های این تیم بشمار می روند که می توانند تاثیر بسزایی در روند این بازی داشته باشند.

استقلال- پیکان

استقلال سه شنبه در استادیوم آزادی پذیرای پیکانی است در پنج بازی اخیر خود بازنده بوده. پیکان این روزها در بدترین شرایط قرار دارد و از کاندیدای تیم‌های سقوط کننده به دسته یک بشمار می رود.

جوانگرایی بیش از اندازه و تغییرات فراوان باعث شده است که این تیم روزهای سختی را تجربه کند. شرایط این روزهای پیکان تا حدود زیادی با آستون ویلا در لیگ برتر انگلستان قابل مقایسه است که به دلیل کمبود تجربه در لیگ برتر این تیم در میان تیم‌های انتهای جدول قرار دارد.

فیروز کریمی که به تازگی جانشین ویسی شده است در شرایطی دشوار باید با استقلال بازی کند. مدیر عامل استقلال در توجیه بازی نه چندان دلچسب تیم خود عنوان کرده که کادر فنی قصد نداشته تا قهرمانی لیگ را فدای بازی دربی کنند که این بازی بهترین فرصت برای آنها است تا با شکست سنگین پیکان علاوه بر فراموش کردن بازی بد خود مقابل پرسپولیس جایگاه خود را در صدر جدول نیز تثبیت کنند.

پرسپولیس- فولاد

دو تیمی که سیر صعودی در پیش گرفته اند چهارشنبه در استادیوم آزادی دیداری دیدنی و حساس را برگذار خواهند کرد. فولاد در سیزده هفته گذشته شکستی را متحمل نشده است که نشان از شرایط بسیار خوب این تیم است.

فولاد از معدود تیم‌هایی در ایران است که سیستم تک مهاجم را بخوبی اجرا می‌کند که این برتری به نوع بازی هافبک‌های این تیم برمی گردد.شریفات، پریرا و بختیار رحمانی همواره نقش حمایت کننده از تک مهاجم خود یعنی آرش افشین را به نحو شایسته ایفا می‌کنند.

پرسپولیس در داربی پایتخت تا حدودی از رقیب همیشگی اش بهتر بازی کرد که این موضوع می‌تواند موجب افزایش اعتماد بنفس مربیان و بازیکنان این تیم در بازی پیش رو باشد.

اگر هافبک دفاعی قرمزپوشان بتواند قلب تپنده فولاد(بختیار رحمانی) را از کار بیاندازد خط حمله فولاد تا حدود زیادی بی اثرخواهد شد، اما تنها نقطه ضعف فولاد در پشت مدافعان کناری این تیم خصوصا در جناج چپ آنها است جایی که مهرداد جماعتی حضوری فعال در حمله دارد که این فضا می‌تواند مورد استفاده غلامرضا رضایی قرار گیرد.

صبا- تراکتورسازی تبریز

سه شنبه صبا در قم میزبان تراکتورسازی تبریز است، صمد مرفاوی مربی صبا از بازیکنان جوان خود به‌خوبی توانسته بهترین بازی را بگیرد و با اضافه کردن سهراب بختیاری زاده در خط دفاعی تیم خود کمبود تجربه را نیز جبران کند.

با شناختی که از سالیان دور با نوع بازی و شخصیت این هم تیمی سابق دارم، خوب می‌دانم که چقدر حضور سهراب در نتایج خوب این روزهای صبا موثر بوده است.

میلاد نوری و در بازی گذشته ایمان رزاقی بیشترین سهم را در پیروزی صبا مقابل نفت آبادان داشته اند که می‌تواند مورد توجه کادر فنی تراکتور قرارگیرد.

تراکتور می توانست در هفته گذشته با پیروزی مقابل ذوب آهن به صدر جدول صعود کند که این موقعیت عالی را از دست داد. سید صالحی و فلاویو لوپز مهره های انکارناپذیر در پیشانی خط حمله تراکتور هستند؛ که توانسته اند بیشترین گل‌ها را برای تراکتور بثمر برسانند. تراکتور سازی در حمله بسیارموفق عمل می‌کند و با تعداد نفرات زیاد در هجده قدم حریفان، آنها را تحت فشار قرارمی‌دهد اما با توجه به روند رو به رشد صبا و بازی در قم شاید نتیجه مساوی نیز برای تراکتور ایده آل باشد.

سپاهان- فجرسپاسی

دو تیم خوب و برنامه دار لیگ فوتبال ایران که از نظم تیمی خاصی نیز برخوردار هستند سه شنبه در شیراز با هم بازی خواهند کرد. فجر به رغم از دست دادن بازیکنان کلیدی خود در تعطیلات نیم فصل به مدد تجربه مربی کارکشته خود آقای یاوری بخوبی توانسته به شرایط ایده آل بازگردد و در میانه جدول رده بندی جای گیرد.

اصرار آقای یاوری برای برگزاری بازی‌ها در چمن مصنوعی ورزشگاه دستغیب از عوامل اصلی برتری فجر بر دیگر تیم‌ها است. شرایط خاص این زمین می تواند بر روند تاکتیکی تیم‌هایی مانند سپاهان که بیشتر بر روی زمین کار می‌کنند تاثیرگذار باشد.

سپاهان با یک بازی کمتر و با اختلاف سه امتیاز نسبت به صدرنشین در جایگاه چهارم قرار دارد که پیروزی در این دیدار، آنان را یکباردیگر به‌عنوان مدعی اصلی قهرمانی در کناراستقلال قرار می دهد. محرم نودکیا، محمد رضا خلعتبری، احسان حاج صفی و جواهیرسوکای از مهره های اصلی و تاثیرگذار در نتایح خوب این روزهای سپاهان بشمار می آیند که بازیکنان جوان فجر روز دشواری را در مهار آنها پیش رو خواهند داشت.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.