برگزاری دادگاه پزشک دوپینگ در اسپانیا

به روز شده:  19:27 گرينويچ - دوشنبه 28 ژانويه 2013 - 09 بهمن 1391
اوفمیانو فوئنتس

اوفمیانو فوئنتس متهم است که قانون سلامت اجتماعی اسپانیا را نقض کرده است

دادگاه اوفمیانو فوئنتس پزشک اسپانیایی که به راه اندازی بزرگترین باند دوپینگ متهم است در اواخر ماه مارس (فروردین) برگزار خواهد شد و تعداد زیادی از دوچرخه سواران باید برای ادای شهادت در دادگاه حضور پیدا کنند.

نزدیک به هفت سال پیش پلیس اسپانیا به مطب دکتر فوئنتس حمله کرد و ۲۰۰ بسته خون برخی از دوچرخه سواران مطرح را در آنجا توقیف کرد.

دکتر فوئنتس، خواهرش و سه تن از مربیان پیشین دوچرخه سواری متهم به زیر پا گذاشتن قانون سلامت اجتماعی هستند اما او و همدستانش به دلیل اینکه اسپانیا در زمان دستگیری قانون ضد دوپینگ نداشته است، در این رابطه مجرم نیستند.

بنابراین دادستان این پرونده باید اثبات کنند که عمل متهمان جان ورزشکاران را در خطر قرار می داده است.

این پرونده در زمانی دوباره مطرح می‌شود که لانس آرمسترانگ، قهرمان سابق هفت دوره تور دوفرانس بالاخره در گفتگویی با اپرا وینفری پذیرفت که از داروهای غیر مجاز و دوپینگ خونی در دوران دوچرخه سواری خود استفاده کرده است.

رمزهای پنهان پرونده

پلیس اسپانیا در می ۲۰۰۶ با حمله به دفاتر و مطب‌ها و آزمایشگاه‌های متعدد در شهرهای مادرید، ساراگوسا و السکوریال در عملیاتی که ‘پورتو’ نام گرفته بود، ۲۰۰ بسته خون و پلاسمای یخ زده کشف و ضبط کرد.

بر روی این بسته‌ها حروف رمزی که تصور می شد نام مشتریان دکتر فوئنتس است، ثبت شده بود، مشتریانی که ظاهرا همگی ورزشکار بودند. این ورزشکاران حالا متهم به استفاده از یکی از پیشرفته ترین شیوه های دوپینگ هستند.

دوازده دوچرخه سوار از جمله قهرمان سابق تور دو فرانس آلبرتو کونتادور در این پرونده درگیر هستند، کونتادور قرار است در این دادگاه به‌عنوان شاهد حضور داشته باشد.

آژانس بین المللی مبارزه با دوپینگ در زمانی که این عملیات توسط پلیس اسپانیا انجام شد، گفته بود که این بسته‌های خونی متعلق به ورزشکاران رشته های مختلف از جمله فوتبال و تنیس است

اما این دادگاه به طور مشخص بر روی دوچرخه سوارانی تمرکز خواهد کرد که بر اساس گفته دادستان این پرونده نام آنها بر روی بسته‌های خونی شناسایی شده باشد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.