منچستر یونایتد؛ 'با ارزش‌ترین' باشگاه ورزشی جهان

به روز شده:  17:17 گرينويچ - سه شنبه 29 ژانويه 2013 - 10 بهمن 1391

مالکیت باشگاه منچستر یونایتد در حال حاضر در اختیار خانواده گلیزر است

مجله اقتصادی فوربز اعلام کرده است که منچستر یونایتد نخستین باشگاه ورزشی حرفه ای جهان است که ارزشش از مرز سه میلیارد دلار فراتر رفته است.

بنا بر گزارش این مجله ارزش این باشگاه فوتبال به ۳.۳ میلیارد دلار برآورد شده است.

در گزارشی که روز دوشنبه بر روی وبسایت این مجله منتشر شده آمده که با افزایش اخیر شاخص سهام این باشگاه - که سال گذشته ورود ضعیفی به بورس نیویورک داشته - ارزش این باشگاه از ۳ میلیارد دلار عبور کرده است.

در جدول گرانترین باشگاه ورزشی جهان، دالاس کابویز (در لیگ فوتبال آمریکایی) با فاصله زیاد در رده دوم قرار دارد. به گفته فوربز دالاس کابویز ۲.۱ میلیارد دلار می ارزد.

مالکیت باشگاه منچستر یونایتد در حال حاضر در اختیار خانواده گلیزر است که این باشگاه را در سال ۲۰۰۵ پس از سقوط سهامش در بازار بورس خریدند. سهام منچستر یونایتد بار دیگر در اوت ۲۰۱۲ در بورس نیوریورک عرضه شد که شروع بسیار بدی داشت.

منچستر یونایتد در حال حاضر در صدر جدول لیگ برتر انگلستان قرار دارد

بهای هر سهم این باشگاه در ابتدای عرضه اش در بورس حدود ۱۴ دلار بود که در روزهای اخیر نزدیک به ۱۷ دلار هم رسید. به همین دلیل به ارزش باشگاه و همچنین دارایی های خانواده گلیزر افزوده شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه جورج سوروس، سرمایه گذار سرشناس آمریکایی بخش عمده ای از سهام این باشگاه را یکجا خریده است که گفته می شود از عوامل افزایش بهای سهام باشگاه بوده است.

پولدار اما بدهکار

با این حال این باشگاه همچنان ۵۶۰ میلیون دلار بدهی دارد.

همچنین در خبر دیگری که چند روز پیش منتشر شد، منچستر یونایتد در جدول پر در آمدترین باشگاه ورزشی جهان با در آمدی معادل ۶۰۰ میلیون دلار پس از رئال مادرید و بارسلونا در رده سوم قرار گرفت.

منچستر یونایتد یکی از هفت باشگاه لیگ برتر انگلستان است که در فهرست بیست تایی جدول پر در آمدترین ها جا دارد. بایرن مونیخ، چلسی، آرسنال، منچستر سیتی، آث میلان، لیورپول و یوونتوس در رده های بعدی این فهرست قرار دارند.

منچستر یونایتد که در حال حاضر در صدر جدول لیگ برتر انگلستان قرار دارد، با نوزده قهرمانی رکورد بیشترین قهرمانی در بالاترین لیگ انگلستان (لیگ برتر و دسته یک) را دارد. این تیم سه بار نیز قهرمان جام باشگاه های اروپا (بعدها لیگ قهرمانان) شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.