"فدراسیون کانوی ایران از شرکت در مسابقات بین المللی محروم شد"

به روز شده:  13:12 گرينويچ - چهارشنبه 30 ژانويه 2013 - 11 بهمن 1391

"هیچ ورزشکار ایرانی حق شرکت در هیچ یک از رقابت‌های کانو درسطح جهانی و قاره ای را ندارد"

فدراسیون جهانی کانو ICF در نامه ای به فدراسیون قایقرانی اعلام کرد کانوی ایران تا اطلاع ثانوی از حضور در مسابقات بین المللی محروم است.

پس از برکناری احمد دنیامالی از ریاست فدراسیون قایقرانی در ماه خرداد، مجامع جهانی در این رشته نسبت به این تغییر واکنش نشان دادند و بارها خواستار بازگشت وی به فدراسیون شدند.

آنها همچنین خواستار لغو ریاست محمد شروین اسبقیان شدند که در انتخابات فدراسیون قایقرانی و بدون حضور نماینده کمیته ملی المپیک، به عنوان رئیس فدراسیون قایقرانی ایران انتخاب شد.

بر اساس قوانین، در انتخابات همه فدراسیون‌های ورزشی، نماینده کمیته ملی المپیک باید حضور داشته باشد. اما در این انتخابات به علت اینکه وزارت ورزش اصلاحات کمیته بین المللی المپیک را نپذیرفته بود، نماینده کمیته ملی المپیک در آن انتخابات غایب بود.

آقای دنیا مالی در آستانه المپیک ۲۰۱۲ لندن و در حالی از کار برکنار شد که هنور یک سال به پایان دوره ریاست او باقیمانده بود.

مخالفت با تصمیم مسئولان ورزش تا جایی ادامه یافت که فدراسیون جهانی کانو پس از اجلاس سن پترزبورگ در نامه ای به دبیر فدراسیون اعلام کرد که تمامی فعالیت های کانو ایران در سطح بین المللی تا اطلاع ثانوی تعلیق است.

طبق گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این نامه آمده است:"در کنگره اخیر ICF در سن‌پترزبورگ تصمیم گرفته شد که فدراسیون قایقرانی ایران تا اطلاع ثانوی محروم شود".

در ادامه این نامه نوشته شده است: "این محرومیت به این معناست که هیچ ورزشکار ایرانی حق شرکت در هیچ یک از رقابت‌های کانو درسطح جهانی و قاره ای را ندارد. همچنین ایران هیچ نماینده‌ای در کنگره‌های ICF نخواهد داشت. هیچ بودجه‌ بین‌المللی در اختیار فدراسیون قایقرانی ایران قرار نخواهد گرفت و هیچ سرمربی خارجی نمی‌تواند در ایران مربی‌گری کند."

در ادامه به رفع تعلیق کانو ایران در صورت بازگشت دنیامالی به فدراسیون اشاره شده است: "این وضعیت تا اطلاع ثانوی پابرجا می‌ماند. آقای دنیامالی باید بار دیگر به سمت خود به عنوان رییس فدراسیون قایقرانی ایران برگردد و اگر او شرایط کانو در ایران را تایید کند ICF محرومیت را لغو خواهد کرد."

آقای دنیا مالی تنها یکی از روسای فدراسیون های ورزشی در ایران است که در طی ماه های گذشته با برگزاری انتخابات فدراسیون‌ها آن هم بدون حضور نماینده کمیته المپیک، برکنار شده است.

روسای فدراسیون های دوچرخه سواری، شنا و جودو نیز با روندی مشابه، برکنار شده اند.

به همین دلیل طی ماه های اخیر روند انتخابات روسای فدراسیون ها از سوی مجامع بین المللی، از جمله کمیته بین المللی المپیک IOC، مورد انتقاد های فزاینده قرار گرفت و فدراسیون های ورزشی ایران در خطر محرومیت از رقابت های بین المللی قرار گرفتند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.