بکام چه فایده‌ای برای پاری سن ژرمن دارد

به روز شده:  14:29 گرينويچ - جمعه 01 فوريه 2013 - 13 بهمن 1391

بکام دو فصل با لس آنجلس گالاکسی قهرمان لیگ حرفه ای آمریکا شد

دیوید بکام با ظاهری آراسته و لبخندی دلنشین در کنفرانس خبری دیروز، پنجشنبه ۳۱ ژانویه که در استادیوم پارک دو پرنس، پاریس، برگزار شد حضور یافت.

اما کنفرانس خبری با چنان عجله ای برگزار شد که پس از پایان آن به جای پاسخ، سوال های بیشتری برای رسانه ها مطرح شد. از جمله اینکه اصولا چرا کاپیتان سابق تیم ملی انگلستان تصمیم گرفته است به پاری سن ژرمن بپیوندد.

دیگر اینکه چرا این باشگاه متمول با داشتن آن همه ستاره های جوان فوتبال، حال نیاز به استخدام بکام ۳۷ ساله پیدا کرده است؟ بکام چه نقشی را در پنج ماه آینده و حتی در دراز مدت برای پاری سن ژرمن ایفا خواهد کرد؟

پاری سن ژرمن از سپتامبر ۲۰۱۱ به جذب بکام تمایل نشان داد. در آن زمان لئوناردو، مدیر فنی پاری سن ژرمن به بی بی سی گفت که مایل به جذب ستاره ای است که قبلا هم با او در آث میلان کار کرده و از این همکاری لذت برده است.

بدون شک علاقه شخصی لئوناردو به بکام و ارتباط نزدیک این دو مهمترین دلیل این انتقال بوده است.

در عین حال کارلو آنچلوتی، سرمربی پاری سن ژرمن هم روی بکام تاثیر عمیقی گذاشته است.

بکام روز گذشته در کنفرانس خبری گفت: "کارلو یکی از بهترین سرمربیانی است که تا به حال با او کار کرده ام."

اما با آنکه بکام از همکاری مجدد با آنچلوتی در پوست نمی گنجد، نظر سرمربی سابق چلسی در مورد این انتقال مشخص نیست.

زلاتان ابراموویچ، کاپیتان پاری سن ژرمن است و در تیم خود ستارگانی چون تیاگو ماتئو را رهبری می کند

با آن ۲۰۰ میلیون پوندی که پاری سن ژرمن در طول ۱۸ ماه گذشته صرف استخدام بهترین استعدادهای فوتبال جهان کرده است، آنچلوتی کار سختی برای انتخاب یازده ابر مرد برای تیمش را در پیش دارد.

همین چند ماه پیش (نوامبر) بود که آنچلوتی شایعات مبنی بر انتقال بکام به پاری سن ژرمن را رد کرد و برای ستاره لس آنجلس گالاکسی آرزوی کامیابی کرد.

همچنین او به کرات گفته که پاری سن ژرمن بعد از پرداخت ۳۴ میلیون پوند بابت قرارداد لوکاس مورا، ستاره برزیلی، بازیکنی دیگری را به خدمت نخواهد گرفت.

خبر انتقال بکام به پاری سن ژرمن برای بیشتر فرانسوی های غیر منتظره بود. حتی شاید برای آنچلوتی هم چنین بود.

به نظر دمیان دگور، خبرنگار روزنامه لو کیپ و کارشناس این باشگاه پاریسی، حضور بکام در تیم هیچ کمکی به سرمربی آن نمی کند.

دامیان دگور می گوید: "آمدن بکام به پاری سن ژرمن فقط یک شیرین کاری رسانه ای است. بکام در این مقطع از زندگی حرفه ای اش به چه درد پاری سن ژرمن می خورد؟"

بکام خودش گفته است که جایگاه او در ترکیب اصلی تیم نخواهد بود، که حرف درستی است.

بکام گفته است که جایگاه او در ترکیب اصلی تیم نخواهد بود

با وجود لوکاس، ازکیل لاوسی، جرمی منز، خاویر پاستور، تیاگو ماتئو، مارکو وراتی و کاپیتانی چون زلاتان ابراهیموویچ، بکام با رقابت شدیدی روبروست.

پس در حقیقت فایده بکام این است که بیرون از میدان می تواند روی اعضای تیم تاثیرگذار باشد. زیرا این استعداد های جوان نتوانسته اند تحت رهبری آنچلوتی با هم بجوشند و به یک انسجام گروهی برسند.

ذهنیت فردی آنها باعث شده است که بیشتر به فکر این باشند که برای یکدیگر شاخ و شانه بکشند.

حضور بکام به عنوان یک پیش کسوت با تجربه در تمرین ها ممکن است باعث شود، این جوانان سرکش دست از پا خطا نکنند.

نگرش حرفه ای بکام توام با تجربه و توانایی های او ممکن است به پاری سن ژرمن کمک کند که در دو لیگ داخل فرانسه قهرمان شود و تیمش را حتی به قهرمانی اروپا هم برساند.

بکام گفته است که به یکی دو هفته وقت برای تمرین نیاز دارد و تا قبل از آن در مسابقه ای شرکت نخواهد کرد.

حتی زمانی که کاملا اعلام آمادگی کند و بتواند پا به پای تیم بدود، باز هم بسیاری در فرانسه معتقدند که نقش بکام در پاری سن ژرمن بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.