ایران و بازی انتقامی مقابل لبنان

به روز شده:  17:24 گرينويچ - سه شنبه 05 فوريه 2013 - 17 بهمن 1391
ایران و لبنان

لبنان در مسابقات مقدماتی جام جهانی برای اولین بار ایران را در بیروت شکست داد

روز چهارشنبه در دیداری حساس و انتقامی از سری بازی‌های مقدماتی جام ملتهای آسیا، ایران در استادیوم آزادی مقابل لبنان قرار می‌گیرد. ایران، لبنان، تایلند و کویت در گروه B این دوره از مسابقات قرار دارند که دو تیم به مرحله نهایی جام ملت‌های آسیا راه خواهند یافت.

این مسابقه به دلیل شکست ایران مقابل لبنان در بیروت از سری بازی‌های مقدماتی جام جهانی که اولین شکست تاریخ این کشور نیز به حساب می آید، حساسیت‌های این بازی را دو چندان کرده است.

دیدار با لبنان از دو جنبه برای ایران دارای اهمیت است در وهله اول پیروزی در این دیدار علاوه بر گرفتن انتقام شکست بیروت، موحب افزایش اعتماد به‌نفس بازیکنان ملی پوش در ادامه مسابقات حساس مقدماتی جام جهانی نیز خواهد شد.

ایران باید در خردادماه یکبار دیگر در مقابل این تیم در تهران قرار گیرد و از طرف دیگر با توجه به نبود مسابقات تدارکاتی و دوستانه مناسب، بازی با لبنان می‌تواند محکی جدی برای بازیکنان و کادر فنی تیم ملی ایران پیش از مسابقه این تیم مقابل قطر باشد که در دوحه برگزار می‌شود.

اما این روزها آقای کی‌روش سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند. عذرخواهی این مربی از مربیان لیگ برتری به‌خاطر اظهار نظر او مبنی بر بی کیفیت بودن مسابقات لیگ که منطقی نیز بنظر می‌رسید، تنها به منظور تنش زدایی در شرایط فعلی تیم ملی است.

در حال حاضر به‌غیر از چند تیم، شرایط فعلی دیگر تیم‌های حاضر در لیگ برتر فوتبال ایران چندان مطلوب نیست و ادعای کی‌روش پر بیراه نیست اما این مربی کارآزموده برای آرامش روانی تیم ملی،حرف خود را پس گرفته تا بتواند با آرامش بیشتری به فعالیت خود ادامه دهد .

با تمامی این اوصاف سر مربی با تجربه و بین المللی تیم ملی هیچ وقت از اصول مربیگری خود کوتاه نمی آید و واکنش سریع او به اظهارات مهدی رحمتی و دعوت نکردن او به تیم ملی در حالی که درون دروازه با مشکلات فراوانی روبرو است نشانی از این ادعاست. امیدوارم حرکات این مربی پرآوازه مدنظر دیگر مربیان حال حاضرفوتبال ایران قرار گیرد که علاوه بر نقد و انتقاد به توانایی های فنی و انضباطی او نیز اشاره کنند.

نگاهی به آرایش احتمالی تیم ملی فوتبال ایران

دروازه‌بان

با توجه به فصل کابوس وار شهاب گردان و نیمکت نشینی علیرضا حقیقی در رابین کازان، شانس رحمان احمدی برای ایستادن در دروازه تیم ملی بیشتر از دو گزینه دیگر است. او که سال پیش از ارکان اصلی قهرمانی سپاهان در لیگ برتر بود، امسال در سایپا درخشش فصل گذشته را نداشته است.

شاید نوع بازی مدافعان سایپا از عوامل اصلی افت این دروازه بان باتجربه باشد این دیدار می تواند شروعی دوباره در بازی‌های بین المللی برای رحمان احمدی باشد.

خط دفاع

دعوت دوباره هادی عقیلی به تیم ملی نشان دهنده این است که کی‌روش علاوه بر ترمیم ضعف سرزنی خط دفاع تیم ملی قصد دارد از قدرت سرزنی این بازیکن به همراه سید جلال حسینی در ضربات ایستگاهی نیزاستفاده کند تا شاید بتواند قدرت گلزنی تیم ملی را افزایش دهد.

این بازیکن باتجربه ممکن است جایگزین پژمان منتظری در قلب دفاع تیم ملی شود. اما خسرو حیدری در راست و مهرداد پولادی در چپ کاندیدای اصلی مدافعان کناری محسوب می‌شوند.

خط هافبک

با توجه به بازی‌های پیشین تیم ملی و استفاده از سیستم ۳-۳-۴ ، سه هافبک میانی تیم ملی را جواد نکونام، آندرانیک تیموریان و مجتبی جباری تشکیل خواهند داد.

همکاری خوب جباری و نکونام در استقلال شاید بتواند در فاز حمله به کمک تیم ملی بیاید.حضور خوب جباری در زمان حمله و قدرت طراحی و پاس‌های دقیق این بازیکن مطمئنا می تواند قدرت خط حمله تیم ملی را افزایش دهد.

خط حمله

اشکان دژاگه، رضاقوچان نژاد و در صورت غیبت مسعود شجاعی، محمد رضا خلعتبری احتمالا سه مهاجم تیم ملی را در این دیدار تشکیل خواهند داد.

استفاده از دژاگه در چپ. قوچان نژاد در راست و خلعتبری بعنوان شماره ۹ کاذب می تواند بهترین ترکیب در این دیدار باشد که در صورت تغییر سیستم، فرزاد حاتمی می تواند از دیگر گزینه‌های تعویض باشد.

استفاده از دژاگه و قوچان نژاد در دو جناح می تواند برگ برنده ایران در این دیدار باشد، علاوه بر اینکه این بازیکنان می توانند با حرکت به سمت مرکز زمین از پای تخصصی خود استفاده و دروازه لبنان را تهدید کنند تا فضای لازم را برای مدافعان کناری خود نیز بوجود بیاورند تا با حرکت از پشت آنها و استفاده از فضای بوجود آمده دفاع لبنان را تحت فشار قرار دهند.

در این صورت خلعتبری می تواند با قدرت دریبل خود از آشفتگی خط دفاع لبنان حداکثر استفاده را کند. البته نباید فراموش کنیم که این آرایش براساس بازی‌های قبلی تیم ملی است و امکان دارد که کادر فنی تیم ملی برای این بازی استراتژی دیگری را بر مبنای آمادگی بازیکنان حاضر در نظر بگیرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.