انتقام ایران از لبنان با پنج گل

به روز شده:  19:37 گرينويچ - چهارشنبه 06 فوريه 2013 - 18 بهمن 1391
اشکان دژاگه

اشکان دژاگه در این بازی ستاره تیم ملی ایران بود، او دو پنالتی گرفت و یک پاس گل داد.

تیم ملی ایران در اولین بازی خود در مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵، پنج بر صفر لبنان را در ورزشگاه آزادی تهران در هم کوبید. ایران با سه امتیاز و تفاضل گل بهتر نسبت به کویت در صدر گروه دوم این رقابتها قرار گرفت.

بازی با لبنان برای کارلوس کی‌روش از دو جنبه اهمیت داشت، اول اینکه ایران در شهریور امسال در مقدماتی جام جهانی برزیل یک بر هیچ به لبنان باخته بود و پیروزی در این بازی می توانست انتقام شکست در آن بازی باشد. از سوی دیگر برد در این مسابقه روحیه از دست رفته تیم ملی را به آن باز می گرداند.

ایران در این بازی چهره جدیدی در درون دروازه داشت، رحمان احمدی دروازه‌بان سایپا که پس از خداحافظی مهدی رحمتی از فوتبال و واکنش کارلوس کی‌روش، به دروازه بان اول تیم ملی بدل شده بود.

اما تیم ملی ایران، درست شب از قبل از بازی با لبنان یک حاشیه دیگر هم داشت، هادی عقیلی به خاطر قرار نگرفتن در ترکیب اصلی، اردوی تیم ملی را ترک کرد که واکنش های مختلفی را درپی داشت.

ایران از همان شروع، بازی را تهاجمی آغاز کرد، اشکان دژاگه هافبک فولهام و رضا قوچان نژاد مهاجم استاندارد لیژ بلژیک، بارها دروازه لبنان را تهدید کردند.

در دقیقه ۲۵ بازی رضا قوچان نژاد روی پاس رضا جباری با یک ضربه دقیق از داخل محوطه جریمه توپ را در گوشه دروازه لبنان جا داد و قفل بازی را شکست. این اولین گل ملی قوچان نژاد بود.

سطح بازی اشکان دژاگه مهاجم ایرانی پرورش یافته در آلمان، یک سر و گردن بالاتر از سایر بازیکنان بود. حرکت او در وقتهای تلف شده نیمه اول با خطای مدافع تیم لبنان همراه شد و کمک داور اعلام پنالتی کرد.

جواد نکونام با ضربه‌ای دقیق به گوشه دروازه یوسف محمد دروازه‌بان لبنان، نتیجه بازی را دو بر صفر کرد.

بازیکنان کارلوس کی‌روش در نیمه دوم هجومی‌تر نسبت به نیمه اول بازی کردند و اشکان دژاگه پایه گذار اکثر حرکت‌های هجومی تیم ملی ایران بود.

در دقیقه ۶۰ "نور منصور" مدافع لبنان با گرفتن پیراهن مانع حرکت اشکان دژاگه در محوطه جریمه شد و داور پنالتی اعلام کرد. منصور با گرفتن کارت زرد دوم از بازی اخراج شد و لبنان ده نفره به بازی ادامه داد.

جواد نکونام همانند پنالتی اول، پشت توپ قرار گرفت و دومین گلش در این بازی را به ثمر رساند تا نتیجه سه بر صفر به سود ایران شود.

پس از ده نفره شدن لبنان، حمله‌های ایران بیشتر شد، تنها دو دقیقه پس از گل سوم، بار دیگر حرکت اشکان دژاگه که همه کاره این بازی بود در عمق حرکت کرد. پاس او در دهانه دروازه به رضا قوچان نژاد رسید و او هم با یک بغل پا توپ را وارد دروازه لبنان کرد.

کارلوس کی‌روش پس از به ثمر رسیدن گل چهارم، تعویض های خود را انجام داد و یعقوب کریمی، محمد نصرتی و مهرداد اولادی را به جای مجتبی جباری، پژمان منتظری و اشکان دژاگه به بازی آورد.

ده دقیقه مانده به پایان بازی، حرکت تکنیکی مسعود شجاعی و پاس رو به بیرون او را جواد نکونام به گل پنجم و گل سوم خود تبدیل کرد تا از لبنان بعد شکست بیروت در شهریور ماه انتقام سختی گرفته شود.

ژاپن، کره جنوبی، استرالیا (میزبان بازی‌ها) و کره شمالی چهار تیمی هستند که تاکنون سهمیه حضور در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵ را به دست آورده اند.

۲۰ تیم در ۵ گروه ۴ تیمی برای کسب ۱۰ سهمیه دیگر با هم رقابت خواهند کرد که تیم های اول و دوم هر گروه مسقیم به این رقابت‌ها صعود خواهند کرد.

تیم شانزدهم هم از میان بهترین تیم سوم گروه‌ها مشخص خواهد شد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.