آیا روزهای خوب فوتبال در راه است

به روز شده:  13:41 گرينويچ - پنج شنبه 07 فوريه 2013 - 19 بهمن 1391

نظم و انظباط تیمی و نبود حاشیه های متداول در اطراف تیم راه آهن از نقاط مثبت این تیم است

چهار شنبه گذشته فوتبال ایران شاهد یکی از روزهای خوب خود بود پیروزی پرگل ایران مقابل لبنان یک بار دیگر امیدهای فوتبال دوستان مشتاق ایرانی را برای رسیدن به جام جهانی زنده کرد .نکته قابل توجه در این دیدار درخشش بازیکنان لژیونر شاغل در لیگ اروپا بود که متاسفانه هیچیک از آنها در فوتبال واقعی ایران پرورش نیافته اند بلکه دست پرورده فوتبال با برنامه اروپا هستند که در این مقطع به کمک سرزمین مادری خود آمده اند.

اشکان دژاگه و رضا قوچان نژاد نشان دادند که در کلاسی به مراتب بالاتر از فوتبال ایران قرار دارند .عدم حضور بازیکنان تربیت یافته از فوتبال ایران در لیگ های معتبر دنیا نشانی آشکار از ضعف فوتبالیستهای حال حاضر است که باید هر چه زودتر به این موضوع رسیدگی کرد.

آلن شیرر بازیکن افسانه ای تیم ملی انگلستان معتقد است که لیگ برتر این کشور بیشتر از آنکه دارای کیفیت فنی باشد موضوعاتی به غیر از فوتبال باعث جذابیتهای این لیگ شده است که در مورد لیگ برتر ایران نیز این مسئله کاملا صدق می کند. اتفاقات حاشیه ای در پیرامون تیمهای حاضر در لیگ برتر فوتبال ایران به مراتب بیشتر از خود فوتبال است. برگزاری بیش از ده سال از لیگ برتر و نتایج نه چندان دلچسب تیم ملی ایران در این یک دهه گواه این ادعا است.

مروری به مسابقات حساس هفته ۲۵ لیگ برتر ایران

استقلال- راه آهن

علی دایی با این بضاعت تا به حال نتایج خوبی کسب کرده است. دایی به تدریج به شرایط مربیگری حرفه ای آشنا می شود. نظم و انظباط تیمی و نبود حاشیه های متداول در اطراف تیم راه آهن از نقاط مثبت این تیم است که باعث شده است به رغم مشکلات شدید مالی و با کمترین هزینه در جایگاه خوبی از جدول قرار بگیرد. امید عالیشاه و مجتبی شیری بازیکنان جوانی هستند که در ترکیب تیمی راه آهن نقش موثری ایفا می کنند. راه آهن به همراه دایی همیشه حریفی سرسخت برای استقلال بوده است و جمعه در استادیوم آزادی آبی پوشان پایتخت بازی مشکلی را پیش رو خواهند داشت. استقلال در این فصل با استراتژی خاصی در زمین ظاهر می شود. هدف اول استقلال در تمامی بازیها حفظ نظم دفاعی و در صورت امکان حمله به دروازه حریفان است که شاید مورد قبول طرفداران خونگرم استقلالی نباشد اما تاکتیک مورد نظر مطمئنا می تواند در بازیهای مهم جام قهرمانان آسیا به کمک آبی پوشان بیاید.

ملوان – تراکتورسازی

پرسپولیس شنبه در آزادی میزبان نفت تهران است

ملوان سرانجام توانست بعد ازهفت هفته طعم پیروزی را بچشد. برد هفته گذشته این تیم مقابل حریف دیرینه اش داماش در بهترین زمان ممکن رخ داد تا شاید باعث خروج این تیم از بحران شود. ملوان با ۲۶ گل زده در رده هفتم جدول است که دو سوم گلهای زده شده توسط جلال رافخایی به ثمر رسیده است. مهار این بازیکن تا حدود زیادی خط حمله ملوان را کم اثر می کند. نزهتی و اولادی از دیگر مهاجمان ملوان هستند که به رغم بازیهای خوب در امر گلزنی موفق نیستند. مشکل اصلی ملوان در قلب خط دفاعی آنها است و بازگشت هادی تامینی نیز نتوانسته این معضل را برطرف کند. اما نقطه مثبت ملوان حضور بازیکنی نو جوان بنام سعید عزت الهی در خط هافبک این تیم است که می تواند از پدیده های فوتبال ایران باشد. تراکتور در دو بازی گذشته خود نتیجه ای بهتر از تساوی کسب نکرده است. تراکتور اگر می خواهد با لغزش استقلال در صدر قرار گیرد، جمعه در تبریز محکوم به پیروزی است که همین موضوع می تواند به جذابیتهای این بازی بیافزاید.

سپاهان- نفت آبادان

نفت آبادان که از مدعیان اصلی سقوط به شمار می آید به منظور رهایی از سقوط دست به دامن بازیکن سالهای دور خود علی فیروزی شده است. فیروزی که از ملی پوشان سابق فوتبال ایران نیز به حساب می آید خوب می داند که فقط معجزه می تواند این تیم را در لیگ برتر حفظ کند. نفت در ۱۹ هفته گذشته پیروزی نداشته است که نشان از ضعف مفرط این تیم در دفاع و حمله است. سپاهان جمعه در ورزشگاه فولادشهر میزبان نفت است. زوج خلعتبری و محمد غلامی در این روزها از عوامل اصلی پیروزی های این تیم است. غلامی با بازی درگیرانه و فیزیکی فضای لازم را برای خلعتبری فراهم میکند که گلزنی های مهاجم مازندرانی سپاهان بتواند در نتیجه تاثیر گذار باشد در غیر این صورت شانسی برای نفت برای گرفتن امتیاز وجود ندارد .

ذوب آهن - فولاد

ذوب آهن با ترکیبی از بازیکنان جوان و با تجربه مانند قاسم حدادی و مهدی رجب زاده توانسته خود را از انتهای جدول جدا کند. اما مشکلات خط دفاعی این تیم هنوز پا برجاست. گل دقایق آخر نفت تهران درمقابل این تیم در هفته گذشته نشانی از این ضعف است. ذوب آهن جمعه در اهواز باید با فولاد دیدار کند. فولاد بر خلاف دیگر نماینده خوزستان در ۱۷ مسابقه پیشین خود شکستی نداشته است که نشان از قدرت زیاد این تیم در دفاع و حمله است. نقش حسین فرکی، مربی فولاد درپیشرفت این تیم غیر قابل انکار است. این مربی با تجربه به خوبی توانسته احساسات بازیکنان جوان خود را کنترل کند، زیرا برخلاف سالهای پیش، اشتباهات فردی بازیکنان فولاد به حداقل رسیده است که از عوامل اصلی پیروزیهای این تیم است. ذوب آهن باید خیلی خوش شانس باشد تا بتواند در این دیدار امتیازی کسب کند.

پرسپولیس- نفت تهران

پرسپولیس شنبه در آزادی میزبان نفت تهران است. نفت از شروع نیم فصل تا به حال از ۲۱ امتیاز ممکن، ۱۷ امتیاز کسب کرده است که آمار بسیار خوبی برای ابراهیم زاده، مربی و بازیکنان جوان این تیم محسوب می شود. نفت با سیستم ۱-۳-۲-۴ و با پنج هافبک در میانه میدان می تواند پرسپولیس را تحت فشار قرار دهد. در این دیدار جدال ماهینی در مقابل یعقوب کریمی در جناح راست پرسپولیس دیدنی خواهد بود. اما امین منوچهری که بعد ازجدایی از استقلال پایش به گلزنی بازشده است می تواند دردسرهای فراوانی برای خط دفاع قرمز پوشان ایجاد کند. پرسپولیس به نظر می رسد از لیگ قطع امید کرده است و برای حفظ اعتماد به نفس لازم برای قهرمانی در جام حذفی نمی خواهد به روند شکست ناپذیری خود با گل محمدی پایان دهد. به همین منظور با تمام قوا سعی می کند تا با پیروزی در این دیدار به جایگاه خود در جدول سر و سامانی ببخشد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.