نظام مالی جدید در لیگ برتر انگلستان

به روز شده:  13:24 گرينويچ - جمعه 08 فوريه 2013 - 20 بهمن 1391

مسئولان لیگ برتر انگلستان می گویند همه باشگاه ها باید از قانون جدید پرداخت‌ها و سقف قرارداد تبعیت کنند و تیم‌هایی که این قانون را زیر پا بگذارند با کاهش امتیاز روبرو می‌شوند.

قرار شد سقف زیان مالی هر تیم در طی سه فصل آینده ۱۰۵ میلیون پوند باقی بماند و از فصل آینده میزان پرداخت بازیکنان محدود شود.

روسای باشگاه‌های لیگ برتر انگلستان توافق کردند از فصل آینده قراردادهای بازیکنان خود را کاهش دهند.

آنها همچنین مقرر کردند باشگاه‌هایی که قرارداد کلی بازیکنان آنها بیش از ۵۲ میلیون پوند باشد تنها می‌توانند این قرارداد را چهار میلیون پوند در سال برای سه فصل افزایش دهند.

ریچارد اسکودامور، رئیس اجرایی لیگ برتر انگلستان گفت که اگر باشگاه ها قانون ۱۰۵ میلیون پوند را بشکنند، با کاهش امتیاز روبرو خواهند شد.

این قانون شامل سرمایه گذاری در زمینه آموزش و تعلیم نمی شود.

هدف از قوانین مالی جدید ایجاد الگویی شبیه به قوانین بازی جوانمردانه مالی (FFP) است که یوفا در مسابقات اروپایی مقرر کرده است.

طبق قوانین بازی جوانمردانه مالی، باشگاه‌ها نباید در سه فصل آینده بیشتر از ۴۵ میلیون یورو (۳۸ میلیون پوند) زیان داشته باشند که به مراتب کمتر از سقف ۱۰۵ میلیون پوندی است که لیگ برتر انگلستان بین ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ مقرر کرده است.

توافق بر سر کنترل هزینه ها تحول بزرگی در باشگاه های لیگ برتر محسوب می شود که در طول فصل ۲۰۱۰- ۲۰۱۱ مجموعا ۳۶۱ میلیون پوند ضرر دادند.

آقای اسکومودار گفت: "ما معمولا درباره میزان جریمه و نوع تحریم ها سکوت می کنیم اما در صورتی که تیمی این قانون را زیر پا بگذارد با سنگین ترین جریمه ممکن روبرو خواهد شد."

بر اساس تازه ترین آمار منتشر شده، در طول سه فصل گذشته تنها منچستر سیتی، چلسی و لیورپول از میان بیست تیم لیگ برتری بیش از ۱۰۵ میلیون پوند زیان داشته اند.

از بیست باشگاه شرکت کننده در رای گیری، سیزده نماینده به قانون سقف قراردادها رای مثبت دادند، شش نماینده رای منفی و یک نفر نیز رای ممتنع داد.

آقای اسکودامور گفت که مالکان جدید باشگاه ها همچنان می توانند برای رشد و بهبود تیم سرمایه گذاری کنند اما نمی توانند در فرصتی کوتاه میلیون ها پوند هزینه کنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.