سومین قهرمانی جام ملت‌های آفریقا برای نیجریه

به روز شده:  23:36 گرينويچ - 10 فوريه 2013 - 22 بهمن 1391

نیجریه برای سومین بار قهرمان جام ملتهای ‌آفریقا شد

تیم ملی فوتبال نیجریه با شکست بورکینا فاسو در فینال جام ملت‌های آفریقا به مقام قهرمانی رسید. بازی این دوتیم که در ورزشگاه ساکرسیتی شهر ژوهانسبورگ انجام گرفت با نتیجه ۱-۰ به پایان رسید.

عقاب‌های آفریقا با تسلط کامل توانستند در نیمه اول بازی برتری خود را به اثبات برسانند.

ساندی مبا در دقیقه ۴۰ بازی بعد از گذراندن توپ از محمد کوفی با شوتی محکم آن را در کنج دروازه حریف قرار داد.

هرچند که بازیکنان بورکینا فاسو دقایقی بعد موقعیت گل زدن را بدست آوردند، اما سر پنچه‌های وینسنت انی‌ما دروازه‌بان نیجریه مانع از به گل تبدیل شدن شوت ویلفرد سانو شد.

نیجریه کاملا شایستگی این پیروزی را داشت، هرچند که بازیکنان ظاهرا خسته بورکینا فاسو هم تمام تلاششان را کردند تا بهترین نتیجه را از اولین حضورشان در فینال جام ملتهای آفریقا به دست آورند.

به فینال رسیدن بورکینا فاسو به تنهایی فراتر از انتظار بود. چرا که این تیم در کارنامه‌اش هیچ بردی را از بازی‌های خارج خانه‌اش در جام ملت‌ها ندارد.

نا گفته نماند که جاناتان پیتروپا به دلیل داشتن کارت قرمز اجازه بازی مقابل نیجریه را نداشت اما با لغو کارت قرمز به ترکیب تیم برگشت و باعث قوت قلب مربی و هم‌بازی‌هایش شد.

این سومین باری است که در آن، نیجریه قهرمانی جام را تجربه می‌کند، مقامی که مدیون قدرت بازیکنان و مربیگری استفن کشی است.

کشی پیشتر به عنوان کاپیتان تیم نیجریه در سال ۱۹۹۴ قهرمانی جام را تجربه کرد.

او همچنین تنها مربی آفریقایی سیاه‌پوستی است که در ۲۱ سال گذشته موفق به برد جام شده است.

پیش از او مارشال، مربی ساحل عاج با قهرمانی در سال ۱۹۹۲ صاحب این عنوان بود.

بازی قبلی این دو تیم که در همین رقابت‌ها به انجام رسید، با نتیجه ۱-۱ تمام شد، اما بازی امروز نشان داد که تیم نیجریه در این مدت برای بهتر کردن وضعیت تیم کار کرده است.

هرچند که بازیکنان بورکینا‌فاسو زمین بازی را با چشمان تر ترک کردند، اما مقام نایب قهرمانی برای آنها که جایگاه چهارم در جام ۱۹۹۸ بهترین نتیجه در کارنامه‌شان است قابل قبول و تحسین برانگیز است.

مالی هم با پیروزی ۳-۱ مقابل غنا به مقام سوم این رقابت‌ها رسید.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.